Viktor Orbán: „Maďarsko možná bude muset přehodnotit své vztahy s Ruskem“

Orbán je mistr geopolitiky a musí vidět, že vztahy Západu a Ruska jsou bez ohledu na výsledek války na nejbližších 10-15 let nenapravitelně poškozeny. Válka zmařila francouzsko-německé snahy o strategickou autonomii Unie na USA prostřednictvím spolupráce s Ruskem a naopak se Evropa dostává do vleku politiky USA. Hrozba chycení střední a východní Evropy mezi spolupracující Německo a Rusko pominula a Ukrajina směřuje do západních struktur nebo minimálně k velice úzké spolupráci. Rusko samotné skončí jako pseudovazal Číny a novou světovou geopolitickou realitou bude soupeření čínského bloku a amerického bloku, jehož součástí bude Evropa, ať se jí to líbí nebo ne (EU už teď dělá vůči Číně kroky, který byly ještě před rokem těžko myslitelný).

Ale hlavně Orbán ví, že Maďarsko je příliš malý pán na to, aby to mohlo změnit, a prostě se musí přizpůsobit. Nejen proto, že nezpochybnitelným institucionálním ukotvením Maďarska je EU a NATO.

Jak se sám kdysi vyjádřil, vztahy s Ruskem udržuje z čistě pragmatických důvodů jako protiváhu Německu. Samozřejmě svou roli hraje i závislost na ruském plynu, což byla strategická chyba, ale v tom fakt nebyl sám. V každém případě, výše popsaná nová geopolitická realita tuhle jeho úvahu ruší.

Taky myslím, že udržování vztahů s Ruskem mu v rámci Unie spotřebovává obrovské množství politického kapitálu (který je vždy nedostatkovým zbožím), a je zátěží pro vztahy Maďarska v rámci V4 i s jeho ideovým spojenci jako Meloni, která Orbána jinak v mnohém považuje za svůj vzor, i s polskou PiS. A vzhledem k tomu, že jeho hlavním protivníkem byl, je a bude liberální progresivismus a globalismus, logicky musí dát přednost vztahům s nimi před Ruskem. Ztráta spojenců v rámci Unie mu za ten ruský plyn nestojí.

Myslete si o tom, co chcete, ale Orbánova zahraniční politika je prostě brutálně pragmatická až cynická, vždy sleduje jen a pouze naplňování maďarských národních zájmů a vždy pečlivě kalkuluje, co je nejlepší pro Maďarsko. V každém případě to ale není žádný Putinův agent, jak u nás s oblibou říkají i lidé, kteří jinak mají všech pět pohromadě. Naopak klidně Rusko hodí přes palubu, když si spočítá, že ho udržování nějakých vztahů s Ruskem už stojí moc. A k tomu zjevně dospívá, byť za mě trochu opožděně.

A pokud si na závěr můžu dovolit, je to dobře i z morálního hlediska, jakkoliv vím, že to v Orbánových úvahách hraje pramalou roli, ale i tak mám radost.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!