Válka na Ukrajině: den 531 a 532

Ilustrační foto

Analýza ze dne 08.08.2023

“Věřím v Boha a ve své pistole.” Dnes si připomínáme 119. výročí narození československého vojáka, bojovníka a hrdiny brigádního generála Václava Morávka. Tehdy ještě štábní kapitán Morávek byl, spolu s Josefem Balabánem a Josefem Vladimírem Mašínem, členem skupiny “Tři Králové”. Bojoval proti okupantům a padl v přestřelce s příslušníky gestapa 21. března 1942.

Včerejší raketový úder na Pokrovsk si podle oblastní správy vyžádal sedm mrtvých a přes osm desítek raněných. Na hotel Družba a obytnou budovu dopadly dvě ruské řízené střely, které zdemolovaly nebo poškodily všech asi 60 bytových jednotek. V nich bydleli, kromě jiných, příslušníci záchranných složek a podle dostupných informací tvoří asi třetinu mrtvých a raněných právě záchranáři a policisté.

40. dělostřelecká brigáda ve spolupráci s 21. mechanizovanou brigádou eliminuje ruský sklad munice

Severovýchodní fronta: Okupanti pokračují ve vytrvalém tlaku na ukrajinské pozice na severu úseku, což obránce nutí se z některých pozic stahovat. Rusům se podařilo zkonsolidovat pozice v Novoselivském, které bylo již delší dobu územím nikoho, a snaží se postupovat dále na západ. Tím ho fakticky obsadili. Východně od vesnice zničili Ukrajinci téměř celou ruskou dělostřeleckou baterii. Boje pokračují u Vilšany, Novojehorivky a v Serebrjanském lese.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se Rusové snaží zatlačit Ukrajince pomocí protiútoků více na západ, což se jim zatím nedaří. Na druhou stranu zde ukrajinské ozbrojené složky už několik dní nepostupují. Pomalý ukrajinský postup pokračuje u Jahidného a Berchivky, kde ukrajinští vojáci pomalu vytlačují okupanty z obranných pozic. Kliščijivka je z větší části ovládaná Ukrajinci, ale její jihovýchodní část stále představuje území nikoho a Rusové tímto směrem podnikají protiútoky zpoza železničního náspu východně od vesnice. Situaci jim zde však komplikuje jak silné ukrajinské dělostřelectvo (a nečinnost dělostřelectva ruského), ale i ukrajinské SSO, které operují za železničním náspem a dokonce i na území jižně od Bachmutu.

Doněcká fronta: Okupanti útočí z prostoru železniční stanice Majorsk směrem k Družbě a Pivničnému. Mají zde podporu dělostřelectva 132. motostřelecké brigády, ale nemáme prozatím informace o jejich případném postupu. Východně od Avdijivky vedou Ukrajinci útočné operace do prostoru mezi Veselým a Kamjankou. Okupanti naproti tomu útočí od Krute Balky, u Opytného a Pervomajského. Boje také probíhají u Nevelského, Krasnohorivky a Marjinky, ale zde se situace pravděpodobně nemění. Na samém jižním cípu pak Ukrajinci obnovili bojové operace v polích ve směru na Solodke.

Jihovýchodní fronta: Zdá se, že se těžké ztráty a nepříznivá situace na frontě začínají podepisovat na morálce ruských vojáků. Surovikinovu linii ze směru Staromajorského a Urožajného brání mimo jiné 247. gardový úderný výsadkový pluk “Kavkazští kozáci”, kterému velí plukovník Petr Petrovič Popov. Na tohoto velitele se v posledních dnech sneslo značné množství kritiky a došlo až na otevřený dopis jeho podřízených, ve kterém ho obviňují ze zbabělosti a neschopnosti. Doufáme, že se stupňujícím tlakem, který probíhající ukrajinská ofenziva vytváří, bude podobných otevřených dopisů jen přibývat. Severně od Prijutného se Ukrajincům povedl další postup ve východním směru, a jsou teď na úrovni východního okraje vesnice.

Mikro-dron Black Hornet ve službách ukrajinské speciální jednotky Kraken

Záporožská fronta: Ukrajinské ozbrojené složky pokračují v tlaku na Robotyné, které je ze tří stran obklíčeno. Nezdá se nám však, že by se ukrajinští vojáci snažili dostat přímo do města a spíše jim jde o to bránící Rusy vyčerpat před samotným útokem. Ukrajinci zde také útočí na první linii ruské obrany a na několika místech se jim podařilo vytlačit okupanty z některých zákopů. Svou roli zde také pravděpodobně hraje nasazení kazetové munice, která v otevřeném terénu způsobuje okupačním jednotkám, které se snaží o protiútoky, výrazné ztráty. Ukrajinskm vojákům se u Robotyného podařilo sestřelit další ruský vrtulník Ka-52.

Chersonská fronta a Krym: Podle ruských zdrojů probíhají minimálně od včerejšího dne boje na západním předměstí vesnice Kozači Laheri, která leží na sever od městečka Olešky na východním břehu Dněpru. K ukrajinskému útoku mělo dojít poté, co byly z východního břehu Dněpru staženy jednotky ruské 7. gardové úderné výsadkové divize směrem k záporožské frontě (na záporožské frontě tak nyní operuje 56. gardový úderný výsadkový pluk a 247. gardový úderný výsadkový pluk ze 7. gardové úderné výsadkové divize). 7. gardová úderná výsadková divize slouží Rusům na jihu Ukrajiny jako strategická rezerva a její nasazení k obraně záporožského úseku fronty ukazuje na to, že je zde ruská obrana značně oslabená. Bližší informace zatím nejsou k dispozici. Více na jih Ukrajinci pokračují v útocích na ruské pozice u městečka Olešky a ostřelují okupanty dělostřelectvem. Zatím nejjižněji, co byli ukrajinští vojáci viděni, byl východní břeh Dněpru u Holé Pristaně.

Ukrajinská pohraniční stráž pomocí protidronové pušky ukořistila jeden z nejmodernějších ruských dronů Eleron T-16

Na Ukrajinu se včera vrátilo dalších 22 ukrajinských vojáků, mezi nimi i dva důstojníci. Několik vojáků bylo podle ředitele prezidentské kanceláře, Andrije Jermaka, zraněných.  Dmytro Lubinec, ukrajinský ombudsman, uvádí, že se od začátku invaze vrátilo ze zajetí 2.598 ukrajinských vojáků. Celkem proběhlo 48 výměn zajatců.

Investigativní server The Insider ve spolupráci s německým Der Speigelem prozkoumal uniklou emailovou korespondenci ruského propagandisty Vladimira Sergijenka. Podle novinářů z obou subjektů bylo odhaleno, že německá “krajně pravicová” strana AfD pobírá finance od Ruska za to, že bude bojkotovat dodávky zbraní a podporu Ukrajině. Sergijenko, který se narodil na Ukrajině, je držitelem německého občanství, však také v korespondenci odhalil svůj ruský pas. Podle německých zákonů je dvojí občanství nelegální. Patří do ruské propagandistické pavučiny, jejímiž členy jsou třeba Margarita Simonjan nebo Vladimir Solovjov. Připomeňme, že k AfD se lísají i některé české strany a postavičky, jejichž jména nám nestojí za to sem psát.

Agentura Reuters s odkazem na dva zdroje uvádí, že Spojené státy plánují oznámit další podpůrný balík pro Ukrajinu v hodnotě 200 milionů dolarů. Součástí mají být odminovací prostředky, protitankové zbraně TOW a AT4, munice pro systémy vzdušné obrany a pro salvové raketomety HIMARS.

Finský vojensko-průmyslový komplex se dává do pohybu. Jeden z hlavních dodavatelů vojenského vybavení pro finské ozbrojené síly, společnost Patria, zredukuje počet svých vrcholných manažerů, z důvodu “neodkladné reorganizace pro zvýšení efektivity výroby”. Patria se stará o údržbu a opravy množství finské vojenské techniky, zejména bitevní vrtulníky, ale angažuje se i v možnosti servisovat stíhačky F-35. Dále vyrábí dělostřelecké granáty nebo vlastní 8×8 obrněný transportér.

Dnešní Třešnička™ bude o tom, o čem ruští propagandisté sní, když náhodou spí. Ruský dutolebec Nikolaj Vavilov včera během výstupu v komediální estrádě Olgy Skabejevy na ruském Prvním kanále řekl, že Rusko by se opět mělo zaměřit a získat roli, kterou mělo ruské impérium před dvanácti sty lety! Nová (lepší a nadýchanější) ruská říše totiž podle něj bude zahrnovat i “Prahu, Drážďany a Lublaň, (protože) Rusko je největší zemí v Evropě, s ohromnou silou.” Nevíme však, zda Kyjev vynechal omylem. Je možné, že jej mocná ruská armáda prostě obejde přes Polsko, protože ho prostě nechce dobýt stejně, jako ho nechtěla dobýt loni v únoru. Ať tak či onak, je vidět, že je vše PPP!

Je to neuvěřitelné, ale už je to rok, co jsme se dozvěděli o naší nominaci na ceny českého internetu Křišťálová lupa! Vloni jsme se nečekaně umístili 4. v hlasování odborné poroty, ale letos bychom chtěli zkusit štěstí i ve veřejném hlasování. Nezapomeňte nás proto nominovat na letošní vyhlášení Křišťálové lupy 2023. Pro náš projekt Valka.online doporučujeme kategorie: Podcast roku, Cena popularity, Zájmové weby a Zpravodajství a publicistika. Uvidíme, jestli a kam nás organizátoři zařadí. Děkujeme za každou nominaci!


Analýza ze dne 09.08.2023

Konečný počet obětí ruského raketového úderu na Pokrovsk se ustálil na devíti mrtvých a 83 raněných. Podle ukrajinských představitelů se jednalo o válečný zločin, protože dvě střely zde dopadly v rozmezí 40 minut. To by tedy znamenalo, že zde okupanti útočili na záchranáře, kteří se snažili evakuovat lidi zasažené prvním úderem. Během odpoledne byla hlášena velmi silná exploze ze Záporoží. 

Mohutná exploze dnes otřásla městem Sergijev Posad, asi 70 km severovýchodně od Moskvy. Došlo k ní v areálu Zagorského opticko-mechanického závodu. Ten vyrábí dalekohledy, noční vidění a další optické přístroje. Část areálu byla podle ruských médií pronajata firmě, která vyráběla a prodávala profesionální pyrotechniku, která však nutně nemusí nutně být určena pro vojenské použití. Údajné fotografie dělostřeleckých/tankových granátů v okolí výbuchu se nám nepodařilo ověřit.

Severovýchodní fronta: Poté, co Rusové přeskupili své síly, se znovu pustili do útoků směrem na Kupjansk. Hlavní osy útoků vedou z Lymanu Peršoho a Vilšany na Synkivku a od Peršotravneva směrem na Petropavlivku. Snaží se také získat pod kontrolu další území jižně od Novoselivského. Některé zdroje tvrdí, že mají Ukrajinci drobné úspěchy u Karmazynivky, ale není jasné, jaký je jejich rozsah, či zda je tomu skutečně tak. Rusové prakticky nepřetržitě útočí u Bilohorivky a směrem na Zaričné a Torské.

Mohutná exploze dnes otřásla městem Sergijev Posad, asi 70 km severovýchodně od Moskvy

Bachmutská fronta: U Berchivky byli Ukrajinci nuceni stáhnout se jižním směrem pod Berchivskou nádrž k rybníku Ščarabarovka, důvodem mají být silné útoky pěchoty podporované dělostřelectvem. Na jižním křídle této fronty využili Rusové záloh, které sem přesunuli ze severovýchodní fronty a provedli několik protiútoků. U Kliščijivky se Ukrajincům podařilo většinu ruských útoků odrazit a situace se tu příliš nezměnila, stejně tak u Andrijivky a situace u těchto dvou vesnic pro Rusy zůstává kritickou. U Kurďumivky se však okupantům podařilo zatlačit ukrajinské vojáky na některých místech až za kanál.

Doněcká fronta: Okupační jednotky mají drobné úspěchy u Avdijivky a daří se jim rozšiřovat území nikoho až téměř k zatopenému pískovcovému lomu na severovýchodě města. na jihu a jihozápadě od města se však situace nemění. Probíhají neustálé vzájemné útoky u Opytného, Pervomajského a Nevelského. Z Marjinky přichází velmi málo informaci a vše nasvědčuje tomu, že i zde je situace beze změny.

Jihovýchodní fronta: Ruské zdroje píší o bojích na severním okraji Mykilského. Ruským vojákům se údajně podařilo v těchto místech odrazit ukrajinský útok od Vuhledaru. Тěžké boje o Urožajné pokračují. V noci se podařilo Ukrajinským ozbrojeným silám prorazit do severní části vesnice a vytlačit z ní Rusy. Těžká palba ruského dělostřelectva poté donutila Ukrajince k ústupu z vesnice a její severní část je tak zemí nikoho. Ukrajinci se snaží překročit zákrut Mokrého Jaly pod Staromajorským a podpořit tak útoky na Urožajné, zároveň se pokoušejí postoupit jižněji. Ruské síly zde zvyšují množství leteckých útoků na ukrajinské pozice.

Záporožská fronta: Ruské jednotky se pokusily o protiútok do prostoru mezi Novopokrovkou a Malou Tokmačkou, ale byli zde odraženi. Ukrajinci stále tlačí ve směru na Verbové, některé ruské zdroje zde hovoří o údajném průlomu ruských linií, ale nenašli jsme pro něj zatím žádné důkazy. Objevilo se však několik videí, která ukazují ruské pozice silně ostřelované kazetovou municí severozápadně od vesnice. Okupanti podnikají výpady do území nikoho na severu Robotyného. Ze západního úseku fronty přicházejí z ruské strany zprávy, že zde mají okupanti situaci pod kontrolou.

Ruské síly se pokusily postoupit směrem na Kupjansk v Charkovské oblasti, ale ukrajinští vojáci byli připraveni. Nepřítel přišel o dva tanky T-72B, přičemž jeden z nich byl zničen, druhý poškozen/opuštěn.

Chersonská fronta: Po včerejším ukrajinském útoku na ruské pozice u vesnice Kozači Laheri dnes obě strany o této části fronty prakticky mlčí. Výjimkou jsou propagandistická videa z ruské strany, která říkají že byl ukrajinský výsadek rozprášen, což je tvrzení ke kterému neexistuje jediný důkaz. Předpokládáme, že se zde situace oproti včerejšímu dni příliš nezměnila, boje se očividně vedly hlavně mimo vesnici samotnou, což dokazují satelitní snímky i videa z místa. Videa dokazují, že zde ruské ozbrojené složky utrpěly ztráty na technice a ruští milblogeři píší až o dvaceti pěti mrtvých a zajatých okupantech. Stále si myslíme, že jde ze strany Ukrajinců o provokační akce, které mají za účel vázat síly okupantů. Zároveň si však myslíme, že v případě většího úspěchu na záporožské frontě Ukrajinci překročí Dněpr a říčku Konku s podstatně větší silou a budou se snažit postoupit i z tohoto směru.

Krym: Na okupovaném Krymu došlo k explozi v okolí letecké základny na jižním okraji města Džankoj a z Novofedorivky na jihozápadě Krymu hlásí okupační úřady aktivitu PVO. Dnešní záběry z Feodosie na východě poloostrova, na kterých byl vidět dým v přístavu, byly pravděpodobně ruským cvičením, protože ani jedna strana zde nehlásila exploze či činnost protivzdušné obrany.

Na Krymu zůstaneme, protože Ruskem dosazené kolaborační vládě poloostrova Krymu se nelíbí vyvěšování vlajek Tatarů ve školách a podobných zařízeních. Neoficiálně prý “není vhodné vyvěšovat další prapory, když již vlaje vlajka Ruské federace a Krymu”. Školám bylo rovněž doporučeno nepořádat některé události jako například Den vzpomínky obětí genocidy Krymských Tatarů, kterou spáchal Sovětský svaz v roce 1944. Při násilných deportacích necelých 250 000 obyvatel poloostrova do Uzbekistánu zemřelo přes 100 000 lidí. Putin se od těchto činů oficiálně distancuje a Tataři jsou podle zákona rehabilitováni a jejich kultura podporována. Ve skutečnosti se tak ale, jak jinak, neděje.

Německo dodalo na Ukrajinu další dvě odpalovací zařízení Patriot

Ukrajina podle tamějšího ministerstva financí snižuje stavy svých státních zaměstnanců, aby optimalizovala rozpočtové výdaje a zefektivnila jejich práci. V současnosti pro některou ze státních institucí pracuje podle údajů ministerstva 173 100 Ukrajinců, což je o 2700 méně než na jaře. Číslo nezohledňuje bezpečnostní a vojenské složky.

Česká plynárenská společnost EPH jde příkladem a rozhodla se využívat kapacity ukrajinských plynových zásobníků. Rozhodnutí využívat ukrajinská zařízení má být výrazem důvěry v Ukrajinu a její systém přepravy plynu, ale jde samozřejmě i o fakt, že v létě je cena plynu na burze nižší a v Evropě již není mnoho možností pro jeho skladování. Společně s EPH se mají v souladu s plány EU připojit i další evropští obchodníci. Evropské zásobníky jsou naplněny z 87 %, Česká republika hlásí pohodlných 95 %. Evropská unie si loni dala za úkol vyřešit problém uskladnění co největšího množství plynu, jehož cílem bylo kompenzovat omezené dodávky surovin z Ruska. A to se zatím daří.

Lotyšsko uvedlo, že od začátku letošního roku se jeho hranice s Běloruskem pokusilo překročit 5461 nelegálních migrantů. Jak jsme psali dříve, běloruská strana migrantům aktivně pomáha a nyní navíc vzniklo riziko provokací ze strany ruských wagnerovců. Ochranu hranic bude zajišťovat pohraniční služba společně s armádou a policií.

Finsko a Norsko znemožní Yandexu, ruské obdobě Googlu, odesílání dat o evropských uživatelích do Ruské federace. Regulátoři z obou zemí uvedli, že zabránili této činnosti nejen společnosti Yandex, ale i jejího partnera Ridetech International se sídlem v Nizozemsku. Postižené firmy podle Finů umožňují přístup k datům tajné službě FSB. Proč je rovnou nezakážou nevíme, ale aspoň něco.

Rusko začne příští týden testovat používání digitálního rublu mezi spotřebiteli. Oznámila to dnes ruská centrální banka. Země, která kvůli loňskému útoku na Ukrajinu čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, by pomocí digitální měny chtěla rozšířit své možnosti pro mezinárodní platby, uvedla agentura Reuters.

Varšava vyšle na hranice s Běloruskem dalších 2000 vojáků. Podle agentury PAP to uvedl náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik. Je to dvojnásobek toho, co původně žádala pohraniční stráž kvůli zvýšené migraci, z jejíž organizace Varšava obviňuje Minsk, a přítomnosti ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v Bělorusku. O vyslání dvojnásobného počtu vojáků na hranice rozhodl ministr obrany Mariusz Blaszczak a bezpečnostní výbor.

Dnešní Třešnička™ bude o tajných plánech. Ruský ministr pro speciální operace podle plánu, Sergej Šojgu, dnes oznámil, že Polsko má v plánu naplánovat plán, který svým naplánováním předčí všechny plánovatelné plány. Podle překližkového maršála totiž Poláci plánují vytvořit polsko-ukrajinskou unii, aby mohli chránit západní Ukrajinu. To však ale podle něj není ten skutečný plán. Poláci totiž v tom ultra tajném plánu plánují ve skutečnosti západní Ukrajinu okupovat. Avšak i v tomto plánu hrají Poláci podle diktátorova pejska druhé housle. Ten hlavní plán totiž spočívá v tom, že jsou “Poláci pouze hlavním nástrojem americké politiky.” Nevíme jak vám, ale nám se zdá, že všechno jde PPP!  

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme