Válka na Ukrajině: den 551

Ilustrační foto

Analýza ze dne 28.08.2023

Nejméně dva mrtvé si vyžádal ruský vzdušný útok na ukrajinskou Poltavskou oblast, oznámila dnes média s odvoláním na šéfa oblastní správy. Oblast leží ve východní části země, severně od Dněpru. Počet obětí může vzrůst, dva lidé se pohřešují. Průmyslový objekt byl po zásahu zničen.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila jeden dron u Moskvy a další dva v Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Informují o tom agentura TASS a ruskojazyčná verze BBC s odvoláním na ruské úřady. Včerejší informace o ukrajinských zásazích stíhacích letounů a systémů protivzdušné obrany na kurské letecké základně se ukázaly jako v lepším případě nadsazené, v tom horším kompletně nepravdivé. Čerstvé satelitní snímky od společnosti Planet Labs totiž neukazují žádné poškození letištních zařízení nebo techniky.

Ukrajinské síly zničily u Zalizného portu na jihozápadě Chersonské oblasti přehledový “over-the-horizon” radar PRedel-E.

Severovýchodní fronta: Na severním úseku fronty pokračují boje v okolí Synkivky. Ukrajinské ozbrojené síly provedly protiútok u Lymanu Peršoho a získaly zpět některé dříve ztracené pozice. Poměrně silný ruský útok byl odražen u Novojehorivky. V jižní části této fronty proběhly ruské útoky směrem na Terny, u Torského a v Serebrjanském lese.

Bachmutská fronta: Na severním křídle této fronty zaútočily ruské jednotky podél silnice M03 na Orichovo-Vasylivku, kde je umístěna ukrajinská 30. samostatná mechanizovaná brigáda. Na jih od Bachmutu zuří těžké boje v okolí Kliščijivky. Jaká je situace v samotné Kliščijivce je značně nepřehledná kvůli množství útoků a protiútoků obou stran, ale pravděpodobně ovládají ukrajinští vojáci jižní a střední část vesnice. Ozbrojené složky ukrajiny postupovaly v okolí Andrijivky a k železničnímu náspu. Zdá se, že se snaží odříznout Andrijivku podél náspu a vytvořit si zde prostor pro nástup za železniční trať.

Doněcká fronta: Ukrajincům se podařilo mezi Novokalynovým získat zpět pozice podíl trati spojující Očeretyne a Novobachmutivku. Od Krasnohorivky se snaží okupanti opět probojovat k železniční trati do Avdijivky, na kterou opět tlačí z východu a jihu.. Ruská strana neuspěla. Další ruské operace v Pervomajském, u Marjinky a u Novomychajlivky bez úspěchu pro ruskou stranu.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci podle některých zdrojů postoupili u vesnice Ševčenko mezi Pavlivkou a Novomajorským. Ukrajinské síly tlačí dál na jih od Staromajorského a Urožajného a ve směru na Kermenčuk. Prozatím se zdá, že se snaží obejít vesnici Zavitné Bažaně, která bude kvůli místní říčce tvrdším oříškem, a postupují raději z Urožajného přímo na Staromlynivku, kde se jim dnes podařilo postoupit několik stovek metrů a vytlačit okupanty z pozic v tomto směru.

Operátoři dronů 82. útočné výsadkové brigády, jižní fronta

Záporožská fronta: Ukrajinské ozbrojené složky postupují po silnici T-08-15 směrem k Novopokrovce. U Novoprokopivky, na jih od Robotyného a západně od Verbového probíhají těžké boje. Ukrajinci se snaží obejít Novoprokopivku z východu a z videí je zřetelné, že se zde dostávají velice blízko hlavní ruské obranné linie. Rusové se stahují čím dál tím víc posil. Od Kreminy sem okupanti stáhli 104. a 234. gardový výsadkový pluk 76. gardové výsadkové útočné divize a z Chersonu sem stahují další jednotky, například 108. a 247. gardový výsadkový pluk 7. gardové horské výsadkové divize. Zálohy však do prostoru přivádějí i Ukrajinci, kteří se snaží o prolomení první obranné linie. Přidali také další osu útoku v tomto sektoru. Ta směřuje podél linie Novodanylivka – Kopani. Kopani je vesnice o něco větší, než je Robotyné, a Ukrajinci se zde pravděpodobně snaží o obejití obranných pozice západně od Robotyného.

Chersonská fronta: Boje na ukrajinském předmostí u Olešek a Koazačich Laherů stále pokračují. Z této části fronty stále není příliš informací a jisté je prakticky jen to, že mezi oběma stranami zuří dělostřelecké souboje. Na videích z místa je vidět, že Rusové ostřelují ukrajinské pozice u Chersonu a přímo z Olešek, nebo z Národního přírodního parku Olešské písky. Ukrajincům se pomocí střel M30A1 vypálených z raketometu HIMARS podařilo u Zalizného portu na jihozápadě oblasti zničit vzácný radar Predel-E a stanici REB Leer-2. Kombinovaná hodnota těchto dvou přístrojů je odhadovaná asi na 200-250 milionů dolarů.

Ukrajinská rozvědka HUR uvádí, že ruské ozbrojené síly mají v současné době k dispozici zhruba 600 taktických (balistických i s plochou dráhou letu) řízených střel typu Ch-47 Kinžal, Iskander, Kalibr, Ch-55/555, Ch-101 atd., kterými jsou schopné zasahovat cíle na Ukrajině ze vzdálenosti několika stovek až tisíců kilometrů. To odporuje původním odhadům, zmiňovaným tajnou službou v minulosti. Podle těch totiž Rusům mělo trvat několik týdnů až měsíců, než doplní stavy.

Z výcviku boje v lese a čištění zákopů ve Velké Británii

Centrum národního odboje Ukrajiny, které spadá pro ukrajinské speciální síly, uvedlo, že Rusové připravují nucenou mobilizaci občanů Ukrajiny, kteří se nachází v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti. Okupační úřady varují ukrajinské muže, že mohou čelit postihu, pokud se dobrovolně nezapíší do registračních organizací. Mobilizaci okupované populace do ozbrojených sil okupantů výslovně zakazuje Ženevská konvence, ale to je Rusům zdá se úplně jedno.

Polský deník Rzeczpospolita, s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování, uvádí, že 12 z šestnácti členů ruské vyzvědačské skupiny, kterou rozbila polská Agentura pro vnitřní bezpečnost, bylo ukrajinské národnosti. Do Polska přišli buď jako uprchlíci nebo zde již v minulosti žili. Mezi úkoly, které tito ruští agenti měli, měla patřit průmyslová špionáž, sabotáž vlaků, které vozí západní pomoc na Ukrajinu a později i vraždy na objednávku.

Litva, Lotyšsko, Estonsko a Polsko jsou připraveny zcela uzavřít své hranice s Běloruskem, pokud dojde ke „kritickému incidentu“ zahrnujícímu žoldáky „Wagnerovy skupiny“. Uvedl to polský ministr vnitra Mariusz Kaminski. Kaminiski také poznamenal, že země jsou připraveny na možné incidenty, včetně těch ozbrojeného charakteru, a vyzvaly Minsk, aby vypudil „wagnerovce“ z Běloruska.

Německo se obrátilo na Řecko s návrhem předání 100 tanků Leopard 1A5, které jsou v současné době v provozu, Ukrajině a výměnou za to získat modernizovaná obrněná vozidla. Informovala o tom řecké médium Flight. Řecko výměnou za zastaralé Leopardy 1A5 může dostávat modernizované tanky z italských zásob jedna ku jedné. Německo zároveň ponese náklady na kompletní opravu v řeckých podnicích nebo na jakémkoli jiném místě zvoleném řeckou vládou.

Dnešní Třešnička™ bude o ruské dichotomii.Že považují Rusové Krym za svůj, to se ví dlouhodobě. V nových učebnicích zeměpisu pro ruské školy je za ruské území dokonce označován i navždy-ruský-Cherson, který Rusové už několik měsíců bezpečně neovládají. Třešeň nám ale dnes připravil administrátor účtu ambasády Ruské federace v Jižní Africe, který chtěl naznačit, že vzniká nový multipolární svět. Bez ohledu na to, že nás údajné rozšiřování kupodivné neorganizace BRICS nechává poměrně chladnými, správce účtu udělal ukázkovou botu. Sdílel totiž mapku světa, na které jsou kromě nových ekonomických gigantů jako je Alžír, Etiopie nebo Argentina, Ruskem anektované oblasti zobrazeny jako ukrajinské, a to včetně Krymnaše. Můžeme jen hádat jestli jde o výkřik ruského podzemního odboje nebo se nám neznámý diplomat snažil zavděčit a ukázal, že situace jde PPP!

A pozor! Ve středu 30.08.2023 od 20:00, budeme mít opět náš tradiční video podcast. Jako obvykle probereme vývoj na frontě za poslední dobu, nicméně hlavním předmětem budou fakta a mýty kolem Surovikinovy linie v Záporožské oblasti, pravděpodobné scénáře toho, co se událo a možný vývoj do budoucna. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme