Čína postupně ovládá výrobu turbín pro větrné elektrárny. Zatímco před pěti lety se na jejich výrobě podílela z 37 procent, loni už to bylo 56 procent a letos to bude okolo 60 procent. Kapacita čínských továren dnes dosahuje 82000 megawattů ročně, zatímco evropská je čtyřikrát menší. Informaci zveřejnila Globální rada pro větrnou energii (GWEC).
Z patnácti hlavních světových výrobců je dnes už deset čínských. Západní výrobci čelí vážným problémům v souvislosti s růstem cen energií a vstupních surovin, ale také technickým problémům na nově instalovaných větrných elektrárnách. Ve vážných potížích se potácí Siemens Gamesa Renewable Energy. Americký koncern General Electric (GE) vykázal v minulém roce v oblasti obnovitelné energie ztrátu 2,24 miliardy dolarů. Lídr trhu Vestas loni prodělal 1,57 miliardy eur, napsal server ekonomickydenik.cz.
Naopak čínští výrobci podobné problémy nemají a začínají dokonce expandovat do evropských zemí a Japonska. Příkladem může být výrobce Mingyang Smart Energy, jehož větrné turbíny byly loni instalovány na offshore větrných farmách v Itálii a v japonské prefektuře Toyama v červnu tohoto roku.
Závislost na Číně roste
Vývoj ve větrné energetice tak začíná silně připomínat vývoj v oboru fotovoltaických panelů, jejichž produkci Číňané během posledních 15 let prakticky ovládli. Jen během posledních pěti let dokázali navýšit výrobní kapacitu ze 130 na 397 gigawattů, jak uvádí web Statista.com. Čína ovládá celý řetězec solárního byznysu možná až z 90 procent. Aby těch závislostí nebylo málo, tak Čína loni kontrolovala také 77 procent světové výroby lithium-iontových baterií.
To vše dohromady by mělo být nejen pro Evropu, která se pustila do téměř bezhlavé instalace obnovitelných zdrojů, velkým varováním. Závislost na Číně se tím totiž jen prohlubuje.
Převzato z iUhli.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme