Velká Británie se vrací k těžbě břidlicového plynu. Co zbytek Evropy?

Zemní plyn je aktuálně v Evropě nejvíce nedostatkovou komoditou. Ruské dodávky, na které kontinent ještě loni spoléhal ze 40 procent, zůstávají výrazně omezené. V těchto dnech z Ruska proudí jen asi devět procent evropské spotřeby; důležitý plynovod Nord Stream 1 navíc zcela „vyschnul“.

Evropu čekají s nastupujícím podzimem obtížné měsíce – jak z pohledu domácností, tak průmyslu. Ačkoliv mají evropské státy zásobníky naplněné více než ze čtyř pětin, plánují omezit svou spotřebu o 15 procent a budou se výrazněji spoléhat na dodávky zkapalněného zemního plynu, zejména toho z USA, je pravděpodobné, že plynu bude na trhu i tak nedostatek. Navíc už nyní se hraje o to, jak zabezpečit dodávky pro příští zimu.

Evropa má přitom dostatek zásob i na svém území, jedná se ale o takzvaný břidlicový plyn, kterého je tu podle odhadů asi 14,3 bilionů kubíků. Zásoby, kterými se pyšní zejména Francie s Polskem a Ukrajinou – významná naleziště jsou i v Rumunsku, Dánsku či Velké Británii –, jsou v Evropě větší než ty v USA.

Problém je zejména v tom, že těžba břidlicového zemního plynu je drastická vůči okolí a znamená značnou zátěž pro obyvatele, kteří žijí poblíž. Proto je v řadě evropských zemí takzvané frakování zakázané, v jiných jde „jen“ o kontroverzní praxi, k níž se ve velkém nepřistupuje.

Ruská ekonomická válka proti Západu však tuto praxi může změnit. Premiérka Velké Británie Liz Truss minulý týden zrušila ve snaze o diverzifikaci zdrojů zákaz frakování, který byl v účinnosti od roku 2019. A je možné, že příklad Velké Británie budou následovat i další státy.

Přestože má frakování své zápory, evropští lídři ve snaze o zajištění energetické soběstačnosti aktuálně stojí mezi dvěma zly: na jedné straně potřebují zajistit dostatečné dodávky energií a tepla pro domácnosti a pro průmysl, na straně druhé musejí vážit negativní vlivy frakování na evropskou krajinu.

Převzato z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme