Victor David Hanson: Může se Evropa znovu vrátit na Západ?

Victor David Hanson byl profesorem historie na kalifornské univerzitě. Napsal řadu historických knih a desítky novinových článků do médií typu Wall Street Journal a New York Times. Jeho rodina již několik generací farmaří v Kalifornii a on sám v různých rozhovorech popisuje nárůst regulací, které dusí rodinný podnik, a zrychlující se úpadek Kalifornie z důvodu ilegální migrace. 

Poprvé za posledních tisíc let již Evropa nehraje klíčovou roli při obraně západní civilizace.

Velkolepá civilizace

Přitom by měla. V Evropě žije zhruha 750 milionů lidí. Zůstává nejpopulárnější turistickou destinací. Její starobylá architektura, umění, infrastruktura a přírodní krásy připomínají návštěvníkům, že stojí na půdě kdysi nejdynamičtější a nejvelkolepější civilizace světa.

I nyní jsou evropské země druhou nejvýkonnější ekonomikou za USA. Ale od druhé světové války hraje Evropa stále menší roli ve světové politice. Proč?

První a druhá světová válka, ve kterých zahynulo 70 milionů lidí, znamenala pro Evropu spáchání téměř kolektivní sebevraždy. Studená válka, která následovala, byla postavená na faktu, že USA chránily relativně málo vyzbrojenou Evropu před agresivní sovětskou jadernou velmocí, která s Evropou sousedila.

Utrápená Evropa

Ale s tím, jak obě světové války a studená války upadly v zapomnění, Evropa nepokračovala ve své roli světového vůdce a ochránce západní civilizace, kterou hrála po staletí. Místo toho předala utrápená Evropa svoji bezpečnost do rukou USA. Přeměnila se na postmoderní, pacifistický a socialisticko-utopický projekt, který je v poslední době postavený na masivním přerozdělování, nechráněných hranicích a radikální zelené politice.

Ačkoliv má Evropa velké nevyužité zdroje, jádra uhlí a plynu, její zelené náboženství jí velí vše pozavírat. Výsledkem je prohibitivně vysoká cena evropské energie jak pro podniky, tak pro veřejnost.

Regulace a dotace

Ekonomický růst v Evropě je v poslední době blízký nule. Sociální síť, která občanům rozdává peníze od kolébky do hrobu, a rozsáhlé regulace ekonomických aktivit se stávají neudržitelnými.

V mnoha evropských zemích tvoří lidé, kteří se narodili v cizí zemí, dvacet procent obyvatelstva. Mnoho z nich dorazilo ilegálně bez peněz a vzdělání, s malou ochotou se plně integrovat a s politickými a náboženskými názory, které jsou vůči Evropě nepřátelské.

Druhá polovina Západu není v lepší kondici.

Zadlužené USA

Spojené státy vrávorají pod tíhou dluhu, který dosahuje 33 tisíc miliard dolarů. Poté, co velká americká města přijala za své některé akademické právní teorie, jsou nebezpečná, špinavá a nehezká. Americká jižní hranice je zcela otevřená. Osm milionů ilegálních uprchlíků přišlo do země jen od ledna roku 2021.

Amerika je stále více politicky a rasově rozdělená. Záhadně dospěla k názoru, že nebude plně využívat svoje rozsáhlé zdroje plynu, ropy a kovů vzácných zemin.

V tomto vakuu vidí nepřátelé Západu svoji příležitost.

Slabost přitahuje

Rusko napadlo Ukrajinu a její pokračující agrese děsí hraniční státy NATO. Čína hrozí Tchaj-wanu a provokuje sousedy. Írán vyzbrojil po zuby protizápadní teroristické organizace jako Hizballáh a Hamás. Íránský šíitský půlměsíc ohrožuje prozápadní arabské státy a Izrael.

Svět je bezpečný pouze v situaci, kdy silná Amerika po boku s Evropou chrání své hranice, zabezpečí námořní trasy, podporuje ústavní a prozápadní národy a představuje hrozbu pro násilnické nepřátele.

Amerika Evropu potřebuje

Možná že s tím, jak přibývá nepřátel, si Evropa znovu uvědomí, jaké je její dědictví a vrátí se ke své historické roli. Amerika stále více potřebuje, aby se na scénu vrátila zdravá a silná Evropa probuzená z dřímot, do kterých se dobrovolně sama dostala, a ujala se své dávné role ochránkyně civilizace.

Překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Převzato ze syrzdarma.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč