Válka na Ukrajině: den 523

Ilustrační foto

Analýza ze dne 31.07.2023

Druhé největší město Ukrajiny, Charkov na východě země, se stal v noci na dnešek terčem ruských raket. Na místě zásahu vznikl požár, zasahovali hasiči. Útok si vyžádal jednoho raněného, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčího prokuratury. 

Minimálně šest lidí včetně jednoho dítěte zemřelo a dalších až 80 bylo zraněno v Kryvém Rihu, kde dvě ruské střely zasáhly civilní budovy, uvedlo podle Reuters ukrajinské ministerstvo vnitra. Záchranné práce stále probíhají, a oblastní správa vyhlásila na 1.8. den smutku za zemřelé.

V Daraganovce, nedaleko ruského Taganrogu, spadl ruský průzkumný dron Forpost. Podle některých informací si nehoda vyžádala dva mrtvé, poškození silnice, vozidel a rodinného domu.

406. ukrajinská brigáda zaměří a zničí ruský samohybný minomet 2S4 Tulpan

Severovýchodní fronta: Ukrajinským silám se povedlo stabilizovat situace kolem Nadji a ruské zdroje hovoří o tom, že Ukrajinci také získali zpět kontrolu nad Novojehorivkou. V současné době tuto skutečnost ale nemůžeme ověřit, ale podle toho, že ruské síly použily salvový raketomet TOS-1 východně od vesnice, to nejspíš bude pravda. Okupanti se stále snaží prorazit ukrajinskými liniemi východě od Makijivky, Nevského a Zaričného. V oblasti Serebrjanského lesa a Bilohorivky provedlo ruské letectvo několik náletů, které měly za cíl oslabit místní obranná postavení ukrajinské armády. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že podle obyvatel Svatového se městem šíří mrtvolný zápach z přeplněných márnic. Tuto zprávu však nelze ověřit.

Bachmutská fronta: Na severu útočí Ukrajinci na ruské pozice u Zalizňanského, což poskytuje podporu pro bojové operace kolem silnice M-03 a u Orichivo-Vasylivky. Ruské jednotky se pokusily o útok jižně od Berchivky, který jim sice nepřinesl žádný průlom, ale utlumil zde ukrajinské snahy o postup. Po prvotních úspěších zde Ukrajinci mají obrovský problém s ruským dělostřelectvem, které jim kvůli úzkému prostoru neumožňuje pořádně manévrovat. Na jižním křídle bachmutské fronty pokračují boje o Kliščijivku. Východ vesnice je stále zónou nikoho a okupanti ovládají jen opevněnou oblast a lesní pás na severovýchodě. V Andrijivce okupanti ovládají východní část a úsek lesních pásů severně a jižně od vesnice. V jejím okolí působí hlavňové a raketové dělostřelectvo Ozbrojených sil Ukrajiny. U Kurďumivky pokračují boje na severozápadních přístupech do vesnice.

Doněcká fronta: Okolo Avdijivky se opět vedou tvrdé boje u Opytného a Pervomajského. Ukrajinci zkoušejí útočit u Nevelského, ale mají zde problémy s minovými poli. Jižně od Marjinky museli Ukrajinci o něco ustoupit, což jim pravděpodobně způsobí další problémy v samotném městě a u Pobjedy. V okupovaném Doněcku byla aktivní protivzdušná obrana a došlo k výbuchu v centru města. Proruské zdroje tvrdí, že došlo k ostřelování civilní infrastruktury z ukrajinských raketometů HIMARS, v jehož důsledku došlo ke zranění a úmrtí několika civilistů. Ukrajinské zdroje tvrdí, že cílem byla administrativní budova, ale video z projíždějícího vozidla ukazuje, že střela dopadla na ulici.

Ukrajinský voják strhává ruský plakát nedaleko Robotyného. “Jsme s Ruskem! Jeden národ!”

Jihovýchodní fronta: U Staromajorského ozbrojené síly Ukrajiny vytlačily okupanty z dalších pozic na západ od vesnice. Těžké boje probíhají směrem k Hrušajevské rokli, ležící jihozápadně od vesnice. Ukrajinské ozbrojené síly se snaží postoupit do prostoru mezi Staromajorským a Pryjutným, u kterého se na severu a severovýchodě odehrávají další těžké boje.

Záporožská fronta: V Orichivském sektoru se Ukrajinci snaží po východním okraji Robotyného směrem k Novoprokopivce. Postup mimo město pravděpodobně zvolili z důvodu minimalizace ztrát a zaměstnání okupantů na co nejdelší linii. Obě strany hlásí intenzivní boje, a objevují se i relativně čerstvá videa s ukrajinskými ztrátami techniky. Jedno z nich, pořízené samotnými Ukrajinci, ukazuje Leopardy 2 a ženijní vozidla Leopard 2R, poškozená ruskými silami na konci června. Technika vypadá zachovale, a pravděpodobně bude možné ji časem opět zprovoznit. Jde o stroje poškozené v prvních dnech ukrajinské protiofenzivy, které se objevily v mnoha ruských propagandistických videích jako zničené. U Kamjanského je ukrajinský postup pomalý, nejspíš proto, že je zde terén velmi rovinatý a málo členitý.

Chersonská fronta a Krym: Konečně je k dispozici potvrzení zásahu Čonharského mostu, který spojuje okupovaný Krym a Chersonskou oblast. Fotografie ukazuje, že byl zasažen železniční most, přesně mezi obě strany kolejí, čímž byl vyřazen z provozu. Trvalo dva dny, než se projevila nejnovější lež šífa okupační správy Chersonské oblasti, Vladimira Salda, který tvrdil, že všechny ukrajinské řízené střely byly zničeny. V Simferopolu v jižní části Krymského poloostrova byly dnes slyšet exploze.

Vyřazené ukrajinské leopardy 2A6 a 2R, které se objevily na mnoha ruských propagandistických videích, jsou již pod kontrolou ukrajinské armády

Ukrajina v úterý na Slovensku převezme další dvě samohybné houfnice Zuzana 2. Půjde o první dvě dělostřelecké soupravy z celkem 16 kusů, jejichž výrobu financují společně Dánsko, Norsko a Německo, uvedlo slovenské ministerstvo obrany.

Zástupci České republiky byli pozváni na srpnové mírové rozhovory, které pořádá Saúdská Arábie. Ty se mají odehrát bez přítomnosti ruských zástupců a pozvaných bylo na třicet zemí, mezi nimi nicmnéně i členové BRICS Brazílie a Indie.

Ruské útoky během devíti červnových dní zničily zásoby obilí v objemu 180 tisíc tun, oznámilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Od doby, co Moskva odstoupila od obilné dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů, zasáhly ruské údery řadu obilných zásobníků, především v Oděse.

Dnešní Třešnička™ o těch internetech. Ruský diktátor Putin podle ruského listu Kommersant podepsal zákon o informacích, který zakazuje používat VPN (virtuální připojení, které maskuje identifikační adresu připojeného zařízení či lokaci a člověk například z Ruska se tak připojuje třeba z Indonésie) pro přístup na “zakázané stránky.” Zakazuje také anonymní prohlížeče, jako např. Tor. Podle deníku však tyto služby budou dostupné, ale regulované a organizace, které by je měly poskytovat nebudou známé. Případné narušitele tohoto zákona však nebude odhalovat ruský cenzurní úřad Roskomnazdor, ale FSB, tedy tajná služba. Vymahatelnost této novely není vůbec prokazatelná, ale rozhodně nic nepotvrzuje, že je Rusko baštou svobody slova a názoru, než tento zákon.

A pozor! Už zítra, ve středu 02.08.2023 od 20:00, budeme mít opět náš tradiční video podcast. Určitě probereme vývoj na frontě za poslední dobu, nicméně hlavní téma bude ruská propaganda. Nazvali jsme jej “Jak vrtěti psem, aneb ruské lži a dezinformace”, takže se budeme bavit hlavně o ruských lžích a dezinformacích. Také se k nám možná připojí jako host “Selick”, který velmi aktivně mapuje českou dezinfo scénu – i o té budeme mluvit. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme