Vojenský pakt Ruska s Běloruskem

„Bělorusko s Ruskem uzavřelo vojenský pakt. Ruští vojáci se stovkami kusů bojové techniky už zamířili do Běloruska. Podle deníku The Times je možné, že se vydají směrem na Kyjev a pokusí se ho znovu dobýt,“ píše Kateřina Motyčková na Seznamzprávách.

Tadeusz Giczan se vám pokusí vysvětlit, co všechno na nové vlně rozmístění ruských vojsk v Bělorusku nesedí a proč je hrozba nového útoku na Kyjev ze severu blufováním:

Minulý týden Lukašenko oznámil nasazení společného bělorusko-ruského regionálního uskupení vojsk složeného z běloruských pozemních sil a několika tisíc ruských vojáků (běloruské ministerstvo obrany později upřesnilo, že jich bude 9000).

Do Běloruska již začaly přijíždět první vlaky s ruskými vojáky a na tomto místě je třeba zdůraznit tři důležité body. 1) Soudě podle fotografií do Běloruska nepřijíždějí pravidelné jednotky ruské armády, ale čerstvě mobilizovaní ruští záložníci.

2) Ruské vojenské vlaky nepřepravují žádnou těžkou techniku – pouze nákladní automobily, cisterny s benzínem a osobní automobily s vojáky. 3) Rusy nevozí k hranicím s Ukrajinou jako v lednu, ale na výcvikové základny v severním Bělorusku.

Jinými slovy, v téhle fázi se téměř jistě jedná o výcvik ruských záložníků v Bělorusku, protože všechny ruské střelnice jsou přetížené. Ukrajinská vojenská rozvědka to oznámila již koncem září (odhadovala počet záložníků na 20 tisíc).

Podle ukrajinského velení bylo na začátku října v Bělorusku až 1 000 ruských vojáků, 6 letadel, 4 iskandery a 12 S-400. Teoreticky by mobilizované jednotky mohly toto uskupení po výcviku posílit, ale je tu několik „ale“.

Za prvé, jak jsem již poznamenal, Rusové přijíždějí bez těžké techniky. Videa, která v posledních dnech kolují po Twitteru a údajně ukazují ruské tanky, obrněná vozidla a houfnice s „hrozivým novým taktickým označením“ přijíždějící do Běloruska, nejsou skutečná.

Nebo teda videa jsou skutečná, ale ukazují vlaky běloruské armády. To lze snadno zjistit podle modrých osobních vagónů (ruské jsou šedé) a taktického značení ve tvaru trojúhelníku, které běloruská armáda přijala koncem léta.

Také tyto běloruské jednotky nejsou nasazeny na hranicích s Ukrajinou, jde pouze o rotaci. Ty brigády, které v posledních měsících posilovaly hranici, se vracejí na své základny a jsou nahrazovány čerstvými. Celkový počet vojáků zůstává stejný.

Běloruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že Rusko plánuje přesunout do Běloruska 170 tanků, ale zatím vidíme přesně opačný postup. Jen minulý týden Bělorusko bez jakéhokoli vyjádření předalo Rusku nejméně 92 tanků T-72A a desítky nákladních vozidel.

Takže běloruské křídlo naopak spíše oslabuje, než posiluje, a Bělorusko se zmůže akorát na hlasitá prohlášení, že Ukrajina by se měla bát. V posledních dnech Lukašenko a jeho nohsledi vydali celou řadu halasných prohlášení: o nasazení regionálního uskupení vojsk, preventivních úderech, částečné mobilizaci, vydávání zbraní hasičům atd. Některá tato prohlášení ani nejsou nová, jen je tento týden pro větší efekt zopakovali.

Hlavním adresátem těchto výroků je Západ. Běloruské ministerstvo obrany se snad poprvé rozhodlo informovat o svých akcích také v angličtině a španělštině. To je výrazný kontrast oproti únoru, kdy byl útok skutečný a běloruské ministerstvo obrany mlčelo.

Reálný je jen příjezd ruských mobíků, předání více než 100 tanků a nákladních automobilů Rusku a ojedinělá „cvičení mobilizační pohotovosti“ v některých oblastech Běloruska, která zatím vypadají stejně tristně jako v Rusku. Všechno ostatní je jen jestřábí rétorika.

A v neposlední řadě bělorusko-ukrajinskou hranici téměř celou pokrývají neprostupné pripjaťské bažiny, největší mokřady v Evropě. Těch několik úseků podél silnic, kde Rusové v únoru zaútočili, proměnili Ukrajinci v Maginotovu linii.

S minovými poli, několikasledovou obranou, odstřelenými mosty apod. Pokud by na ně bělorusko-ruské uskupení za současného stavu zaútočilo, byla by to sebevražda, která by pravděpodobně vyústila v Lukašenkovu politickou sebevraždu. Takže ne, žádný útok z Běloruska nebude, alespoň prozatím.

 

Přeložil Viktor Janiš.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme