Válka na Ukrajině: den 559

Ilustrační foto

Analýza ze dne 05.09.2023

Ruské ministerstvo obrany hlásí, že nad Moskvou byly sestřeleny dva drony, kvůli kterým byla znovu uzavřena moskevská letiště. Trosky jednoho stroje dopadly k zásobníkům s ropou u Pavlovske Svobody, bylo hlášeno několik silných explozí a následný požár. Další drony byly podle MO sestřeleny v Kalužské oblasti, nedaleko Mečovsku.

Severovýchodní fronta: Severovýchodně od Synkivky pokračují Ukrajinci v sérii útoků, kterými se snaží vytlačit okupanty dál na sever k Vilšaně. Vojáci ukrajinské 14. samostatné mechanizované brigády hlásí z těchto míst tvrdé boje. Boje i nadále probíhají u Novoselivského, kde se ruské jednotky nadále pokoušejí dostat k Žerebci, od kterého je na tomto úseku dělí asi tři kilometry. O něco jižněji pozorujeme již několik dní jejich opětovnou snahu dostat do kleští Novojehorivku, nedaleko které se okupantům povedlo v posledních dnech postoupit. Dále na jih, v oblasti Torske – Dibrova – Bilohorivka, se situace nemění.

Ukrajinští vojáci s ex-švédským Stridsvagn 122

Bachmutská fronta: Příslušníci ukrajinské 14. samostatné mechanizované brigády a 56. motorizované brigády, podporované 241. brigádou teritoriální obrany se nadále snaží postoupit podél silnice M-03, ale mají před sebou dlouhou cestu, protože Jahidné a Berchivka jsou vzdáleny více než 6 km. Zdá se, že na jižním přístupu k těmto vesnicím nedošlo k žádné změně. Na jihu Bachmutu pokračují Ukrajinci v čištění severní části vesnice pomocí pěchoty – mimo jiné i speciální brigády národní policie Ljuť – a lehké obrněné techniky a pomocí protitankových zbraní se jim zde v posledním dni podařilo zničit několik kusů ruské obrněné techniky. Vizuálně potvrzeny byly dva tanky a jedno BMP. Ukrajinské zdroje také hovoří o postupu v Andrijivce, kde působí taktická skupina ADAM, ale pro to nejsou k dispozici žádné důkazy, ačkoliv některé ruské kanály hlásí zhoršující se situaci ve vlastních řadách, podobné zprávy chodí i z Kurďumivky.

Doněcká fronta: Situace na tomto úseku je většinově beze změny až na jižní části. Jsou hlášeny ruské útoky mezi Krasnohorivkou a Stepovým, na východě a jihozápadě Avdijivky, u Pervomajského a Nevelského. U Krasnohorivky pak Ukrajinci bránící město přesouvají boje až k hranici území okupovaného před 24. únorem a v Marjince se okupantům opět podařilo vytlačit Ukrajince z pozic získaných minulý týden.

Ukrajinský tank Challenger 2 zničený poblíž Verbového, Záporožská oblast. Je vidět i poškozený T-64BV a dvě zničené BVP. Jde o první potvrzenou ztrátu tohoto tanku na Ukrajině a také vůbec první zničený stroj nepřátelskou akcí.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinské ozbrojené síly rozjely další bojové operace u Novomajorského a Novodoněckého, tedy vesnic, které se nachází východně od současné osy útoku podél Mokrého Jalu. Prorazit do Novodoněckého se Ukrajinci snaží již několik měsíců, ale přednost měly operace právě podél řeky. Mezi těmito vesnicemi téměř až k Malému Kermenčuku se však nachází překvapivě málo ruských opevněných bodů, lze však předpokládat, že bude hustě zaminovaný a je proto možné, že se zde snaží Ukrajinci vytvořit prostor, kterým se budou moci dostat více na jih. Telegramový kanál ruského dobrovolnického praporu Vostok se plní neradostnými zprávami, podle kterých je v tomto úseku dusno. Podle něj Ukrajinci provedou dělostřeleckou přípravu, zaútočí za pomoci mechanizované pěchoty a stáhnou se dřív, než se na ně zaměří ruské dělostřelectvo. Dále na západ se Ukrajinci snaží vrazit klín mezi Zavitné Bažani a Kermenčuk

Záporožská fronta: Ukrajinci pokračují v postupu směrem k Verbovému. Geolokalizované fotografie z dronů ukazují, že ukrajinští vojáci z 82. aeromobilní brigády operují již více než kilometr v hloubce ruských linií, tedy parkticky v dostřelu ručních zbraní od Verbového. Pravděpodobně však šlo o jakousi formu průzkumu bojem, protože není hlášen žádný významnější průlom v těchto místech. Dnes se také objevily záběry prvního zničeného tanku Challenger 2, kterých Ukrajinci dostali 14 kusů, a které jsou ve výzbroji právě 82. brigády. Není jasné, jakým způsobem byl tank zničen, ale pravděpodobně úplně vyhořel. Krátké video sdíleli ukrajinští vojáci, kteří místem projížděli, a na záběrech se objeví ještě ukrajinský T-64BV. Mezi Robotyným a Novoprokopivkou se Ukrajincům podařilo vytlačit okupanty ze zákopové soustavy, která tvořila jeden z důležitých obranných bodů na silnici spojující tyto dvě vesnice. Tato informace vychází z leteckých záběrů z dronu, přímo ze země prozatím žádný důkaz poskytnutý nebyl.

Kulometný tým Gruzínské legie s kulometem M240B.

Začínají nám mutovat informace o dodatečné mobilizaci, která se má zaměřovat na ukrajinské občany, kterým by jejich nemoc či choroba neumožňovala vstoupit do OS Ukrajiny. Jedná se, mimo jiné, o HIV pozitivní lidi s asymptomatickým průběhem, zaléčenou tuberkulózou, či jinými chorobami. Tyto informace jsou pravdivé, ovšem samotné ministerstvo obrany uvádí, že tyto osoby musí se svým nasazením souhlasit, a nemohou být nasazeny v bojích. Přímo v zákoně je také specifikováno, že mohou sloužit pouze v místě svého bydliště. Zákon dále hovoří o osobách s lehkým tělesným postižením, pro které platí stejná pravidla. Protože naši chcimírští spoluobčané rádi šíří kraviny, odkazujeme přímo na příslušnou změnu zákona.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navštívil vojáky v Doněcké a Záporožské oblasti. Nedaleko fronty boje s Ruskem strávil celý den. O své cestě informoval v nočním videoposelství, v němž také vzdal hold ukrajinským vojákům a jejich hrdinství. Zelenskyj chtěl dle svého vyjádření získat přehled o stavu jednotek a situaci na frontě. Navštívil více než desítku jednotek, byl u letců, námořníků i pozemních vojsk. Setkal se také s vojenskými lékaři.

Kubánská vláda v pondělí oznámila, že rozkryla síť obchodníků s lidmi, která se snažila získat Kubánce jako bojovníky na straně Ruska ve válce na Ukrajině. Kubánské ministerstvo zahraničí v prohlášení odsoudilo žoldnéřství a odmítlo, že by se Kuba jakkoliv účastnila války na Ukrajině. Moskva, která je dlouhodobým spojencem Havany, zatím obvinění nijak nekomentovala. Věnujeme tomu samostatný článek.

Bombový útok vážně zranil šéfa celní správy separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) Jurije Afanasjevského. Informovala o tom ukrajinská média, podle nichž atentát provedli pracovníci ukrajinské tajné služby SBU. „Byl vyhozen do povětří ve svém vlastním domě. Afanasjevskij utrpěl mnohočetná střepinová zranění hlavy, krku a břicha a je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče“. Nicméně podle agentury TASS utrpěl Afanasjevskij pouze lehká poranění.

Moskva nesouhlasí s výroky arménského premiéra Nikola Pašinjana, který minulý týden obvinil Rusko, že nedokáže dostát bezpečnostním závazkům vůči jeho zemi a že postupně opouští region jižního Kavkazu. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj Rusko tuto oblast „nechce a nemůže opustit“.

Belgie plánuje předat Ukrajině protiletadlové střely Sea Sparrow. Země také přislíbila předání vojenských nákladních automobilů Volvo a obrněných vozidel Iveco Lynx v různých konfiguracích. Před několika dny bylo také oznámeno, že první část dodávky těchto vozidel je již na Ukrajině.

Přidán detail bojů v prostoru Tokmaku

Dnešní Třešnička™ o ruské architektuře a státním majetku. V Petrohradu došlo k explozi improvizovaného výbušného zařízení u náborové kanceláře. Fotografie zveřejněné ruskými úřady ukazují zničené výplně oken, rozmlácenou fasádu, nekompletní střešní krytinu a vážně poškozený asfalt. Fascinující je z toho ovšem fakt, že poškození nebylo způsobeno výbušninou, která byla umístěna o několik desítek metrů dál (ve ventilaci nepoužívaného krytu civilní ochrany), nýbrž zubem času a letitého rozpadu – což asi nejlépe ilustruje nynější architektonické divy, kterými může postsovětské rusko přispět.

A pozor! Zítra, ve středu 06.09.2023 od 20:00, budeme mít opět náš tradiční video podcast. Jako obvykle probereme vývoj na frontě, nicméně hlavním tématem bude adaptace ruské armády, vývoj a zavádění nových typů zbraní i zhoršování kvality vlivem nedostatků ve výrobě či v importu. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme