Válka na Ukrajině: den 557

Ilustrační foto

Analýza ze dne 03.09.2023

Drony, vypuštěné ruskou armádou, dnes v noci opět zaútočily na ukrajinské přístavy Reni a Izmail na Dunaji na jihozápadě Ukrajiny. V Reni bylo v důsledku dopadů strojů zraněno několik lidí. Podle ukrajinského letectva byl útok vedem pětadvaceti drony, z nichž 22 se podařilo protivzdušné obraně sestřelit.

Při ruském ostřelování ukrajinského města Vuhledar v Doněcké oblasti zahynuli dnes dva lidé a dva další utrpěli zranění, informoval dnes server The Kyiv Independent s odvoláním na místní úřady. Jednu oběť a tři zraněné si vyžádal útok na ukrajinské město Seredyna-Buda na severu země u ruských hranic v sobotu odpoledne, uvedla agentura AP.

Booster rakety Gradu dnes dopoledne v Kramatorsku

Severovýchodní fronta: Na této frontě se Rusové stále snaží prorazit, naráží však na zarputilou ukrajinskou obranu, řeku Žerebec a místní terén. Na severu, mezi Synkivkou a Lymanem Peršym Ukrajinci nutí okupanty pomalu ustupovat. Směrem na Novohojerivku se Rusové z 4. gardové tankové divize a 90. gardové tankové divize pokusili o silný tankový protiútok, který po počátečním krátkém postupu odrazilo ukrajinské dělostřelectvo a drony. Snímky ze satelitů FIRMS ukazují, že těžké boje stále probíhají v Serebjanském lese. Ukrajinským ozbrojeným silám se prozatím podařilo stabilizovat situaci u Bilohorivky a postoupit jihovýchodně od ní.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se nedaří Ukrajincům postup do koridoru mezi Berchivku a Jahidné. Na jihu se ukrajinským ozbrojeným silám v posledních dnech podařilo osvobodit téměř celou vesnici Kliščijivka. V průběhu dnešního dne však Rusové provedli protiútok v severní části vesnice a vytlačili ukrajinské vojáky několik set metrů zpět. Předpokládáme, že Ukrajinci ovládají přibližně tři čtvrtiny vesnice. Ruský protiútok byl odražen u Kurdjumivky.

Doněcká fronta: Těžké poziční boje probíhají u Avdijivky. Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky v oblasti východně od Sjeverného, ​​jižně od Krasnohorivky a Novomychajlivky.

Jihovýchodní fronta: Včera jsme psali o ukrajinském postupu jižně od Vuhledaru. Dnes několik ruských milblogerů informuje o zhoršující se situaci jižně od Vuhledaru poblíž osy Novomajorské – Jehorivka. Rusové mluví o těžkém dělostřeleckém ostřelování a práci ukrajinských dronů. U vesnice Závitné Bažaně stále pokračují těžké boje a ukrajinským vojákům se na severovýchod od vesnice podařilo překročit říčku Mokrý Jal.

Bayraktar TB2 ukrajinského vojenského námořnictva zaútočil na ruský hlídkový člun v severozápadní části Černého moře

Záporožská fronta: Jižně od Robotyně ukrajinské ozbrojené složky nadále postupují a konsolidují už osvobozené území. Mezi Novoprokopivkou a vesnicí Verbové pokračují těžké boje v zemi nikoho a Ukrajincům se podařilo vytlačit okupanty z obranných pozic severozápadně od Verbového. Podle ruských zdrojů Ozbrojené síly Ukrajiny se s podporou dělostřelectva snaží prorazit i východně od Novoprokopivky směrem na Pšenyčné. Pokouší se také prorazit ruské obranné linie směrem na Kopani a Rivné. Brigádní generál Oleksandr Tarnavskyj, velitel operačně-taktického uskupení Tavrija, v rozhovoru pro The Guardian tvrdí, že Ukrajinci již první rusou obrannou linii překonali. Dodáváme však, že k tomu prozatím Ukrajinci nedodali žádné relevantní důkazy a nepotvrzují to ani informace z orichivského sektoru.

