Válka na Ukrajině: den 554

Ilustrační foto

Analýza ze dne 31.08.2023

Během dneška byl letecký poplach několikrát vyhlášen v Doněcké, Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti. 

Ruská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila u hlavního města dron, oznámil moskevský starosta Sergej Sobjanin na sociální síti Telegram. Pád bezpilotního letadla si podle předběžných údajů nevyžádal oběti, raněné či jiné škody, dodal. Sestřelení dronu jihovýchodně od Moskvy později potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Provoz na moskevských letištích byl jako při předchozích náletech na metropoli načas přerušen, desítky letů musely být odloženy, uvedla média s odvoláním na úřady.

3. samostatná útočná brigáda likviduje okupanty u Kliščijivky.

Severovýchodní fronta: Boje stejně, jako v předchozích dnech zuří u Synkivky, Petropavlivky, Novojehorivky a Kyslivky. Už jsme psali několikrát, že z této fronty okupanti stahují jednotky, které potřebují při obraně Bachmutu a při bojích na záporožské frontě. Těžké boje pokračují v Serebrjanském lese, kde v průběhu dne na různých místech postoupili jak okupanti, tak vojáci ozbrojených sil Ukrajiny.

Bachmutská fronta: Ukrajinci pokračují v tlaku na severní části fronty, v oblasti Sakko i Vancetti a podél silnice M-03. Ukrajinci se snaží probojovat směrem na Jahidné, ale dlouhodobě se jim zde nedaří. Terén zde neumožňuje ani jedné straně postup, protože úzký prostor je cílem dělostřelectva jak Ukrajinců, tak i okupantů. Rusům se povedlo na severozápadním přístupu ke Kliščijivce obsadit pozice v území nikoho. Nejde o nic významného, ale potenciálně by to mohlo Ukrajincům v případě dalšího ruského postupu ztížit zásobování jednotek bojujících ve vesnici. Některé kanály hovoří o ukrajinském postupu jižně od Andrijivky, ten ale nebyl doposud potvrzen.

Doněcká fronta: Video, na kterém ruské dělostřelectvo ostřeluje pozice držené ozbrojenými silami Ukrajiny ukazuje, že se Ukrajincům podařilo postoupit u zákruty kanálu Donbaského kanálu směrem k nádraži Majorsk. Nové video, které uploadovaly ruské zdroje, ukazuje postup ukrajinských vojáků v Marjince, dva bloky od ulice Družby. Ruské síly se chlubí, že se jim povedlo zničit ukrajinské skladiště munice. Problém ovšem je, že jde o místa, která jsou po několik posledních měsíců pod ruskou kontrolou, takže se nabízí otázka, co bylo skutečně zničeno.

Ukrajina obdržela od USA 14 systému Vampire, určených pro boj s nepřátelskými bezpilotními letouny

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci znovu zkoušejí postoupit východě od Urožajného a na západním břehu Mokrého Jalu, jižně od Staromajorského, pomalu rozšiřují území nikoho směrem k Zavitnému Bažaňu. V oblasti Pryjutného nejsou v současnosti zaznamenány žádné změny, ale velitel proruského dobrovolnického praporu Vostok tvrdí, že Ukrajinci v tomto úseku zesilují útočné operace. V posledních dnech se jim zde totiž podařilo zkrátit frontovou linii konsolidací pozic v území nikoho. Dnes se objevil záznam, na kterém je vidět požár v okupovaném Mariupolu. Ukrajinské zdroje tvrdí, že se zde ukrajinským partyzánům podařilo zapálit ruskou základnu a poškodit několik vozidel. Bližší informace k dispozici nemáme.

Záporožská fronta: Jednotky ozbrojených sil Ukrajiny ovládly klíčové výšiny severovýchodně od Novoprokopivky a pokračují v postupu podél hlavní ruské obranné linie a rozšiřují frontu mezi Robotyným a východněji položeným Verbovým. Celková šířka „klínu“ mezi těmito dvěma vesnicemi je nejméně 9 kilometrů. Ukrajinci mezi vesnicemi také tlačí k Pšenyčnému, které leží až za Solodkou Balkou. Příslušníci 7.gardové výsadkové horské divize dnes také odhalili své pozice ve Verbovém. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud se Ukrajincům podaří probojovat do vesnice, setkají se s nimi.

Chersonská fronta a Krym: Z této fronty stále nepřichází téměř žádné zprávy, ale videa ukazují, že ukrajinské ozbrojené složky stále operují jak u Antonivského mostu, směrem na městečko Olešky, tak u Kozačích Laherů. Na jihovýchodě okupovaného Krymu byly hlášeny exploze ve Feodosii.

Dělostřelec 59. samostatné mechanizované brigády pálí ze 155mm houfnice M777

V některých ukrajinských regionech se od začátku ruské invaze až desetkrát zvýšil počet vydaných potvrzení o neschopnosti sloužit v armádě, uvedl ve středu ve svém nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na vině je podle něj korupce a úřady vedou v patrnosti tisíce případů podplácení. „Jsou příklady regionů, v nichž kvůli rozhodnutím zdravotních komisí narost počet výjimek ze služby v armádě od loňského února desetkrát,“ sdělil Zelenskyj. „Je zcela jasné, o jaká rozhodnutí jde. Zkorumpovaná,“ podtrhl.

Německo předalo Ukrajině nový balík vojenské pomoci. Ten zahrnuje 10 tanků Leopard 1A5, jeden radar TRML-4D, 16 průzkumných systémů Vector(dron a ovládací stanice), 4 těžké tahače MAN HX81 a více než 13 milionů kusů munice pro ruční zbraně.

Britská firma BAE Systems, známá výrobou munice, houfnic a další vojenské techniky, otevře na Ukrajině továrnu, kde bude vyrábět dělostřeleckou munici ráže 105 mm. Tu používají např. houfnice L119. Smlouva byla v Kyjevě podepsána 30.8. za účasti ukrajinského prezidenta Zelenského. 19.8. podepsali představitelé švédské a ukrajinské vlády memorandum o budoucí výrobě obrněných bojových vozidel CV-90.

Arménské ministerstvo zahraničí se obulo do Ruska kvůli “absolutnímu nezájmu” o soustavné útoky Azerbajdžánu na arménská území. Nóta ministerstva tvrdí, že i přes četné žádosti o pomoc Rusko nepodniklo žádné kroky, ačkoliv jej k tomu zavazuje smlouva Organizace o kolektivní spolupráci

Dnešní Třešnička™ bude o jedné rezignaci.Naše oblíbená mluvčí ruského ministerstva expanze a mírové politiky, Alko-Máša Zacharovová, bohužel nekončí, ale oznámila, že “je čas popřát sbohem člověku, který zamořil ukrajinské území radioaktivitou, když dodal Ukrajině munici s ochuzeným uranem.” Řeč je o britském ministru obrany, Benu Wallaceovi. Dutost tohoto výroku snad překoná i bohatýrské plány na obsazení Kyjeva do tří dnů! Tak jen pro pořádek – munice s ochuzeným uranem byla dodaná pro tanky Challenger 2, které ještě ani nejsou v boji. Jediný, kdo zatím munici s ochuzeným uranem používá, je … počkejte si… ano, Rusko! Konkrétně jde o munici Svinec-1, jejímž použitím se ruské kanály několikrát pochlubily. Novým ministrem obrany se stane Grant Shepps, bývalý ministr dopravy, no nezbývá nám než mu popřát hodně štěstí v jeho nové práci.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme