Ve sněmovně za rodinu!

Dítě je dar .. i pro stát. Zdá se to možná příliš pragmatické, ale je to tak. Usilujeme o to, aby měl stát vícečetné rodiny jako svou prioritu. Vychovávají totiž budoucí generace našich občanů a státu také daňových poplatníků. Podali jsme proto tři pozměňovací návrhy k zákonům, které se podporou rodin s více dětmi zabývají. A slavíme první úspěchy!

Dva pozměňovací návrhy k novému návrhu zákona o sociální podpoře jsme připravili ve spolupráci s poslancem Alešem Juchelkou. Oba Poslanecká sněmovna přijala! První z nich se týkal praxí středoškolských studentů.

Tato povinná součást výuky se často pojí i s výdajem rodiny. Studenti sice dostanou finanční odměnu za svou práci, ale byli jsme zásadně proti, aby se příjmy ze studentské praxe započítávaly do příjmu rodiny, podle kterého jsou přiznávány přídavky na dítě.

Druhý pozměňovací návrh se týkal příjmů z brigád starších dětí. Ty se do této chvíle nezapočítávaly do příjmu rodiny pouze v období letních prázdnin. Jenže co když se některé děti snaží brigádničit celý rok? 10 měsíců vlastně přihoršovaly rodině v možnosti dosáhnout na přídavky. To je nepřípustné, a proto jsme navrhli, aby se tato doba rozšířila na celý rok. Opět úspěšně!

Třetí pozměňovací návrh jsme vytvořili ve spolupráci s poslancem Markem Výborným. Jednoduše řečeno šlo o to, aby rodiny, které mají čtyři a více členů a minimálně jeden z rodičů pracuje, dosáhly s každým dalším dítětem na přídavky snáze. Rodiče by se tak mohli rozhodnout mít víc dětí, aniž by je za to stát nastavenou politikou diskriminoval.

Návrh novely zákona o sociální podpoře teď míří do Senátu. Tam mají první dva pozměňovací návrhy velkou šanci projít. Ale zkusíme znovu zabojovat o náš třetí návrh.

Máme i tak obrovskou radost. Mravenčí práce, kterou děláme mimo zář reflektorů médií, má reálný dopad. Podpoří totiž obyčejné lidi, kteří se rozhodli vytvořit neobyčejné rodiny a ukázat světu okolo, že dítě je darem, nikoliv překážkou.

Autorka je předsedkyně Aliance pro rodinu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!