Vítězství svobody nad fanatismem

Začalo to před dvěma lety na mistrovství světa, kde byl výborný íránský judista Saíd Molláí donucen svými trenéry prohrát semifinále, aby v boji o zlato nemusel nastoupit proti izraelskému soupeři Sagimu Mukimu.

Tento zpočátku smutný příběh však měl podle webu seznamzpravy.cz nečekaně krásné pokračování, které vyústilo na letošní olympiádě v Tokiu. Molláí se nesmířil s islamistickým režimem ve své původní vlasti, kde nenávidět Izrael patří k předním povinnostem jeho  obyvatel. Je také známou skutečností, že nejvyšší íránští muslimští představitelé veřejně vyzývají k likvidaci Izraele.

Jenomže Molláí předvedl něco neočekávaného. Odmítl se smířit s antisemitismem hlásaným  teheránským režimem a uprchl do Německa. Později pak začal závodit za Mongolsko a tuto zemi reprezentoval i na letošní olympiádě. Dokonce navázal přátelství s Mukim, a oba se shodli na tom, že by bylo krásné, kdyby se v Tokiu tentokrát skutečně utkali ve finále. To se jim nesplnilo, protože izraelský judista vypadl v osmifinále. Naturalizovaný Mongol se do finále dostal a získal v něm stříbrnou medaili. A na závěr bomba – svoje stříbro věnoval Izraeli. Íránští náboženští fanatici museli puknout vzteky. Mollái však věděl dobře, co dělá. Poděkoval takto Židovskému státu za to, že z něj učinil svobodného člověka, který sám rozhoduje o svém osudu a nenechá si diktovat, co smí či nesmí od fanatických ajatolláhů.  Postoj Molláího je obdivuhodný už z toho důvodu, že vyrůstal v prostředí nasáklém brutálním  antisemitismem. Přesto však v sobě dokázal najít obrovskou vnitřní sílu, vzepřel se zlu, které hlásá nenávist k jiným lidem jenom proto, že jsou Židé.

Bohužel i na letošních olympijských hrách se našli sportovci z muslimských zemí, kteří odmítali startovat proti izraelskému soupeři. Právem byli diskvalifikováni a já bych byl pro, aby byly velmi přísně trestány země, které systematicky diskriminují Izrael při sportovních zápoleních. V krajním případě i vyloučením z příslušných mezinárodních sportovních federací. Do doby, než přestanou zatahovat do sportu  antisemitskou nenávist.

Na druhé straně jsem rád, že některé islámské země již uznaly právo Izraele na existenci a navázaly s ním diplomatické styky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!