Válka na Ukrajině: den 543

Ilustrační foto

Analýza ze dne 20.08.2023

Počet zraněných po sobotním ruském útoku na severoukrajinský Černihiv stoupl už na 148, uvedla agentura Ukrinform. Mezi zraněnými je i nadále 15 dětí. V nemocnicích se stále nachází přes 40 lidí, 15 ve vážném stavu čeká na operaci. Město vyhlásilo třídenní smutek.

Ruské síly dnes brzy ráno zneškodnily dron mířící na Moskvu, incident neměl žádné oběti, oznámilo podle Reuters ruské ministerstvo obrany. Dronem byl zasažen i Kursk, kde v noci bezpilotní letoun explodoval na nádraží. Lehce zraněno bylo 5 lidí. Na internetu se objevily snímky následků včerejšího úderu na leteckou základnu Solcy. Podle nejnovějších zpráv nebyly zničeny a poškozeny 3 stroje Tu-22M3, ale zřejmě byl zničen jen jeden a jeden poškozen. Ať je to jakkoliv, musíme se pozastavit nad tím, že země, která si nedokáže ochránit základnu s jadernými strategickými bombardéry před drony, má odvahu vykřikovat něco o válce s NATO.

Tankový útok 72. mechanizované brigády na ruské pozice v okolí Vuhledaru

Severovýchodní fronta: Rusové oproti několika předchozím dnům zintenzivnili útoky na Synkivku, Kyslivku, Novojehorivku a Bilohorivku. Ukrajinské ozbrojené složky vystrnadily okupanty z několika pozic v Serebrjanském lese.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se ukrajinským vojákům podařilo vytlačit okupanty z několika pozic u Berchyvky. Na jih od města se po sérii neúspěšných ruských protiútoků iniciativy chopily ozbrojené síly Ukrajiny a dosáhly územních zisků jihozápadně od Andrijivky. Menší územní zisky měly Ukrajinci i v okolí Kliščijivky. Rusové zde mají těžké ztráty.

Doněcká fronta: U Marjinky ukrajinské síly nadále zadržují postup ruských jednotek. Dochází k oboustrannému dělostřeleckému ostřelování.

Jihovýchodní fronta: Ruské zdroje potvrzují, že ukrajinské ozbrojené složky provádějí útočné operace ve směru na vesnici Zavitné Bažanja.

Záporožská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny dosáhly dalších územních zisků východně od Robotyného. Ruské pozice v jižní části osady jsou nyní pod zvýšeným tlakem. Ruský milbloger WarGonzo hlásí ukrajinský postup podél fronty v tomto úseku a potvrzuje rozšíření útočných operací směrem na Nesterjanku a Kopani. Ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje ruské pozice ve vesnici Novoprokopivka

Chersonská fronta: Z této části fronty nyní nepřicházejí téměř žádné informace.

M2A2 Bradley 47. brigády v prostoru Robotyného

Nizozemsko a Dánsko se zavázaly Ukrajině dodat letouny F-16. Podle agentury Reuters to dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému řekl nizozemský premiér v demisi Mark Rutte. Počet stíhaček předseda vlády nespecifikoval, připomněl jen, že nizozemské letectvo jich má 42. Oznámení přišlo jen několik minut poté, co si Rutte se Zelenským prohlédli dvojici šedivých strojů F-16 v hangáru na základně v Eindhovenu. Zelenského cesta do Nizozemska je po Švédsku druhou předem neohlášenou návštěvou západoevropské země za tento víkend.

Evropská unie vážně zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí přes okolní země. Informovala o tom o víkendu na svém zpravodajském portálu polská rozhlasová stanice Polskie Radio s odvoláním na zjištění své bruselské zpravodajky. O subvencování přepravy ukrajinského obilí se podle zpravodajky diskutuje na schůzkách zástupců Evropské unie, Ukrajiny a pěti členských zemí EU, které zakázaly dovoz ukrajinské pšenice a dalších zemědělských produktů. Těmito státy jsou Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell označil Rusko za ekonomického trpaslíka a jeho válku na Ukrajině za selhání. “Rusko není Čína. Čína je opravdový geopolitický hráč, Rusko je ekonomický trpaslík. Jako kdyby majitel benzinové pumpy měl atomovou bombu.” řekl Borrell deníku Le Pais. Evropa se podle něj dokázala téměř úplně odpoutat od závislosti na ruském plynu. Západní vojenská pomoc napadené zemi je pak zbytečně “postupná”. Také upozornil na situaci v africkém Sahelu, kde může vypuknout válka mezi proruskými a prozápadními zeměmi.

Zelenský byl vřele přijat předsedou vlády v Nizozemsku…
… i v Dánsku

Spojené státy vyzvaly Čínu, aby ukončila diplomatický, vojenský a ekonomický tlak na Tchaj-wan poté, co Peking uspořádal vojenská cvičení poblíž ostrova, v reakci na návštěvu tchajwanského viceprezidenta Williama Laie ve Spojených státech.

Polsko oznámilo záměr postavit novou jadernou elektrárnu. Společnost PGE PAK Energia Jadrowa podala na Ministerstvo životního prostředí žádost o vydání rozhodnutí o výstavbě. Jedná se o první fázi procesu získávání administrativních povolení pro investice do jaderných energetických zařízení v Polsku. Pokud jej PGE PAK obdrží, může následně požádat o rozhodnutí o umístění nebo stavební povolení. Předpokládaný začátek provozu je v roce 2035. Zatímco v ČR tou dobou budeme nejspíše ještě stále žvatlat a tatík Pája si bude hledat práci.

V Rusku se za vlády Vladimira Putina v Kremlu píší i učebnice dějepisu. Poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij vydal čtyři učebnice určené pro školáky ve věku od 16 do 18 let, ve kterých přináší zcela zrevidovanou interpretaci rozpadu Sovětského svazu, Putinovy éry i příčin války na Ukrajině, píše agentura Reuters. Knihy, které se do škol dostanou příští měsíc, odrážejí Putinův pohled na dějiny: hrdost na úspěchy velmoci, jakou byl Sovětský svaz, pobouření z ponížení, jakým byl rozpad komunistické říše, a velebení “nově zrozeného” Ruska pod vedením Putina, bývalého agenta tajné služby KGB, který je u moci od posledního dne roku 1999.

Dnešní Třešnička™ bude takové rychlé shrnutí nedávných úspěchů Ruské federace.
Takže, Rusko má podle některých analytiků z prodeje ropy přes 50 miliard indických rupií, které ale nikdo jiný nechce a zemi hrozí inflace přes 100 %.

Jak jsme včera opatrně naznačili, tak dnes bylo přiznáno – silácká lunární mise skončila poté, co automatická vesmírná stanice značky MIELE zahájila místo přistávací sekvence ždímání a plnou rychlostí 1600 ot./min se zavrtala do měsíčního povrchu.
Na letišti ruských jaderných strategických bombardérů 700 kilometrů od ukrajinských hranic shořel ruský jaderný strategický bombardér.

Švédsko, vehnané do náruče NATO díky mistrovskému šachovému gambitu zatímco Západ hrál piškvorky, bude na Ukrajině vyrábět svá bojová vozidla a cvičit Ukrajince.

My jsme se v této sekci už několikrát odkazovali na jev známý jako psychologická projekce, nebo-li obviňování ostatních z vlastních (zlo)činů, ale… vzpomínáte na to Putinovo prohlášení o tom, jak Ukrajinu vede banda zfetovaných nácků?

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme