Válka na Ukrajině: den 541

Ilustrační foto

Analýza ze dne 18.08.2023

Nad Moskvou byl dnes sestřelen dron, jehož trosky poškodily jeden z pavilonů zdejšího výstaviště, uvedla to agentura TASS s odvoláním na záchranáře a starostu města Sergeje Sobjanina. Dostupné videozáběry však neodpovídají sestřelu. Vzdušný prostor nad moskevským letištěm Vnukovo byl kvůli incidentu krátce uzavřen. Během dne pak došlo k oznámení blížícího se dronu k Moskvě, což si vyžádalo evakuaci více než dvou tisíc lidí. Nakonec se podle úřadů jednalo o falešný poplach.

Noční bojové cvičení 1. mechanizovaného praporu ukrajinské 3. útočné brigády

Severovýchodní fronta: Ruským jednotkám se pravděpodobně v omezené míře daří postupovat na východní straně Synkivky, ale vesnice je i nadále pod kontrolou Ukrajinců. Proruské zdroje tvrdí, že je Synkivka téměř obklíčená, chybí jim k tomu ale jakýkoliv důkaz. Rusové dále útočí u Novoselivského, Mjasožarivky a Andrijivky, ale postup zde žádný nezaznamenali. Objevují se informace, že Ukrajinci vytlačují okupanty z některých pozic u Zaričného, avšak ani pro toto není zatím dostatek důkazů. V Serebrjanském lese, západně od Dibrové, proběhl ruský tankový útok, zatím nevíme výsledky. Některé ruské zdroje uvádějí, že Ukrajinci dosahují jistých úspěchů jižně od této vesnice.

Bachmutská fronta: Na severním úseku je situace i nadále beze změn. Ukrajinské letectvo včera zasáhlo na severu Soledaru budovu, která podle několika zdrojů z obou stran sloužila jako ruské velitelské stanoviště. Pod Bachmutem se stále bojuje podél železničního náspu u Kliščijivky, Andrijivky a Kurďumivky. Podle některých zpráv kumulují Ukrajinci v oblasti Kosťantynivky čerstvé jednotky, které buď vrhnou do boje na podporu těch, které už také bojují, nebo dojde v brzké době k rotaci.

Doněcká fronta: Těžiště bojů je nyní na jiných frontách, ale útoky a protiútoky se vedou jak u Avdijivky, tak u Marjinky. Ani jedna strana zde nemá prostředky pro vážnější ohrožení svého protivníka.

Samohybný minomet 2S9 Nona ukrajinské 25. výsadkové brigády, prostor Kreminny, Luhanská oblast.

Jihovýchodní fronta: Na jihu Urožajného pokračují Ukrajinci v pomalém postupu podél Mokrých Jalů směrem na Zavitné Bažani (dostali jsme dnes rychlokurz skloňování těchto jmen, děkujeme!) a Staromlynivku. Ukrajinské mechanizované jednotky se také snaží postupovat v otevřeném terénu mezi Urožajným a Novodoněckým ve dvou směrech, na Kermenčuk a Ključové.

Záporožská fronta: Na huljajpolském úseku dochází k bojům mezi Dorožňankou a Zahirným. V orichivském sektoru se již bojuje na celém prostoru Robotyného a mezi ním a Verbovým dochází k ukrajinskému postupu až téměř na úroveň Novoprokopivky. Vytrvalý ukrajinský tlak ze severozápadního, severního a severovýchodního směru pravděpodobně přináší omezené výsledky, protože okupanti se zde snaží o protiútoky, které je v konečném důsledku stojí spoustu sil a dále oslabují obranné pozice ve městě.

Chersonská fronta: Ruskem dosazený gubernátor okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny Volodymyr Saldo (rusky Vladimir Saldo) připustil, že ukrajinští vojáci pronikli na levý, východní břeh Dněpru u obce Kozači Laheri, která leží severovýchodně od Chersonu. Saldo dnes také řekl, že ruští vojáci celou oblast „vyčistili“ a plně ovládají. To je samozřejmě nesmysl. Předpokládáme, že zde probíhají boje dál, ale zřejmě nedošlo k žádným výrazným změnám.

U Holmivského v Doněcké oblasti síly z Legie Svobodného Ruska zničily ruskou 230mm samohybnou houfnici 2S7 Pion municí shozenou bezpilotními letouny.

Rusko a Čína pořádají společné námořní cvičení v Tichém oceánu, včetně nácviku záchranných operací a výcviku boje proti leteckým útokům a ponorkám, oznámilo dnes podle tiskových agentur ruské ministerstvo obrany. Japonsko vyslalo do vzduchu své stíhačky; nedošlo k žádnému incidentu.

Spojené státy schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby se mohla bránit ruské agresi. Stát se tak má poté, co ukrajinští piloti dokončí potřebný výcvik, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele. Rozhodnutí USA uvítal v sociální síti X, dříve twitter, nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.

Skupina evropských zemí v čele s Británií poskytne Ukrajině vybavení na protivzdušnou obranu proti ruským útokům v hodnotě 90 milionů liber (2,5 miliardy korun). Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení skupiny, do níž patří také Norsko, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko.

Zásobníky plynu v rámci EU jsou naplněny z 90 %. Této plnosti obvykle dosahují na začátku listopadu, čili jsme ve značném předstihu. Šéfka Evropské komise, Ursula von der Leyen prohlásila, že příští zimu přečkáme i bez ruského plynu.

Maďarsko podepsalo s Ruskem upravenou stavební smlouvu o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Podpis dohody ukončuje přípravnou fázi projektu a otevírá cestu k zahájení stavebních prací. Uvedl to podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó po videohovoru s šéfem ruského atomového koncernu Rosatom Alexejem Lichačovem.

Moldavsko nabídlo Ukrajině asistenci při vývozu obilí diverzifikací exportních cest. Podle prezidentky Sandu bude nicméně muset země nejdříve masivně investovat do vlastní dopravní infrastruktury.

Izrael prodlouží zdravotní pojištění ukrajinským uprchlíkům až do konce letošního roku.

Dnešní Třešnička™ bude o spolustachanovci třešňové brigády, který se dělí o první místo s Dimonem Medveděvem v počtu našich jednotek pozornosti, nekorunovaném králi bramborových lidí, Alexandru Lukatřešněnkovi. Běloruský dicktátorek a Putinův muppet pohrozil! Ano, pohrozil Polsku a nějakým jiným zemím, že pokud zaútočí, tak nevylučuje odpověď jadernými zbraněmi. Luka také prohlásil, že jeho loutkovodič již dosáhl svých cílů na Ukrajině, takže je čas zasednout k jednacím stolům. Podle našich informací je však Ukrajina stále silně militantní a satano-nacistická, navíc se nepodařilo ani vysvobodit unesené ruské vojáky ze zajateckých táborů, ani zničit biolaboratoře na bojové komáry, takže skutečně nevíme, o co vlastně Putinovi šlo.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme