Válka na Ukrajině: den 547

Ilustrační foto

Analýza ze dne 24.08.2023

Ukrajina pokračuje v oslavách ve velkém stylu. Při dnešním Dni nezávislosti podnikly speciální jednotky vojenské rozvědky HUR vyloďovací operaci na Tarchankutském výběžku Krymského poloostrova, kde vyvěsily ukrajinskou vlajku. Mnozí očekávali roje tisíců dronů a ony to byly “jen” specky na Krymu.

Město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny dnes brzy ráno rozezněly silné výbuchy, na město zaútočila ruská armáda, informoval ruskojazyčný server BBC. Úder si vyžádal zraněné, uvedl zatím bez bližších informací na telegramu šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.

Video z vyloďovací operace ukrajinských speciálních sil HUR na okupovaném mysu Tarchankut, Krym

Severovýchodní fronta: Na severozápad, sever a severovýchod od Synkivky pokračují poziční boje, okupantům se podařilo postoupit několik desítek metrů v jednom z těchto směrů, ale vesnice jako taková zatím ohrožená není. Ukrajinské ozbrojené složky pak v jejím okolí a také u Lymanu Peršoho podnikly protiútoky. Boje byly hlášeny také v blízkosti Vilšan, Ivanivky a Kyslivky, kde ruská strana nadále provádí neúspěšné útočné operace. Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky v okolí Novojehorivky, Petropavlivky a směrem na Torské.

Bachmutská fronta: Severně od Bachmutu ruské jednotky útočily podél silnice M03 na Orichovo-Vasylivku. Jihozápadně od Berchivky a severozápadně od Jahidného pokračují pokusy ruských jednotek postoupit a získat území jižně od Berchivské nádrže. Na jih od Bachmutu se Ukrajincům podařilo vytlačit okupanty z několika pozic v okolí Kliščijivky a zdá se, že Ukrajinci nyní ovládají minimálně polovinu vesnice,  zbytek je zřejmě země nikoho. Boje probíhají i v okolí Kurďumivky.

Doněcká fronta: Těžké boje probíhají severně od Avdijivky v okolí Avdijiského závodu na výrobu koksu. Dále probíhají boje u Marjinky a také u Novomychajlivky. Ruské útoky zde však byly zastaveny a na frontě nedochází ke změnám. Po delší době Rusové útočí i v okolí Pervomajského, ale ani zde podle našich informací neměli úspěch.

Vojáci reorganizované 92. samostatné útočné brigády (původně 92. samostatná mechanizovaná brigáda)

Jihovýchodní fronta: Ukrajinské ozbrojené složky odrazily ruské protiútoky směrem na Urožajne. Tlak Ukrajinců na východ a západ od Staromajorského, v oblasti Okťabirsku, Novodoněckého a Pryjutne se zvyšuje. U vesnice Závitné Bažaně se situace pro okupanty nezlepšuje ani přes několik pokusů o protiútok. Ukrajinské síly dále ostřelují dělostřelectvem silnici, která vede do této vesnice, což Rusům komplikuje zásobování. Těžké boje pokračují na linii Staromajorské-Kermenčuk

Záporožská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny dnes oficiálně osvobodili Robotyné, nad kterým včera zavlála ukrajinská vlajka,  a pokračují v pomalém postupu jižně od vesnice ve směru na Novoprokopivku. Severovýchodně od této vesnice se nachází kopce, které přehlížejí celou oblast a ty budou podle nás dalším cílem Ukrajinců, kteří jich však ještě nedosáhli i přesto, že proruské telegramové kanály to včera tvrdily. Okupanti se zde pokusili o protiútok, byli však odraženi. Směrem k Verbovému pokračují boje a Rusové jsou zde pomalu tlačeni zpět. V Tokmaku dnes došlo k silné explozi. Podle některých zdrojů vybuchly sklady 58. osmé kombinované armády RF.

Krym: Jak jsme zmínili v úvodu, ukrajinské speciální síly se v noci vylodily na Tarchankutském výběžku, kde včera došlo ke zničení ruského PVO systému S-400. Podle snímků ze satelitů FIRMS došlo v těchto místech během dnešního dne k několika požárům, které odpovídají informacím, které HUR vypustila. Ukrajinci tvrdí, že po úspěšných útocích se vojáci beze ztrát stáhli. Mluvčí HUR uvedl, že Ukrajinci na rychlých člunech přistáli u vesnice Majak a u Olenivky. Mělo dojít k útoku na ruské pozice v okolí ruských kasáren nedaleko pobřeží a poškození radarové stanice.

Záběry z osvobozeného Robotyného

Čistý zisk z ropného byznysu Gazpromu se ve druhém čtvrtletí snížil o 43 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a v důsledku poklesu objemů prodeje činil o něco více než 140 miliard rublů (33 miliard Kč).

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell popřál Ukrajině k dnešnímu Dni nezávislosti. Borrell připomněl, že Ukrajina bojuje za svou nezávislost a obranu hodnot, které s ní sdílíme. Evropská unie podle jeho slov stojí za napadenou zemí a bude ji podporovat tak dlouho, jak bude potřeba.

Norská vláda vyčlenila 1,5 miliardy norských korun (2,3 miliardy korun) na zajištění dovozu plynu a elektřiny na Ukrajinu. Norsko loni poskytlo Ukrajině civilní a vojenskou pomoc ve výši téměř 10,7 miliardy norských korun. Pro letošní rok pak vyčlenila vláda na pomoc přibližně 18,5 miliardy. Země se také rozhodla převézt na Ukrajinu protiletadlové rakety IRIS-T a odminovací zařízení. Norský premiér dále zdůraznil, že jeho země spolupracuje s Dánskem a Nizozemskem, aby Ukrajině také poskytla stíhačky F-16.

Turecká firma Baykar, která vyrábí drony Bayraktar TB-2, věnovala Ukrajině jeden tento stroj jako dar ke Dni nezávislosti. Blog Oryx uvádí, že celkové dary a slevy na nákupech, které firma Ukrajině poskytla, dosahují výše 100 milionů dolarů.

Švédský oděvní řetězec H&M hodlá na Ukrajině napadené Ruskem i přes pokračování bojů znovuotevřít své pobočky. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny. Podobný krok už předtím učinily jiné západní řetězce včetně americké sítě restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s.

Dnešní Třešnička™ bude o starých dobrých příslovích a jiných průpovídkách. Jak jinak než o Jevgeniji Prigožinovi, který letěl z ruských ozbrojených sil na hodinu poté, co mu Putin zaBUKoval letenku. Tak dlouho se chodí s Wagnerem na Moskvu, až se zřítí Embraer. Nikdy není tak mrtvo, aby nemohlo být ještě mrtvěji. Kdo s čím zachází, ten bude sestřelen. Komu není v Rusku dáno, v Africe nekoupí. Přátelství s Putinem je jako BOMBOniéra: nikdy nevíte, jakou smrt ochutnáte. Bez práce nejsou ozbrojenci. Svět je plnej bláznů a nácků. Každá vražda má dvě strany. Lepší letoun v oblacích, než-li hrob v poli. Dvakrát do stejného Ruska nevstoupíš. Zabít dva nácky jednou S-400… Prigožin je nejspíš mrtvej, podle plánu samozřejmě. Ale ten plán si představte: to máte ukrajinské drony nad Moskvou, zničenou nejmodernější PVO S-400, zatímco ji nepřítelův dron ještě drze natáčí, vlastní vojáci vám ukradnou vrtulník a teď asi umře jeden z nejschopnějších pohůnků, osobní kuchař a válečný zločinec. A to jen za posledních 48 hodin.  Za nás PPP.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme