Válka na Ukrajině: den 556

Ilustrační foto

Analýza ze dne 02.09.2023

Během dnešního dne Rusové vyslali nejméně 2 rakety a podnikli 34 náletů na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Bohužel útoky zabily a zranily civilisty. Obytné budovy a další civilní infrastruktura byly poškozeny. Výstraha proti raketovým a leteckým útokům na Ukrajinu zůstává vysoká.

Severovýchodní fronta: U Synkivky se zdá, že se Ukrajincům daří alespoň částečně přebrat iniciativu a podnikají lokální protiútoky. Rusům se podařilo opět obsadit několik obranných pozic jižně od Novojehorivky. Jinak se vedou poziční boje u Bilohorivky.

3. útočná brigáda (ex-Azov), porada před útokem

Bachmutská fronta: Severně od Bachmutu probíhají poziční boje u Berchyvky a situace se zde delší dobu prakticky nehýbe. Na jih od města, u Kliščivky, zuří těžké boje a ač se zde fronta prakticky nehýbe, daří se ukrajinským ozbrojeným silám zlepšovat své postavení a celkově se zde opět začíná situace pro okupanty zhoršovat. Ukrajinské ozbrojené složky nyní ovládají přibližně třičtvrtiny Kliščijivky. Ukrajinské síly pak postoupily mezi vesnicí Kliščijivka a Andrijivka. Rusové k této části fronty přesouvají posily.

Jihovýchodní fronta: U Vuhledaru ukazují videa, že se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo konsolidovat pozice přes řeku Kašlahach u Pavlivky. Více na západ se Ukrajincům podařilo vytlačit okupanty z pozic v okolí vesnice Ševčenko. Dnes větší množství účtů zabývajících se válkou na Ukrajině hlásilo, že ukrajinské ozbrojené složky vstoupily do vesnice Závitné Bažaně. Tato informace se bohužel nezakládá na realitě a vznikla špatnou geolokací. Ukrajinské ozbrojené složky v tomto směru postupují, ale vesnice je ze severu krytá tokem říčky Mokry Jaly a Ukrajinci se ji snaží obejít, než aby útočili přes ni.

Záporožská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny pronikají hlouběji mezi Novoprokopivku a Verbové. Ukrajinští vojáci rozšiřují klín mezi těmito vesnicemi. Boj směrem k Verbovému pokračuje, satelitní snímky ukazují požáry ve východní části osady. 82. samostatná utočná výsadková brigáda postupuje jihozápadně od Novopokrovky. Jihozápadně a jižně od Robotyného ukrajinské ozbrojené síly odrazily několik ruských protiútoků. Ruská 7. horská útočná výsadková divize je nyní v záloze u obce Romanivské pro případ ztráty Verbového. Dnes probíhalo silné ostřelování vesnice Žerebjanky, je možné, že se zde Ukrajinci opět připravují k útoku.

Chersonská fronta: Z této části bojiště dnes nemáme žádné relevantní informace.

Záběry dronového útoku na ruská letadla Il-76 v Pskově

Rusko vyčlení během 2,5 roku ze svého rozpočtu téměř dva biliony rublů (zhruba půl bilionu korun) na rozvoj ovládnutých území na Ukrajině, řekl na pátečním setkání s žáky ruský diktátor Vladimir Putin. Tato území přitom nazval „novými ruskými regiony“. Prý je nutné nové regiony pozvednout na obecnou ruskou úroveň a je možné, že se stanou cílem turismu. Smějeme se nahlas.

Spojené státy americké podle Reuters poskytnou Ukrajině protitankové střely s ochuzeným uranem. Střely budou součástí nového balíčku vojenské pomoci, který bude oznámen zřejmě příští týden. Munice bude určena púro americké tanky Abrams, z nichž první dorazí na Ukrajinu v září. Podle agentury Reuters bude hodnota tohoto balíčku pomoci až 375 milionů dolarů. Přesná cena a obsah se prý stále určují.

Nobelova nadace nepozve trojici mírotvorných přátel: Rusko, Bělorusko a Írán, na předávání Nobelových cen ve Stockholmu. Organizátoři plánovali pozvat zástupce těchto zemí, nicméně veřejné mínění ve Švédsku a apel krále Karla-Gustava změnil názor organizátorů. Představa účasti těchto zemí se také nelíbila státům, které dováděním této trojky buď trpí, nebo proti nim pomáhají bojovat.

Dnešní Třešnička™ bude o neviditelné ruce trhu v rámci paktu BRICS. Indie, která po vypuknutí války na Ukrajině zvýšila import ruské ropy pro své rafinérie více než 40x začíná uvažovat o tom, že si najde jiného dodavatele. Ruský diktátor Putin totiž už neví, kam uskladňovat bambiliardy indických papírků a rozhodl se zavést strop na slevy, což značně zvýšilo cenu ruského černého zlata. Podle indického ministra energetiky, Hardeepa Puriho, je nyní cena za barel 64,37 USD, což je dokonce výše než cenový strop zemí G7, který činí 60 USD/barel. Podle Puriho se cena zvedla oproti loňsku o více než 20 amerických dolarů za barel, což značně zatraktivnilo ropu z Blízkého východu, jejíž import se již zvýšil o 63 %. Pro ruské naftaře se indický trh ukázal jako past: dodávky totiž byly placeny v rupiích a peníze byly díky indickým zákonům zablokovány v místních bankách – bez možnosti výběru nebo směny na jiné měny. Objem těchto plateb podle odhadů dosahuje 39 miliard dolarů. Indické úřady mezitím nařídily ropným rafineriím, aby přísně dodržovaly západní sankce vůči Rusku.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme