Vyuzený Schröder

Gerhard Schröder, aniž by ho o to kdo žádal (snad…), byl opět v Moskvě a tam hovořil s Putinem. Následně dal rozhovor německému Sternu. Daří se mu prý dobře. Nedávno Sociální demokracie  (SPD), za níž kdysi kancléřoval, zamítla jeho vyloučení ze strany (takový Thilo Sarrazin byl vyloučen za údajnou islamofobii), ale hrnečky s jeho podobiznou byly vyřazeny ze sortimentu stranické prodejny, a tak je Gerhardova manželka všechny odkoupila a skladují je doma.

Mimochodem, tato manželka, Korejka, je v pořadí už pátá. Se žádnou ze svých manželek neměl děti, ale když byl ještě se svou čtvrtou ženou, napadlo Putina (prý po rozhovoru s tehdejší paní Schröderovou), že by možná chtěli děti, a daroval jim dva ruské sirotky, dvouletou Viktorii a stejně starého Řehoře. Schröder se na to moc netvářil, dnes jsou z dětí adolescenti, jsou stále v péči nyní Schröderovy exmanželky, sám exkancléř se s nimi nestýká a vydědil je ve prospěch své páté manželky.

Všechno je v pořádku..

Gerhard není holt rodinný typ. V době rozhovoru byla Korejka zrovna v Koreji a Schröderova oblíbená japonská restaurace měla zavřeno, a tak novinářům objednal pizzu, daroval jim už zmíněné hrnečky a vůbec sršel samým humorem.

Když ho v Moskvě nedávno potkali novináři vedle sídla Rosněfti, řekl jim, že je na dovolené, protože miluje toto město, a na otázku, jestli šel náhodou kolem sídla Rosněfti, kde donedávna pracoval, odpověděl, že si to ani neuvědomil.

V rozhovoru pro Stern se už vyjádřil, že šlo z jeho strany o satiru a samozřejmě v Moskvě jednal jak s Putinem, tak s lidmi z energetického průmyslu.

Long story short: Rusové prý rozhodně nehrají žádnou hru s plynem, jde o byrokratický a technický problém na obou stranách.

Nesdílí obavy, že v případě zastavení dodávek plynu hrozí v Německu „povstání“. Podle něj je to nesmysl, protože to není v německé povaze. Očekává nicméně boj o rozdělování zdrojů a, to je legrační, nechtěl by prý být v kůži těch, kteří jsou za to zodpovědní. Samozřejmě podotkl, že to určitě nebyl on, kdo přivedl německou ekonomiku do této šlamastyky: „Když jsem byl kancléřem, byli jsme na ruském plynu závislí jen z 35 %. Na konci éry Merkelové byla naše závislost výrazně vyšší.“

Samozřejmě by okamžitě otevřel Nord Stream 2. Od svého přítele se nebude distancovat ani lidsky, za svými rozhodnutími si stojí a neustále se vnucuje jako vyjednavač. Je přesvědčen, že mírové rozhovory jsou v Moskvě chtěné. Zajímavé je, že když hovoří o ruských ambicích, jde v podstatě o návrat před 24. únor. Zřejmě ani v Kremlu nevládne přílišný optimismus. Schröder hovoří o dlouhodobém odkladu krymské otázky, neutralizaci Ukrajiny podle rakouského vzoru, kantonizaci východní Ukrajiny apod. Není přitom zjevné, jestli jsou to jeho návrhy, nebo Putinovy.

Nejdřív pivo…

Jakýchkoliv skrupulí zbavený Schröder zkrátka i v současnosti hýří optimismem. Připomíná to historku, kterou jednou vyprávěl sám Putin, jak se se Schröderem saunovali v Putinově sauně, která začala hořet. Schröder odmítal odejít, dokud si nedopije pivo. Sauna úplně shořela, vyuzený Schröder byl ale spokojený.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!