Chersonská fronta: Ukrajinci masivně nasazují drony na úseku Kozači Laheri – Pidstepné. V posledním dni zde došlo minimálně k deseti úderům. Ukrajinské námořnictvo na chersonské frontě začalo opět používat brony TB-2 Bayraktar k útokům na ruské cíle, což je posun oproti předchozímu roku, kdy byly používány prakticky jen pro průzkum. Již několik dní se objevují informace, podle kterých mělo dojít k ukrajinskému vylodění na Kinburnské kose, ležící na severozápadě Krymského poloostrova. Snad všechny tyto informace jsou sdíleny na základě několika fotografií, které ukazují vojenskou techniku a bárku, která je zjevně ostřelovaná. Bárka je však na místě již asi rok, na základě čehož nám přijde ukrajinské vylodění v těchto místech jako krajně nepravděpodobné. Nemůžeme však vyloučit, že zde např. operují malé týmy ukrajinských speciálních sil. Je však také možné, že zde okupační jednotky nacvičovaly odražení případného ukrajinského výsadku.

Strategický bombardér Tu-95MS na letecké základně v Engels. Křídla a trup jsou pokryty pneumatikami pro ochranu proti dronů

Ruská armáda od začátku roku najala do svých služeb asi 280 tisíc lidí. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že Rusko verbuje jako vojáky do války na Ukrajině i migranty ze Střední Asie a občany sousedních zemí. “Podle údajů ruského ministerstva obrany bylo od 1. ledna do řad ozbrojených sil na základě smlouvy přijato asi 280 tisíc lidí”, včetně rezervistů, prohlásil Medveděv během své návštěvy ruského Dálného východu.

Ukrajinský podnikatel a oligarcha, Ihor Kolomojskyj, byl včera zatčen na základě obvinění ze zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodů a finančních machinací při vojenských zakázkách. Ševčenkivský oblastní soud poslal Kolomojského do 60 denní vazby, má však možnost zaplatit 510 milionů hřiven a být propuštěn na kauci. Na oligarchu byly uvaleny americké sankce v březnu 2021 ve spojitosti s korupčními praktikami v době, kdy byl ředitelem oblastní správy Dněpropetrovské oblasti.

Námořnictva zemí NATO se připravují na plánované cvičení v Baltském moři. Podle německého viceadmirála Jana Christana Kaaka se do něj zapojí na 30 lodí a přes 3000 námořníků z 10 zemí, včetně kandidáta na vstup do aliance Švédska. Cvičení bude trvat dva týdny. Účastníci budou simulovat situaci, kdy Rusko zablokuje takzvaný Suwalský koridor, stratigické pozemní spojení Polska s pobaltskými státy.

Arménský premiér Nikol Pašinjan prohlásil, že politika jeho země, která spoléhala na Rusko jako jedinou záruku bezpečnosti, byla strategickou chybou. Předseda arménské vlády obvinil Rusko, že nezajistilo bezpečnost Arménie, která podle něj čelí agresi ze strany sousedního Ázerbájdžánu kvůli sporu o Náhorní Karabach. Podotkl přitom, že Moskva, která má s Arménií podepsanou bezpečnostní smlouvu a má na jejím území i vojenskou základnu, nepovažuje jeho zemi za dostatečně proruskou. Je také přesvědčen, že Rusko se chystá jihokavkazský region opustit.

Dnešní Třešnička™ bude o jednom z prvních vynálezů světa – o kole. Takové kolo je pro naši civilizaci naprosto zásadní. Mlýnský se dá koupit už za 4 rýnský, na Nürnburgringu bylo zajeto za 5 minut a 19,55 sekundy a Putinovi k volbám stačí jen jedno. Další a rozhodně ne poslední možností pak samozřejmě je použít tento fantastický vynález jako ochranu proti ukrajinským dronům. Satelitní snímky ve vysokém rozlišení totiž ukazují, že pracovníci letecké základny Engels v ruské Saratovské oblasti nakladli vulkanizovaná gumová kola, známá jako pneumatiky, na křídla a citlivé části trupu strategických bombardérů Tupolev Tu-95. Jen si to představte; zase jsou o krok před námi!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme