Válka na Ukrajině: den 537

Ilustrační foto

Analýza ze dne 14.08.2023

Ukrajinské letectvo tvrdí, že se protivzdušné obraně povedlo zlikvidovat všechny řízené střely i drony, které byly v noci vyslány na Ukrajinu. To však nelze jednoznačně potvrdit, protože přinejmenším při útoku na Oděsu došlo k explozi a následnému požáru v supermarketu. Celkově si útoky na toto město vyžádaly tři zraněné. Informoval o tom na komunikační platformě Telegram gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper. Rusko podle ukrajinské armády útočilo na město krátce po jedné ráno místního času drony a raketami. 

Severovýchodní fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek severovýchodně od Synkivky, kde byli okupanti zastaveni přibližně 1,5 kilometru od vesnice ukrajinským dělostřelectvem. Další ruské útoky byly odraženy severně od Kyslivky a jihovýchodně od Andrijivky. Situace u Bilohorivky je pro ukrajinské obranné složky velice složitá, většina vesnice se stále v rukou Ukrajinců, ale neustálé útoky okupantů si zde vybírají svou daň.

Ukrajinský prezident Zelenskij navštívil velitelství Operační taktické skupiny “Soledar”, která sdružuje brigády, které vedou útočné akce v okolí Bachmutu

Bachmutská fronta:  Západně od Berestového se ruským vojákům podařilo postoupit o několik stovek metrů podél železniční trati na Siversk. Okupanti se pokusili o útok u Jahidného, byli však odraženi. Ukrajinské i ruské zdroje se víceméně shodují v tom, že v jižní části Kliščijivky se ruským silám povedl protiútok, při kterém se jim údajně podařilo vyhnat alespoň část ukrajinských vojáků z těchto míst. Video z ruské strany ukazuje přibližující se ruské obrněné transportéry a tank T-90, které po vysazení pěchoty odjíždějí zpět. Není jasné, zda nešlo o součást většího protiútoku, který měl být veden i u Andrijivky, kde při podobném pokusu okupanti o minimálně dva tanky T-90M, jeden další neidentifikovatelný tank a obrněný transportér přišli. V každém případě zde ukrajinský postup v posledních několika dnech zpomalil. Ukrajinské protivzdušné obraně údajně povedlo na tomto úseku sestřelit další vrtulník Ka-52. Pokud se tato zpráva potvrdí, bude se jednat o jubilejní 40. kus.

Doněcká fronta: Na tomto úseku je situace víceméně beze změny. Rusové útočí podél východních a jižních okrajů Avdijivky, u Pervomajského, Krasnohorivky a v Marjince.

Jihovýchodní fronta: Po včerejším osvobození Urožajného ustoupily ruské síly k vesnici Zavitne Bažaňa. Frontovou linii dnes tak fakticky tvoří právě Mokrý Jaly severně od vesnice. Ukrajinci již mají pod kontrolou prakticky celé Staromajorské a soustředí se na vyčištění jižního okraje Urožajného od zbytku okupantů. Ruské pokusy postoupit západně od Staromajorského selhávají.

U Andriivky v Doněcké oblasti byly poškozeny/opuštěny tři ruské tanky T-90M, jeden MT-LB a jeden BMP.

Záporožská fronta: Ukrajincům se stále nedaří vstoupit do Pryjutného ze severu a pokoušejí se postoupit ve východním směru, aby ruské pozice v domech za řekou obešli. Východně od Robotyného se povedlo ruským silám získat zpět část prostor v území nikoho. Tím se jim do určité míry povedlo rozdělit sílu ukrajinského útoku na oblast mezi Verbovým a Robotyným. Na město teď Ukrajinci útočí ze severu, východu a také severozápadu, kde pomalu postupují podél silnice T-04-08, která vede do Novoprokopivky. Na západě fronty se Ukrajinci snaží obejít Žerebrjanky severozápadním směrem, kde jim v cestě stojí prapor 429. motostřeleckého pluku a rezervistické jednotky BARS-32.

Chersonská fronta: Během posledních 24 hodin pokračují boje poblíž Olešek na východním břehu Dněpru. Ukrajinské síly se snaží dosáhnout silnice M-14, aby zabránily přesunu ruských záloh ze směru od Nové Kachovky. V oblasti pokračuje v práci ukrajinské dělostřelectvo, kterému se podařilo zasáhnout dvě skladiště munice v Radensku. Některé ruské zdroje opět mluví tom, že se okupantům podařilo vytlačit Ukrajince od vesnice Kozače Laheri. Tyto informace se však nezakládají na pravdě a ukrajinští vojáci jsou stále na stejných místech, jako byli včera.

Ukrajinský “mini-Grad”

V ruském Tomsku v pondělí začal proces se spojenkyní opozičního vůdce Alexeje Navalného Xenijou Fadějevovou, která v minulosti stála v čele takzvaného Navalného štábu v tomto sibiřském městě. Čelí obvinění z vytvoření a vedení extremistické organizace, informovala agentura AFP. Soud s Fadějevovou začal deset dní poté, co ruský soud poslal Navalného v dalším procesu na 19 let do vězení.

Německý ministr financí Christian Lindner v pondělí ráno přijel na návštěvu Kyjeva. Na Ukrajinu zavítal poprvé od zahájení plnohodnotné ruské invaze loni v únoru, informovala agentura DPA. Z hlediska finanční pomoci patří Berlín ke klíčovým podporovatelům země napadené Ruskem. Německo podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní, v současné době probíhá debata o možné dodávce střel s plochou dráhou letu Taurus. Německo se zavázalo poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 5 miliard EUR ročně, až do roku 2027.

Řecká firma Hellenic Defense Systems se snaží s EU dojednat začátek výroby 155 mm munice. Ta by podle vyjádření ředitele HDS byla dodávaná nejen na Ukrajinu, ale i evropským armádám, jejichž sklady jsou vyprázdněné podporou Ukrajiny. HDS nemá v současné době kapacity na kompletní výrobní řetězec a proto hledá partnery, kteří by například byli schopni vyrábět a dodávat pláště projektilů.

Spojené státy poskytnou Ukrajině další zbrojní pomoc v odhadované hodnotě 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). V prohlášení to dnes oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Balíček podle něj zahrnuje munici pro protivzdušnou obranu, dělostřelecké systémy či prostředky určené k likvidaci min.

Čínský ministr obrany Li Šang-fu se chystá na návštěvu Ruska a Běloruska. Cesta je plánována od pondělí do soboty, informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení čínského resortu obrany. V Rusku se Li zúčastní mezinárodní bezpečnostní schůzky a pronese tam projev, píše se v prohlášení. Setká se rovněž s vysokými představiteli ruského ministerstva obrany. V Bělorusku se Li podle agentury Reuters sejde s prezidentem Alexandrem Lukašenkem a s šéfem armády.

Dnešní Třešnička™ bude o… třeba o přístupu k vlasti. Finsko, které zná velmi dobře tíhu sovětské boty na krku, vede jednání o zřízení americké základny na svém území. Podle finského serveru yle.fi nemá jít o permanentní přítomnost amerických vojsk, ale o stavbu základny, která v případě společných cvičení umožní dlouhodobější přítomnost. Abychom to ilustrovali celou výše zmíněnou situaci názorně, máme pro vás i jednu třešeň z Ruska, která celou tu anabázi výše tak trochu dokresluje. Na ruské výcvikové základně v Tambovu se objevil krásný plakát. Ten ukazuje ruské území ve východní Evropě, FINSKU, Mongolsku a Aljašce. Celá tato koláž je pak doplněna nápisem “Naučíme vás milovat vlast.” Prostě, když šikanuješ sousedy, nediv se, že si na zahradě udělají americkou základnu.

A pozor! Ve středu 16.08.2023 od 20:00, budeme mít opět náš tradiční video podcast. Určitě probereme vývoj na frontě za poslední dobu, nicméně hlavní téma bude OSINT a práce do něj vložená, kde se k nám připojí Jakub Janovský – spoluautor webu Oryx a přispěvatel Bellingcat. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme