Válka na Ukrajině: den 530

Ilustrační foto

Analýza ze dne 07.08.2023

V noci a brzy ráno byl letecký poplach vyhlášen především na jihu a východě Ukrajiny. Později během dne byl poplach vyhlášen v Sumské, Charkovské, Doněcké a Poltavské, Kirivohradské a Dněpropetrovské oblasti s upozorněním, že panuje riziko dopadu ruských balistických střel.  Asi před třemi hodinami došlo k vyhlášení poplachu v Záporožské, Mykolajivské a Chersonské oblasti. 

Severovýchodní fronta: Některé naše zdroje tvrdí, že se ruským vojákům opět podařilo obsadit pozice kolem Peršotravneveho a část území směrem k Lymanu Peršemu, zatím to nejsme schopni ověřit. Ukrajincům se povedlo získat kontrolu nad částí území mezi Novojehorivkou a Novovodjaným, ze kterých se jim před týdnem podařilo vytlačit postoupivší okupanty. Ruské útoky byly odraženy u Zaričného a v Serebrjanském lese.

3. útočná brigáda (Azov) čistí zákopy v prostoru Kliščijivky

Bachmutská fronta: Ruský protiútok u Kliščijivky se podařilo ukrajinským ozbrojeným silám odrazit. Fronta mezi Bachmutem a Kurďumivkou se nyní táhne podél železniční trati, Ukrajinci si však od samotné trati prozatím zachovávají odstup. Severně od Kurďumivky stále dochází k silným bojům. Jak Ukrajinci tak Rusové se zde snaží postoupit, ale marně. Ukrajinci se také snaží postoupit západně od Andrijivky, nemáme však informace o tom, že by zde byli úspěšní.

Doněcká fronta: U Avdijivky se ruským jednotky i přes ukrajinské útoky podařilo postoupit západně od Kamenského rybníku směrem k Holubímu jezeru jihozápadně od Kamjanky. U Pervomajského je situace beze změny. Ukrajinci se pokusili zaútočit jihovýchodě od Nevelského, ale byli zde odraženi. Další ruské útoky byly odraženy u Marjinky a Krasnohorivky.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci pomalu postupují v severní části Urožajného a tlačí i ze západu, od Staromajorského. Na to střílelo ruské dělostřelectvo včera v noci zápalnou munici. Ruské pozemní útoky na vesnici a do ukrajinských pozic západně od ní byly odraženy. Ukrajinci pokračují ve vedení bojových operací mezi Vuhledarem a Mykilským.

BM-21 Grad v prostoru Bachmutu

Záporožská fronta: Ukrajinci pokračují ve snaze co nejvíce rozšířit území nikoho mezi Robotyným, Novoprokopivkou a Verbovým, což se v omezené míře daří. Vzhledem k nedostatku zpráv ze západní části fronty usuzujeme, že se zde ukrajinské útočné operace prozatím zastavily, ačkoliv se objevují videa z ukrajinských dělostřeleckých přepadů a útoků dronů. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že okupační jednotky použily při ostřelování Novodanilylivky jižně od Orichiva chemické zbraně. Údajně měli odpálit několik raket se zakázanou bojovou látkou chlorpikrin. Podobné obvinění se čas od času vynoří, ale Ukrajinci prozatím nepodali žádné přesvědčivé důkazy. V minulosti však obě strany na bojišti několikrát použily slzný plyn, což je v rozporu s Úmluvou o chemických zbraních, jíž jsou obě země signatáři.

Poznámka: Proruské zdroje tvrdí, že se okupanti pokusili o diverzní akci u Robotyného, když si oblekli ukrajinské uniformy. Nepočítali však s tím, že se do nich pustí vlastní dělostřelectvo, které mělo tři desítky vojáků zabít nebo zranit. Upozorňujeme, že pro tuto informaci jsme nikde nenalezli byt i smítko důkazu, takže není možné se na ni spolehnout, pročež ji považujeme za velmi nevěrohodnou. I proto jsme tuto informaci včera do analýzy (a ani třešně, kam by to patřilo) nezařadili. 

Aerorozvidka 45. brigády detekovala dvě samohybná děla 2S1 a houfnici D-30; ve spolupráci s jednotkou raketového dělostřelectva byly cíle efektivně eliminovány

Ukrajinští hackeři se nabourali do serverů moskevského Úřadu technického inventáře nemovitostí. Napadená instituce shromažďuje informace o majitelích nemovitostí v Moskvě a Moskevské oblasti. Na webu se objevila krátká zpráva, že webový zdroj ovládají hackeři. Ukrajinští kybernetičtí kozáci tak získali přístup ke všem údajům o obyvatelích Moskvy a jejich majetku. K odpovědnosti za útok se přihlásila skupina “sudo rm -RF”. Po vytěžení informací o aktivních příznivcích agrese proti Ukrajině hackeři předali data ozbrojeným silám.. Údaje o příslušnících ruské armády, politicích, úřednících a zaměstnancích speciálních služeb byly obzvláště žádané.

Dvoudenní schůzka diplomatů a vládních poradců čtyř desítek zemí v saúdskoarabské Džiddě o míru pro Ukrajinu skončila bez konkrétní dohody, pouze závazkem, že země budou pokračovat v mezinárodních konzultacích s cílem dosáhnout míru. Informovala o tom saúdskoarabská agentura SPA. Na jednání nebylo pozváno Rusko, účastnili se ho zástupci Ukrajiny, západních zemí, Číny, Turecka, Brazílie či Indie a také EU.

Lotyšsko tvrdí, že běloruská pohraniční stráž pomáhá nelegálním migrantům se vstupem do EU. V neděli došlo k dalšímu incidentu s nelegálním překročením hranice. Lotyšští pohraničníci uvedli, že migrantům pomohli přejít na území Lotyšska jejich běloruští kolegové. Situace je o to vtipnější, protože migranti nedokázali plot přelézt sami a Bělorusové jim museli asistovat. Podle oddělení pohraniční služby Kaplava přišli běloruští pohraničníci ilegálním imigrantům na pomoc a vystříhali díru do plotu. Jako velmi stateční lidé z mimořádně statečného státu po činu Bělorusové zakryli poškozenou část pletiva.

Dnes se bude v Turecku konat zasedání vlády iniciované tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Bude se diskutovat o obilném koridoru v Černém moři. Jedním z klíčových témat programu je nejen projednávání obilné dohody, ale také nejnovější zprávy z fronty a snahy turecké diplomacie o vyřešení konfliktu. A také pravděpodobná návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku, jehož příjezd se očekává koncem srpna. Pro nás je důležité, že se Turci budou zabývat i otázkou členství Švédska v NATO a vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem. Mezi vnitřní problémy, které se mají projednávat patří ekonomika, boj s inflací či politika přitahování zahraničních investic.

Podle Financial Times přišly západní firmy, které se rozhodly “přečkat” v Rusku o více než 100 miliard EUR. Příčinami jsou znehodnocení aktiv; zvyšující se náklady související se směnou rublu; a další jednorázové výdaje související s prodejem, uzavřením nebo omezením podnikání v Rusku. Pomineme-li ropné a plynové giganty Shell, BP nebo Total, kteří své ztráty kompenzují vyššími cenami vytěžených produktů, nejvíce utrpěli zejména výrobci automobilů a finanční instituce.

Dnešní Třešnička™ bude mít takový řecký podtón. Jako příslovečný danajský dar, nebo spíše dýka do zad, na nás působí prosáklé informace o hackerských útocích severokorejské tajné služby na instituce ve spřáteleném Rusku. Záhy po návštěvě ministra speciálních operací Sergeje Šojgua v “té nejlepší Koreji” vyplulo na povrch, že izolovaná země neváhá cílit ani na své spojence, aby ukojila hlad po věcech, které ji chybí. Ano, platí to pro oba, ale stále hovoříme o Severokorejcích. Jejich počítačoví hackeři podle Reuters tajně vyslali své trojské koně do systémů NPO Mašinostrojenija, předního ruského vývojáře hypersonických raket, satelitních technologií a pokročilých balistických střel – zbraní, po kterých KLDR zoufale touží. Podle západních expertů mohli Severokorejci pravděpodobně mezi druhou polovinou roku 2021 a květnem 2022 volně prohlížet firemní komunikace, procházet vnitřní servery a extrahovat z nich data. Vzhledem k tomu, že ruská strana zarytě odmítá odpovědět na dotazy ohledně této kauzy předpokládáme, že to nebylo přesně podle plánu. Jako takovou perličku nalezenou v Egejském moři uvedeme jak si stojí sankcemi-nepostihnutelný-rubl, který i navzdory intervencím ruské národní banky a žvástům kremelských prognostiků dnes dosáhl kurzu vůči dolaru 1:95. Pokud chcete mít ještě více rublů tak je směňujte s Eury, tam dostanete 105. My jsme však o krok napřed a nepočítáme je v nominální hodnotě, ale raději na váhu.

Psali jste nám, jestli bychom se mohli vyjádřit k jednomu videu, které teď “frčí” na dezoscéně, tak tak tedy činíme: Znáte ten vtip, jak se sejdou pedofil, podvodník a kokot? Ne? No, tak přesně na nás působí rozhovor mezi modlami dezinfoscény Reichlem, Pukavcem a Shitterem. Který je který můžete zkusit hádat, ale lháři, fantasticky neschopní prognostici (viz třešeň) a kremelští pohůnkové jsou to tak nějak všichni. 

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme