Válka na Ukrajině: den 540

Ilustrační foto

Analýza ze dne 17.08.2023

Během dne provedl nepřítel 4x raketové a  37x leteckých útoků na Ukrajinu. Podle ukrajinského generálního štábu pak došlo ještě k 27 úderům salvovými raketomety na pozice ukrajinských jednotek a různé osady podél fronty. Bohužel ruské útoky opět zabily a zranily civilisty. Obytné budovy a další civilní infrastruktura byly poškozeny zejména v Charkovské oblasti. Pravděpodobnost raketových a leteckých útoků na Ukrajinu zůstává vysoká.

Severovýchodní fronta: I přes intenzitu bojů u Synkivky, v Serebrjasnkém lese a u Bilohorivky se na severovýchodní frontě prakticky nic nezměnilo. Jsou místa, kde Rusové postoupili, ale jedná se o relativně malé a bezvýznamné posuny. Zdá se, že přesunuly část jednotek, které bojovaly v tomto směru k Bachmutu, což by mohlo znamenat, že zde okupanti opustili většinu svých ofenzivních plánů po té, co se jim nepodařilo ani prorazit, ani navázat ukrajinské rezervy. Severozápadně od vesnice Dibrova síly okupantů postoupili několik set metrů v Kremenském lese. Vývoj sledujeme.

Úspěšný raketový útok na ruské velitelství v okupovaném Soledaru

Bachmutská fronta: Poté, co k Bachmutu začali Rusové přesouvat posily ze severu se zdejší ukrajinský postup prakticky zastavil. Na sever od města okupanti útočili na Bohdanivku, ale byli odraženi. Na jihu probíhají poziční bitvy u železničního náspu u Kliščijivky, Andrijivky a Kurdjumivky.

Doněcká fronta: Tato fronta je stále ve stínu důležitějších směrů. Boje se vedou jak u Avdijivky, tak u Marjinky, ale ruské útoky jsou zde poměrně slabé a ukrajinským obráncům se je daří odrážet.

Jihovýchodní fronta: Boje ve směru na Zavitné Bažani a Staromlynivku pokračovaly přes celou noc a je více než jisté, že zde Ukrajinci postupují. Oficiální zpráva ukrajinského ministerstva obrany říká, že ukrajinské ozbrojené složky pokračují v postupu na jih a zdá se, že ukrajinští vojáci mají pod palebnou kontrolou cesty do Staromlynivky. Samotné Zavitné Bažani a Staromlynivka jsou pod silnou palbou ukrajinského dělostřelectva. Ukrajincům se podařilo vytlačit Rusy z poměrně velkého území na východ od Urožajného a také pokračují v tlaku směrem na Kermenčuk a Novodoněcké. K těmto vesnicím je možné dostat se prakticky pouze přes pole a nemáme přesné informace, abychom si udělali představu o tom, jak to zde Ukrajincům jde. Pokud by však byl Kermenčuk osvobozen, Novodonecké by se pravděpodobně stalo neudržitelným kvůli nedostatku zásobovacích tras a Rusové by byli nuceni jej opustit.

Brigáda Azov Ukrajinské národní gardy úspěšně obnovila svou sílu a nyní plní přidělené úkoly v oblasti Serebrjanského lesa, říká plukovník Mykola Uršalovyč.

Záporožská fronta: Ukrajinská ofenzivní činnost v okolí Pryjutného pokračovala celou noc. Situace u Robotyného je po příchodu elitní 82. útočné výsadkové brigády značně dynamičtější a zdá se že se v tomto směru do boje zapojila i 12. úderná brigáda “Azov” národní gardy Ukrajiny. Protiletadlovci 47. samostatné mechanizované brigády dnes k ránu sestřelili západně Robotyného další ruský bojový vrtulník Ka-52, což dokazuje nejen to, že se tato brigáda stále účastní bojové činnosti, ale zároveň i že se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo postoupit západním směrem dál, než bylo známo. Ukrajinci mají dělostřelectvem pokrytou i silnici TO408, po které Rusové Robotyné zásobují, navíc začali ostřelovat vesnici Kopani ležící západně odtud. Severozápadně od vesnice Verbové pokračují boje v několika lesních pásech.

Chersonská fronta: Situace u Kazači Laheri a u Olešek se pro Rusy nelepší, spíše naopak. Podle ruských zdrojů zde není dostatek prostředků na to, zároveň čelit útokům a při tom podnikat kroky pro likvidaci ukrajinského předmostí na východním břehu Dněpru. Ukrajinské dělostřelectvo úspěšně ostřeluje muniční sklady v okolí Olešek a předmostí u Laherů bylo posíleno o další vojáky. Podle ruských zdrojů je nyní na východním břehu Dněpru ke dvoum tisícům ukrajinských vojáků, kteří mají k dispozici i těžkou techniku. Toto číslo se nám zdá přehnané a zatím pochybujeme i o zvěstech o těžké technice. Množí se zprávy o tom, že Ukrajinští vojáci začali operovat ve směru na vesnici Olhivka z ostrova u Nové Kachovky.

Ukrajinské bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley 47. mechanizované brigády nasazuje kouřovou clonu během noční operace v oblasti Robotyného v Záporožské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že první civilní loď, která včera opustila přístav Oděsa už proplula novým ukrajinským humanitárním koridorem v Černém moři. Zelenskyj to označil za krok k obnovení svobody plavby v Černém moři. Role první lodi zkoušející novou trasu se podle agentury DPA chopila německá kontejnerová loď s ukrajinskou posádkou, plující pod vlajkou Hongkongu

Ruský vojenský soud odsoudil za vraždu odstřelovače, který svou zbraní zastřelil kolegů během popíjení vodky v krytu na frontové linii. Vraždu se pak pokusil zamaskovat jako dílo ukrajinských diverzantů. Soudu mu vyměřil osm let ve vězeňském táboře s přísným režimem, uvedl na svém webu ruský list Kommersant.

Ruský soud uložil Google pokutu (v přepočtu asi 710 tisíc korun) za to, že z YouTube neodstranil videa, která podle Moskvy lžou o válce proti Ukrajině

Německo předalo Ukrajině nový balíček vojenské pomoci. Zásilka obsahuje:

  • dvě odpalovací zařízení protiletadlového raketového systému krátkého dosahu IRIS-T SLS;
  • 4540 kouřové munice (předtím bylo převedeno 12460);
  • deset přenosných radarů Ground Observer 12 (dříve osm);
  • čtyři tahače 8×8 HX81 a k nim pět návěsů (dříve 38, resp. 33);
  • osm 15ti nových nakladačů (dříve 26).
  • Thales Ground Observer 12 je lehký, kompaktní, pozemní přehledový radar dlouhého až středního dosahu s vysokou rychlostí skenování. Může být použit k nastavení palby z uzavřených pozic.

Švýcarsko se připojilo k 11. balíčku sankcí EU proti Rusku. Zákaz, který se chce alpská země “přiblížit EU” se vztahuje na zboží dvojího využití jako jsou elektronické součástky a prekurzory chemických zbraní, včetně patentů a jiného duševního vlastnictví.

Dnešní Třešnička™ bude naše, protože nás dnes nic absurdního ani vtipného netrklo, tak si tu uděláme promo na včerejší podcast Valka.online. Probírali jsme vývoj na frontě za poslední dobu, nicméně hlavním tématem byl OSINT a práce do něj vložená, kde se k nám připojil Jakub Janovský – spoluautor webu Oryx a přispěvatel Bellingcat. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Twitch kanálu Brotherhood of Terra.

Youtube video

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme