Všichni proti Orbánovi, Orbán proti všem

Přestože se v Maďarsku konají volby až příští rok na jaře, aktuální volební ruch je srovnatelný s tím v Česku. Opoziční politici se totiž v příštích týdnech utkají v primárkách, ze kterých vzejde společný vyzyvatel Viktora Orbána a taky kandidáti ve všech 106 obvodech, kde se volí většinově jeden mandát. Fidesz reaguje peticí proti návratu éry vlády socialistů a taky billboardovou antikampaní.
 
Opoziční primárky se budou konat už od příštího víkendu, druhé kolo je naplánované na první týden října. Pro boj o pozici premiérského kandidáta nakonec získalo dostatek podpisů občanů pět politiků – primátor Budapešti Gergely Karácsony, starosta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay, předseda hnutí Momentum András Fekete-Győr, europoslankyně Klára Dobrev a předseda Jobbiku Péter Jakab. Průzkumy favorizují Karácsonye, Jakaba a Dobrev.
 
Pokud žádný z kandidátů nezíská přes půlku hlasů, postoupí tři nejsilnější do druhého kola. Spekuluje se, že Karácsony a Jakab by případně odstoupili ve prospěch silnějšího z nich dvou, pokud by se zdálo, že by jinak vyhrála Klára Dobrev. Ta je totiž manželkou expremiéra Ference Gyurcsánye, jehož osobnost stále velkou část voličů (i kolegů politiků z opozice) odrazuje.
 
Právě na Gyurcsánye se zaměřuje antikampaň Fideszu. Už v červnu se objevily velké billboardy a reklamní kampaň s heslem “Gyurcsány show – nedávejme propadáku další šanci.” V době sběru podpisů pro opoziční kandidáty zase Fidesz rozjel petici s názvem “Stop Gyurcsány, stop Karácsony”, kde favorizovaného primátora spojuje s nepopulárním expremiérem, za jehož éry Karácsony pracoval na úřadu vlády.
 
V dění před primárkami se opět ukazuje jedna slabina opozice – totiž že nemá dostatečnou základnu na venkově. Většina stran nakonec staví své kandidáty do primárek v méně než polovině obvodů. Nejvíce jich má Gyurcsányova Demokratická koalice, a to 60. V jedenácti obvodech dokonce kandiduje jen jeden člověk, primárky tam tedy budou jen o volbě lídra celé opozice.
 
Web Válasz online zanalyzoval šance opozice na volební výhru. Podle jejich propočtů by kvůli rozdělení volebních obvodů, které zřejmě pomůže Fideszu, potřebovala opozice k většině v parlamentu celostátně přes 54 % hlasů. Nejméně ve 23 volebních obvodech by samotné sjednocení opozice mělo stačit pro zisk mandátu – v tolika obvodech získal posledně Fidesz méně než 45 %. Jediné, co už se zdá být jistotou, je že Fidesz po volbách ztratí ústavní dvoutřetinovou většinu, dosud drženou těsně o jeden hlas.
 
Primátor Karácsony v souvislosti s primárkami také založil hnutí 99 s podporou řady známých osobností. Pode informací Válaszu se pod novou značkou Karácsonyova hnutí mají brzy sjednotit tři opoziční strany – MSZP (socialisté) a dvě zelená hnutí LMP a Párbeszéd. Vše bude záležet na výsledku primárek, ve prospěch primátora mluví i fakt, že u primárek budou nejspíš aktivní voliči z velkých měst a hlavně z Budapešti, kde už primárky proběhly u komunálních voleb. Předseda Jobbiku Jakab, jež aktuálně v preferencích vede, je silnější na venkově.
 
Primátor Budapešti Gergely Karácsony a předseda Momentum András Fekete-Győr na zápase maďarské fotbalové reprezentace / stránka Gergelye Karácsonye.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem