Válka na Ukrajině: den 552

Ilustrační foto

Analýza ze dne 29.08.2023

Dnes si připomínáme 79. výročí začátku Slovenského národního povstání. Vojáci, policisté i civilisté bojovali proti okupantům, kteří si, především kvůli několika kolaborantům, nárokovali území a životy lidí. 

V noci a přes den se rozezněly sirény v Doněcké, Záporožské, Chersonské, Mykolajivské a Dněpropetrovské oblasti, později se poplach rozšířil do Černihivské, Sumské a Charkovské oblasti.

Ruská protivzdušná obrana dnes brzy ráno sestřelila dva drony nad Tulskou oblastí, která leží jižně od Moskvy. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura TASS. Jestli trosky dronů způsobily nějaké škody, není zatím zřejmé.

Střet ukrajinské útočné skupiny a ruských vojáků, kteří o sobě nevěděli; Rusové jsou ve videu napravo nahoře a procházejí směrem vlevo

Severovýchodní fronta: Z tohoto úseku nechodí v současnosti moc informací, ale na severu a severovýchodě Synkivky, u Petropavlivky a Novojehorivky probíhají těžké boje. Ukrajinci provádějí průzkum bojem v ruském výběžku u Torského, ale nevedlo to k územním ziskům. Pravděpodobně šlo primárně o zkoušku ruských obranných postavení v těchto místech. V Serebrjanském lese, konkrétně na dibrovském úseku, došlo podle ruských zdrojů ke střetu mezi ruskými výsadkáři a příslušníky ukrajinských speciálních sil, ale ani jedna strana se výsledky nechlubí. U Bilohorivky pokračují okupanti v marných snahách probojovat se do vesnice.

Bachmutská fronta: Ukrajinské jednotky zkouší ruskou obranu u Vasjukuvky a Sakko i Vancetti, které tvoří jednu z možných cest k Soledaru a Blahodatnému. Severně od Bachmutu se bojuje u silnice M-03, která vede k Berchivce a Jahidnému. U Kliščijivky a Andrijivky Ukrajinci pokračují v dalším pomalém postupu i přes četné ruské protiútoky.

Doněcká fronta: Některé zdroje zmiňují “určité úspěchy taktického rázu” na východě Avdijivky, kolem silnice N-20. Domníváme se, že by mohlo jít o vytlačení okupantů zpět na východní stranu silnice. Tato území mění majitele zhruba jednou do měsíce, takže by nebylo s podivem, pokud by zde Ukrajinci obsadili ruské pozice. Jde však o naše domněnky, hledáme další zprávy. Probíhají také boje kolem Opytného a u Pervomajského, kde se okupantům podařilo zničit ukrajinskou minometnou pozici, ale jinak je odsud jen málo informací.

Ukrajinští vojáci zničili velmi vzácný a moderní osvětlovací a naváděcí radar „RPN 9С36М“ pro systém protivzdušné obrany «BUK-M3» v hodnotě 40 milionů dolarů. Jedná se o první zdokumentovanou ztrátu tohoto vozidla

Jihovýchodní fronta: Ukrajinské mechanizované jednotky se pomalu přibližují k Novodoněckému, když se jim povedlo severně od vesnice zkonsolidovat pozice v území nikoho. Dále tlačí také mezi Urožajným a Staromlynivkou, od Zavitného Bažani si však stále udržují určitý odstup, ale započali útočné operace jižním směrem od Staromajorského. Daří se jim také mezi touto vesnicí a Pryjutným, kde rozšiřují území nikoho a zatlačují ruské vojáky směrem k Volodynému.

Záporožská fronta: Ukrajinská armáda postupuje směrem na Verbové, odkud hlásí ruské zdroje těžké dělostřelecké ostřelování ruských obranných linií, což potvrzují i satelitní snímky FIRMS. Lze již téměř s jistotou tvrdit, že dochází k bojům na první ruské obranné linii, potvrzuje to však také, že stále nebyla prolomena. Boje dosáhly severního okraje Novoprokopivky a část ukrajinských sil se snaží vesnici obejít z východu, jako tomu bylo u Robotyného před necelými dvěma týdny. Pokračují také v setrvalém tlaku ve směru na Kopani.

Chersonská fronta a Krym: Dnes se po delší době vynořilo video ukrajinských vojáků na východním břehu Dněpru. Video potvrzuje, že mají Ukrajinci pozice v chatkové oblasti severně od Antonovského mostu. Další video na kterém Rusové ostřelují dělostřelectvem Ukrajinské pozice dokazuje přítomnost ozbrojených složek Ukrajiny i v blízkosti vesnice Kozači Laheri a dá se tedy předpokládat, že se zde situace příliš nezměnila. Ukrajinci nemají na východním břehu Dněpru těžkou vojenskou techniku a Rusové potřebují posily na Záporožské frontě, takže je zde patová situace. K explozi došlo nedaleko Olenivky na západě okupovaného Krymského poloostrova.

Nácvik maskování dělostřeleckých návodčí brigády Azov

Během ukrajinského protiútoku bylo potvrzeno ztracení pouze pěti tanků Leopard 2, zatímco ruské Ministerstvo obrany uvádělo 25 zničených tanků; ukazují to údaje projektu Oryx a Forbesu. Kromě toho bylo dalších 10 strojů poškozeno. Ukrajinská armáda nyní má 71 tanků Leopard 2 a plánuje další dodávky. Většina posádek zničených tanků verze 2A6 měla možnost uniknout před tím, než byly stroje zničeny úplně. Veškeré ztráty se soustředily na malé území v úsecích u Malé Tokmačky a Robotyného.. Celkově během tohoto období bylo podle Oryx zničeno 85 ukrajinských tanků, zatímco Rusko přišlo o 224 tanků.

Výbuch protitankových min dnes poškodil most na hranici mezi Ukrajinou a Běloruskem. Uvedla to běloruská opoziční skupina Hajun, podle níž se tak zřejmě stalo v důsledku zásahu blesku. Událost potvrdily i ukrajinské zdroje. Incident se odehrál nedaleko běloruské obce Slavečna. „Exploze poškodila podpěru mostu a zničila železniční tratě v obou směrech. O obětech nejsou žádné informace,“ uvedla skupina Hajun s odvoláním na běloruské prorežimní kanály.

Moskevský soud zamítl žádost o propuštění bývalého vůdce proruských separatistů Igora Girkina do domácího vězení. Prominentní ruský nacionalista tak zůstane ve vazbě, v níž je od července kvůli podezření z podněcování k extremismu. Informoval o tom zpravodaj portálu Mediazona.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že jeho země zintenzivní výrobu zbraní nutných pro obranu před ruskou invazí. Kromě dělostřeleckých granátů a munice by podle něj Ukrajina měla vyrábět také drony, rakety a obrněná vozidla.

Jižní Korea poskytne Ukrajině v příštím roce finanční pomoc ve výši 520 miliard wonů (8,8 miliardy Kč), což je osmkrát více než letos. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž to vyplývá z rozpočtu Soulu na rok 2024. Polovina podpory bude ve formě humanitární pomoci, 130 miliard wonů (2,2 miliardy Kč) půjde na obnovu Ukrajiny, a dalších 130 miliard wonů dá Jižní Korea východoevropské zemi skrze mezinárodní organizace.

Dnešní Třešnička™ o zneužívání církve… Ne neodhalili jsme další skandál, ale naopak se zdá, že byl zneužit samotný představený organizovaného společenství římskokatolických věřících, papež František. Včera se totiž na internetu objevil jeho údajný projev, kde Rusy vyzval k pýše na jejich impérium, odkaz ruských dobyvatelů a velkolepé kultury a zároveň jim poděkoval za to, jací jsou. Skandální ruský překlad, ale tak trochu nebyl úplně docela přesný. Dokonce se k němu vyjádřil i mluvčí Svatého stolce Matteo Bruni, když zdůraznil, že papež „neoslavoval imperialistickou logiku a ani vládce, kteří jsou zmíněni…“. Ve skutečnosti totiž papež podle oficiálního přepisu řekl: “Přeji vám, mladí Rusové, povolání být řemeslníky míru uprostřed mnoha konfliktů a polarizací, které pohlcují náš svět ze všech stran. Zvu vás, abyste byli těmi, kdo rozsévají semínka smíření, malá semínka, která nevyklíčí ve zmrzlé zemi během této válečné zimy, ale jednoho dne na jaře vykvetou.” Že se nejedná o pouhé nedopatření se můžete přesvědčit v článku o ruských lžích, který jsme dnes vydali ?

A pozor! Ve středu 30.08.2023 od 20:00, budeme mít opět náš tradiční video podcast. Jako obvykle probereme vývoj na frontě za poslední dobu, nicméně hlavním předmětem budou fakta a mýty kolem Surovikinovy linie v Záporožské oblasti, pravděpodobné scénáře toho, co se událo a možný vývoj do budoucna. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme