Vypusťte Abramsy!

Generál Mark Hertling, bývalý velitel armády USA v Evropě & tankista tělem i duší, sepsal na Twitteru zajímavé vlákno o tom, co všechno obnáší dodat tanky na Ukrajinu: tedy aby to fungovalo:

Lidem, kteří říkají „nepochybujte o ukrajinských vojácích, ti se osvědčili a zvládnou každý tank, který se jim dostane do rukou“, bych řekl tři věci: Nikdy jsem nepochyboval o tom, že se ukrajinští tankisté naučí řídit Abramse a střílet z nich. Pracoval jsem s ukrajinskými vojáky a znám je. Jsou dobří.

Nemám obavy o to, zda „zvládnou tank“: tedy zda se rychle naučí ovládání tanku Abrams (a Leopard II). Jde mi o výcvik s dalšími tanky, s pěchotou, průzkumníky, bezpilotními letouny, dělostřelectvem, ženisty, zpravodajci… jde o dost víc než jen o výcvik posádky.

Až se tank – nebo kriticky důležité součástky tanku – rozbijí (což se stává), a až bude třeba tyto malé a velké náhradní díly vyměnit a až bude vyžadovat každodenní/týdenní/měsíční sledovou údržbu, bude mít Ukrajina vyškolené i lidi, kteří se o takovéhle záležitosti starají?

Když tankové osádky, družstva, roty a prapory zvládnou střelecké dovednosti, manévrování a údržbu, bude tu také v druhém sledu podpora, která se postará o dodávky potřebných dílů, výměnných bloků motoru a převodovky, munici, palivo, kola, torzní tyče atd. atd. do předních linií?

Ptám se na to proto, že jsem viděl, jak to chodí ve skutečných operacích s obrněnými vozidly, a vím, jak američtí vojáci a jednotky průběžně cvičí, aby všechny tyto záležitosti byly synchronizovány. A vyžaduje to týmovou spolupráci I MIMO TANKOVÉ JEDNOTKY!

Lidé, kteří říkají „prostě jim dejte ty zatracené tanky!“, pravděpodobně nikdy neviděli choreografii, která zajišťuje, aby tohle všechno na bojišti fungovalo. A lidem, kteří říkají „Ukrajinci už začlenili jiné věci, tohle zvládnou taky!“, bych jen řekl, že jsem viděl americké jednotky – v našich výcvikových střediscích – i v boji. Stačí pár chyb a dojde ke katastrofě a selhání. Smrtící tanky se změní v bunkry, které se nepohybují ani nestřílejí. Aby to na bojišti fungovalo, jak má, je potřeba výcvik, údržba, zásobování a tým – a to nejen tankistů.

Jsem nadšený, že se Německo rozhodlo poskytnout leopardy a že podle všeho by USA mohly v delším časovém horizontu poskytnout nějaké abramsy. Ale jak jsem už psal, že by trvalo měsíce, než by se raketové systémy Patriot dostaly na bojiště (vypadá to na 3 měsíce), získání této techniky bude vyžadovat čas a úsilí.

Podle mého odhadu by leopardy mohly být připraveny k boji v březnu. Abramsy nejspíš budou následovat (zítra si poslechnu prezidentův projev, ale něco mi říká, že je na bojišti uvidíme nejdřív za 8 měsíců). Ale to je blesková rychlost na dodání & přípravu jednotek, které na tato vozidla nejsou vycvičené.

To vše se VELMI liší od dodání javelinů a stingerů a výcviku jednotlivých vojáků pro práci s nimi, potažmo od výcviku osádek obrněných vozidel MRAP a HMMWV, salvových raketometů HIMARS a bojových vozidel pěchoty Bradley. Tanky, tak jako letadla, jsou něco zcela jiného.

Vševojskové konvenční operace se smrtící těžkou výzbrojí, to není žádná videohra. Nemůžete na bojiště vysadit supermoderní techniku a očekávat, že vojáci, kteří ji vůbec neznají, ji budou s to obsluhovat, udržovat nebo začlenit do vševojskového týmu.

A všem, co taky říkají: „Západ jim to všechno měl dát už před několika měsíci“, bych odpověděl: „Možná, ale armáda a země bojující o holý život měla i pár jiných starostí a k téhle fázi boje jsme se ještě nedostali“.

Ve válce je těžké předvídat.

Dovolte mi skončit tam, kde jsem začal. Ukrajinská armáda se osvědčila. Přizpůsobili se a to je klíč k vítězství. Ukrajinští vojáci jsou skvělí a já mnoho z nich znám. Ale k tomu, že se Ukrajina dostala takhle daleko, přispělo i selhání Ruska.

Tanky budou užitečné, ale přijdou i zádrhele.

 

Přeložil Viktor Janiš

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme