Von der Leyen dnes v Bruselu o stavu Evropské unie

MIGRACE, OBRANA a AFGHÁNISTÁN:

K migraci neřekla Leyenová v podstatě nic nového. Zmínila problémy s hranicemi schengenského prostoru a označila Lukašenkův krok za pokus a destabilizaci evropské unie. Rychlá reakce unie je prý důkazem toho, že EU je silná. Zdůraznila, že je potřeba najít shodu ohledně migrační legislativy. Je to o vzájemné důvěře všech členských států. K Afghánistánu zmínila, že EU stojí za lidem Afghánistánu. Řekla, že je potřeba chránit práva žen a proto vytvoří balíček humanitární pomoci pro Afghánistán. Dále EU musí posílit společnou obranu a lépe se připravit na kybernetické hrozby. K otázce obrany EU se Leyenová setká s francouzským prezidentem Macronem.

COVID:

Evropská unie zvládá boj s covidem na jedničku. Sice ještě není po boji, ale reakce Evropy na celosvětovou pandemii byla výborná. EU se podařilo splnit cíl a naočkovat 70 procent dospělých obyvatel do konce léta. Šéfka komise ale připomněla, že mezi členskými státy bloku přetrvávají rozdíly v počtech naočkovaných obyvatel. Dalším příkladem je zavedení takzvaných covid certifikátů, kterých je v tuto chvíli více než 400 milionů. Prioritním cílem EU je nadále zrychlit proces očkování nejen v Evropě, ale po celém světě a obzvláště v rozvojových zemích kde je zatím naočkováno jen mizivé procento populace. V návaznosti na koronavirovou pandemii společně lépe předcházet zdravotním krizím a spustí nový program pro posílení odolnosti v této oblasti. Do roku 2027 chce do tohoto programu investovat 50 miliard eur (1,26 bilionu korun).

GREEN DEAL:

Za klimatickou krizí stojí jen a pouze člověk. Proto je naše odpovědnost to změnit. Je potřeba přistoupit na podmínky takzvané zelené dohody. EU musí zdanit jakékoliv znečišťování životního prostředí. Je potřeba financovat nové zelené technologie, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí. Evropská unie věnuje na boj proti klimatickým změnám v méně hospodářsky vyspělých zemích do roku 2027 další čtyři miliardy eur (přes 100 miliard korun). Leyenová dnes zdůraznila, že Evropa jako první přišla s proměnou klimatických závazků v konkrétní kroky ale je potřeba zapojit a ostatní oblasti světa do tohoto boje, včetně Číny. EU se proto podle ní mimo vlastního vyjednávání o nových normách zaměří také na klimatickou diplomacii.

POLSKO A MAĎARSKO:

Von der Leyenová zmínila „znepokojivý vývoj“ v některých zemích, konkrétní však nebyla. Komise podle ní stále upřednostňuje dialog.

Franz Timmermans přišel stylově v duhové roušce…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!