Volby v Durynsku: (další) varování pro CDU

Nedělní zemské volby v Duryňsku skončily patem. Vyhráli je komunisté (Linke) s rekordním výsledkem 31 %, na druhém místě skončila AfD s 23,4 %, čímž téměř zdvojnásobila svůj výsledek z roku 2014. Až na třetím místě byla CDU s 21,8 % ( -11,7 %!), pak sociální demokraté (SPD) s 8,2 %, Zelení získali 5,2 % a do zemského parlamentu v Erfurtu se vrátili liberálové s pěti procenty. CDU nyní řeší, co dál a objevuje se vnitrostranická opozice proti dosavadnímu kurzu.

Novou vládu nelze sestavit bez komunistů či bez AfD a jelikož všechny strany spolupráci s AfD vyloučily, dostává se zejména CDU do velmi nepříjemné situace. Teoreticky by AfD, CDU a FDP mohly mít většinu, ale sestavení takové koalice je vyloučené. Takže buď by křesťanští demokraté museli do koalice s (post)komunisty nebo by aspoň museli koalici složené z komunistů vyslovit tichou podporu. Zemský předseda CDU v Duryňsku Mike Mohring v předvečer voleb vyloučil spolupráci s komunisty, na druhý den už mluvil o možných rozhovorech s nimi a o politické zodpovědnosti, aby pak večer zase názorově otočil.  

CDU čeká rozhodnutí o směřování a další profilaci strany. Nejde totiž jen o výsledek v zemských volbách. CDU s novou předsedkyní v čele Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) zaznamenává velké ztráty ve volbách: -7,5 % ve volbách do EP, -6,9 % v Sasku, -7,4 % v Braniborsku a teď výše zmíněných -11,7 % v Duryňsku. AKK má aktuálně také velmi špatné preference v průzkumech veřejného mínění. Výsledky CDU ovšem nejdou jen na vrub novému stranickému vedení. AKK teď žne to, co již zasela kancléřka – kdyby se zemské volby v Duryňsku konaly o rok nebo dva dřív, kdy ve vedení strany stála ještě Merkelová, jistě by nedopadly pro CDU, resp. AfD zásadně jinak.

O slovo se proto hlásí někdejší předseda poslaneckého klubu CDU Friedrich Merz, který na posledním sjezdu neúspěšně kandidoval proti AKK a těsně jí podlehl. Velmi ostře se pustil do spolkové vlády, do kancléřky a tím nepřímo i do AKK: „Jsme ve velmi špatné situaci. To souvisí zejména s tím, že se nad touto zemí jako mlha rozléhá nečinnost a nedostatečné vedení ze strany kancléřky.“

Za tři týdny čeká CDU stranický sjezd. Není proto vyloučené, že se u křesťanských demokratů v nejbližší době po letech takřka mrtvolné stagnace dočkáme zajímavých změn.

 

Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíne.

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč