Výprask sociálních demokratů v zemských volbách v BRD

Absolutním fiaskem skončily pro vládnoucí sociální demokraty volby ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko a Severní Porýn – Westfálsko (nejlidnatější zemi Německa).

Ve Šlesvicku-Holštýnsku zvítězili křesťanští demokraté se 43,4 procenty hlasů. Sociální demokraté skončili třetí s šestnácti procenty hlasů – to je o více, než 11 procent méně, než v minulých volbách. O prakticky stejné číslo si naopak polepšila CDU. Na své si přišli i Zelení. Polepšili si o pět procent a jsou druzí – s osmnácti procenty hlasů. Propad zaznamenala i vládní FDP (svobodní demokraté). Dostali o pět procent hlasů méně a musí se spokojit s 6,4 procent.

SPD utrpěla ztrátu i v Severním Porýní – Westfálsku, i když menší. Pohoršili si o 4,5 procenta hlasů a získali celkem 26,7 a skončili jako druzí. První je CDU s 35,78 procenty (polepšeili si o necelá tři procenta). Velký vzestup zaznamenali třetí Zelení. Získali 18 procent hlasů (o necelých dvanáct procent více, než minule). A i zde si pohoršila FDP, s necelými šesti procenty skončila čtvrtá. Do parlamentu se dostala těsně ještě pátá AfD s 5,4 procenty.

Spekuluje se, že výsledek je trestem za krajně opatrnou politiku SPD ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině. Tu FDP víceméně následuje, zatímco Zelení jsou ve vládní koalici „jestřábi“.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!