Válka na Ukrajině: den 542

Ilustrační foto

Analýza ze dne 19.08.2023

Rusko v noci na dnešek vyslalo na ukrajinské území 17 dronů a množství střel s plochou dráhou letu i balistických střel; 15 bezpilotních strojů se podařilo sestřelit, k ostatnímu nebyly poskytnuty informace, nicméně raketový útok na severoukrajinské město Černihiv si vyžádal 7 životů. Dalších 129 osob utrpělo zranění, včetně 15 dětí. V Kramatorsku byla zasažena továrna s pěti zraněnými. V Časiv Jaru byly po útoku na obytné budovy zraněni 4 civilisté. V Huljajpoli zemřela po ruském ostřelování jedna žena.

Podle ruského ministerstva obrany ruská protiletecká obrana v noci na dnešek nad anektovaným Krymským poloostrovem sestřelila ukrajinskou střelu. Incident si údajně nevyžádal žádné oběti ani škody.

Severovýchodní fronta: Na severu této fronty se zatím Rusové stále neúspěšně pokouší vytlačit ukrajinské ozbrojené složky z vesnice Synkivka a na jihu v Luhanské oblasti stále tlačí na Bilohorivku. Je třeba poznamenat, že ruské jednotky v tomto sektoru byly oslabeny na úkor posílení bachmutské fronty a zdá se, že zde prozatím žádný průlom nehrozí.

Ruská armáda dnes ráno zaútočila balistickou střelou na centrum ukrajinského města Černihiv na severu země. Podle posledních zpráv zemřelo 7 lidí, 129 bylo zraněno, včetně 15 dětí

Bachmutská fronta: Ozbrojené síly okupantů dnes útočily u Bohdanivky, Bílé Hory a u Torecku. Na sever od Bachmutu byl odražen útok okupantů severovýchodně od Orichivo-Vasylivky. Ukrajinské síly dnes byly opět aktivní na jih od Bachmutu, kde delší dobu probíhají těžké boje kolem Kliščijivky, Andrijivky a Kurdjumivky. Rusům se zde díky posilám podařilo stabilizovat situaci a změny jsou nyní minimální.

Doněcká fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky jihovýchodně a východně od vesnice Novokalinova, v okolí Avdijivky a Marjinky a u Krasnohorivky. Ukrajinským ozbrojeným silám se podařilo postoupit o několik pozic u Nevelského.

Jihovýchodní fronta: V předchozích dnech zatlačily ukrajinské ozbrojené složky okupanty jižně od Urožajne a boje nyní probíhají severně od Závitných Bažání. Ukrajinci se snaží postupovat i směrem na východ ke Staromlynivce. Některé zdroje píší, že boje o Staromlynivku už začaly, tím si však nejsme úplně jistí a myslíme si, že se zatím nebojuje o vesnici samotnou. Potvrzené je těžké ostřelování ruských pozic ve vesnici a okolo ní ukrajinským dělostřelectvem a několik neúspěšných pokusů Rusů o protiútok. Ruské zdroje popisují situaci ve vesnici jako složitou a upozorňují, že Ukrajinci tímto směrem přesouvají značné množství techniky a živé síly.

Ukrajinský FPV dron nezvykle “bombarduje” ruské zaminovávací vozidla místo, aby na něj sebevražedně zaútočil

Záporožská fronta: Okupanti se pokusili o protiútok u Pryjutného, byli však odraženi. Mnohé informace naznačují, že ukrajinské ozbrojené složky začaly útočit na vesnici Dorožňanka, ze které by šlo poté postupovat na poměrně důležité městečko Polohy. Zatím není jasné jak silné tyto útoky jsou. Z okolí Robotyného se ukrajinským ozbrojeným složkám nadále daří přibližovat k vesnici Novoprokrovce, která leží prakticky na Surovikinově linii jižně od Robotyného. Zdá se, že nyní Ukrajinci postupují rychleji, než na začátku ofenzivy. Jejich silám se podařilo zatlačit ruské jednotky ze dvou lesních pásem východně a jihovýchodně od Robotyného a navíc se jim daří konsolidovat území okolo vesnice. V samotné vesnici probíhají boje a zatím poslední informace ukazovaly na to, že Ukrajinci drží více než polovinu. Dnes některé zdroje mluví o tom, že se z něj Rusové stahují. K tomu se zatím stavíme zdrženlivě a doporučujeme počkat na potvrzení z více zdrojů.

Chersonská fronta: Z důvodu silného OPSEC jak od Ukrajinců, tak od Rusů z této fronty nemáme bohužel žádné nové informace.

Požár na letišti Solcy v Novgorodské oblasti, kde sídlí ruské bombardéry Tu-22M3, které se používají k úderům proti civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině. Údajně bylo napadeno drony, pozoruhodná je ale vzdálenost letiště k ukrajinské hranici. Smíšené zprávy o výsledcích, ale Rusové již přiznali ztrátu letadel.

Na ruském vojenském letišti Solcy (Novgorodská oblast) vzrostl počet mrtvých po útoku sebevražednými drony. V nemocnici zemřeli další dva zranění pracovníci letiště, čímž se celkový počet obětí úderu zvýšil na šest. Hospitalizováno, podle aktualizovaných údajů, bylo 7 lidí, jeden z nich je ve vážném stavu. Tři bombardéry Tu-22M3 byly zcela vyřazeny z provozu. Podle dostupných informací byla poškozená letadla, respektive to, co z nich zbylo, z místa útoku odstraněna, aby se nedostala na satelitní snímky a „nepotěšila nepřátele“. Navíc byly kromě toho údajně ztraceny čtyři rakety Ch-22. Jelikož je Tu-22M3 schopný nést jaderné zbraně, letiště Solcy je vedeno jako jaderné zařízení.

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se ukrajinští piloti zapojili do seznamovacího výcviku na švédských stíhačkách JAS 39 Gripen. Jedná se o výsledek návštěvy ukrajinského prezidentského páru v této severské zemi. Zelenskyj by se měl ještě setkat s králem Karlem XVI. a šéfy parlamentních stran.

Švédsko a Ukrajina se dohodly na společné výrobě obrněných bojových vozidel CV-90. Švédsko posílí spolupráci v oblasti výroby a údržby i výcviku osádek těchto strojů. “Ujišťuji vás, že pro mou vládu neexistuje důležitější zahraničněpolitický úkol než podpora Ukrajiny v jejím boji za suverenitu a územní celistvost. Ukrajina bojuje za nás, za všechny evropské demokracie,” zdůraznil švédský premiér Kristersson.

Do běloruského Brestu dorazily ruské jednotky, které se mají zúčastnit cvičení sil Organizace o kolektivní bezpečnosti s názvem “Interakce-2023”. Rusové budou podle dostupných informací na hranicích s Polskem cvičit s běloruskými Silami rychlé reakce. Manévry se mají konat od 1. do 6. září. Dále v zemi během září proběhnout další cvičení a to: Pojsk se zpravodajskými silami, Echelon s logistiky, Bariera s protichemickými a zdravotnickými jednotkami a Skála s jednotkami ministerstva pro mimořádné situace.

Ministr obrany Německa Boris Pistorius po zadržení dalšího špióna Ruské federace prosazuje posílení kontrašpionáže. Pistorius označil zatčení zaměstnance úřadu Bundeswehru v Koblenzu za úspěch v boji proti špionáži. Spolupráce mezi speciálními službami je úzká a funguje mimořádně dobře, poznamenal.

Ruská národní garda (Rosgvardja) obdrží více těžkých zbraní. Podle ukrajinské rozvědky je to jasný signál, že se kremelský aparát obává dalších rebélií, jako byla ta Prigožinova. A kde je vůbec Prigožin? A co na to Jan Tleskač?

Dnešní Třešnička™ bude mimozemská. Narychlo spíchnutá ruská vesmírná mise, která měla celému světu ukázat, že je Rusko naprosto v pohodě, a v mezičase si může vysílat rakety až na Měsíc a zpátky dnes zaznamenala “problém”. Podle Roskosmosu byl vydán impuls k převedení stanice Luna 25 na předpřistávací dráhu. Během operace došlo na palubě automatické stanice k “mimořádné situaci”, která neumožnila provést manévr se stanovenými parametry. Jestli se modul rozprskne o jižní polokouli našeho souputníka se nyní snaží analyzovat ruští experti, webová stránka Roskosmosu pro jistotu hlásí chybu 403. Nejsme ten typ, co má radost z cizího neštěstí, ale tak nějak to zahřeje, viďte?

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme