Válka na Ukrajině: den 520 a 521

Ilustrační foto

Analýza ze dne 28.07.2023

Během noci a brzkého rána byl letecký poplach vyhlášen nad zhruba polovinou ukrajinských regionů, včetně samotného Kyjeva a některých západních oblastí. Dnes byla aktivní ale i ruská protivzdušná obrana a to v Rostově na Donu a k explozi došlo také v Taganrogu. Ruské zdroje tvrdí, že PVO zde sestřelila S-200, původně protileteckou střelu, které Ukrajinci podle některých dřívějších střípků informací upravili pro použití proti pozemním cílům. Zde je však rozpor v časové ose, protože podle zmínek z místních médií byla protivzdušná obrana aktivní až poté, co došlo k tomuto výbuchu. Navíc, podle dostupných videí z palubních kamer vozidel střela S-200 nebyla sestřelena, ale na místo dopadla “sama”.

Záběr z palubní kamery těsně před dopadem údajně úspěšně sestřelené ukrajinské střely v Taganrogu

Severovýchodní fronta: Ruské zdroje potvrzují úspěšný ukrajinský protiútok u vesniček Nadja a Novojehorivka na západním břehu Žerebce, stejně jako stažení části okupačních sil z těchto míst. Údajně ale nedošlo k vytlačení okupantů na východní břeh řeky. Přesto zde probíhají těžké boje, podobně jako východně od Makijivky a Nevského a Zaričného. Ukrajinci byli nuceni se částečně stáhnout ze svých pozic na severním okraji Serebrjanského lesa, protože zde okupanti přes noc podnikli silný útok. Prostor, ze které se Ukrajinci stáhli, je v současné době nejspíše územím nikoho, protože prozatím nemáme žádné důkazy pro to, že by jej stihli okupanti konsolidovat.

Bachmutská fronta: Na severním křídle Bachmutu byly odraženy ruské protiútoky a Ukrajinci nadále tlačí a postupují severozápadně od Berchyvky a Jahidne. Navíc podnikají menší útoky i na předměstí Bachmutu, ale ty nejspíše mají za účel pouze průzkum a vázání ruských sil. Na jižním křídle se Rusové stahují za železniční násep a snaží se ukrajinský postup zpomalit pomocí protiútoků. Prakticky stejná situace je u Andrijivky a Kurďumivky. Ukrajinští ženisté pokládají další pontonové mosty přes kanál, takže počítáme s tím, že zde chtějí Ukrajinci pokračovat v ofenzivě.

Doněcká fronta: Vedle tradičních bojů na jihozápadním úseku kolem Avdijivky se ukrajinské ozbrojené složky pokusily o protiútok u Nevelského, nejspíš ve snaze odlákat ruskou pozornost od svých odminovacích vozidel, která čistila prostor pro pohyb těžké techniky. V okolí Krasnohorivky je situace vesměs stabilní a nemění se ani v Marjince, kde Ukrajinci dlouhodobě hlásí špatnou situaci, ale Rusové žádný významný průlom nedokázali.

35. námořní brigáda Ukrajiny čistí Staromajorské

Jihovýchodní fronta: Včera večer bylo potvrzeno osvobození Staromajorského společnými silami 35. samostatné brigády námořní pěchoty a 7. samostatného praporu “Arej”. Urožajne je nyní obklíčené ze tří stran a kopce v okolí drží Ukrajinci. Ruské zdroje mluví o velice těžké situaci ve vesnici. Jižně ležící Zavitne Bažaňa je ostřelována ukrajinským dělostřelectvem. Skrz Urožajne vede silnice T-05-18, která vede přímo do Mariupolu, ale ukrajinské ozbrojené složky se musí nejdříve dostat přes vesnice, které na této silnici leží. Silnice je zhruba do poloviny své délky lemována právě ruskými obrannými liniemi (ty podle satelitů končí až u Krasné Poljany).

Záporožská fronta: Severozápadně od Verbového se Ukrajincům podařilo dosáhnout tzv. “Suro1vikinovy linie”, tedy hlavní ruské obranné linie v tomto směru. Z videa, které tento ukrajinský postup potvrzuje je vidět, že je zde protitankový příkop vykopaný před dračími zuby, což je přesně obráceně než říkají příručky, a to možná naznačuje, že bylo toto místo vybráno Ukrajinci záměrně. V tomto prostoru vede podél silnice úsek, který není tak opevněný a vytváří zde možný postupový koridor až téměř k Tarasivce. Poté, co se ukrajinským ozbrojeným složkám podařilo z východu obejít Robotyné a odstranit miny, začaly bitvy ve východní části této vesnice. Ukrajinci zároveň pokračují dál na jih směrem k Novoprokopivce. Tamní ruské jednotky si na sociálních sítích stěžují, že jsou pod silnou palbou ukrajinského dělostřelectva. Úplně na západě fronty neprobíhají boje o takové intenzitě, jako na východě, ale i zde se ukrajinským ozbrojeným složkám daří pomalu postupovat jihovýchodně od Kamjanského i ve směru na Vasylivku.

Chersonská fronta: Rusové se stáhli z ostrovů na řece Dněpr a ukrajinské ozbrojené složky pokračují ve výpadech na východ od říčky Konka. Na posledních videích z místa je vidět, že operují minimálně 4 kilometry od městečka Olešky.

Ministerstvo vnitra samozvané Doněcké lidové republiky po dnešním ukrajinském ostřelování

Ruské kanály konečně sdílely fotografie ukořistěného západního “tanku.” Jde o kolový stíhač tanků francouzské výroby AMX-10 RC. Po všech těch videích, na kterých ruští vojáci stáli u “ukořistěných” Bradleyů a Leopardů, které ovšem buď zůstaly na místě nebo byly později odtaženy Ukrajinci, se konečně dočkali. Stroj vypadá relativně nepoškozený s výjimkou prázdných pneumatik. Rusové jej však nejspíš nebudou moci využít, protože jeho nízkotlaký kanon používá specifickou munici 105x527R, což je pro Rusy něco jako mimozemská technologie.

Ukončení obilné dohody povede k omezením exportu, které bude stát ukrajinské zemědělce 2 miliardy dolarů, uvedl náměstek ředitele Ukrajinské národní banky, Serhij Nikolajčuk. Predikce předpokládá, že restrikce Evropské Unie na export ukrajinských zemědělských produktů nebudou po 15. září (povolený transit, ale ne export do Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska) prodlouženy. Ukrajinci věří, že letošní obilí, olej a další zboží budou moci vyvézt jinými způsoby do příštího hospodářského roku.

Ruská válečná loď v Černém moři agresivně ohrožovala civilní plavidlo, které se snažilo vplout do ukrajinského přístavu. “Varujeme vás, že je zákaz vplouvání do ukrajinských přístavů. Rovněž vás upozorňujeme, že jakýkoliv transport zboží na Ukrajinu je z ruské strany považován za převoz vojenského materiálu. Vlajka, pod kterou se plaví vaše plavidlo bude považována za součást konfliktu”, zveřejnila ukrajinská pohraniční stráž audiozáznam výhružného hovoru od ruských námořníků.

Ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenský, vetoval zákon, podle kterého mělo ukrajinskému ministerstvu kultury připadnout 573,9 milionu hřiven (338 milionů korun) na výstavbu Muzea holodomoru. Jedná se o pokračování kauzy s ukrajinským ministrem kultury, který před několika dny rezignoval protože stát nechtěl financovat “nevojenské” projekty.

Ukrajinský zrádce a Putinův “kmotr” Viktor Medvedčuk, který byl nedávno vyměněn za obránce Azovstalu, v Rusku registoval politický projekt “Druhá Ukrajina”. Nepřekvapí, že jen papouškuje ruskou propagandu, kterou vydává za názor lidu Ukrajiny. Jeho “hnutí” si také zaregistrovalo obchodní značky jako “Pravá Ukrajina”, “Hlas pravé Ukrajiny” atd. Lídrem je sám Medvedčuk a výkonným předsedou hnutí se stal Denis Žarkich, proruský novinář. Ve své hostitelské zemi již uspořádali několik protiukrajinských akcí, na kterých tvrdí, že neexistuje ukrajinský národ a všichni jsou ve skutečnosti Rusové.

Britské ministerstvo obrany omylem opakovaně odeslalo tajné informace místo do Pentagonu, do Mali. Podle britských médií běžně dochází k záměně americké domény “.mil” za malijskou “.ml”. Prozrazené dokumenty zřejmě obsahovaly množství banálních interních záležitostí ministerstva, jako kdo ze zaměstnanců je na dovolené, ale údajně i citlivé informace týkající se vývoje britských hypersonických raket, itinerářů vojenských představitelů apod. Podle Financial Times jsou lidmi kvůli této chybě špatně odeslány MILIONY e-mailů, pro americké ministerstvo obrany pak šlo o statisíce zpráv. Občan Nizozemska, Johannes Zuurbier, který pro Mali spravuje doménu .ml již upozorňuje americkou stranu podle svých slov asi 10 let, ale bez odpovědi. Kauza je o to závažnější, neboť nedávno Mali změnilo kurs a po vyhnání vojsk francouzské koalice si pozvalo na řešení svých problémů ruské Wagnerovce. Britské úřady záhájily vyšetřování a podle případných zjištění bude přizpůsobena e-mailová politika.

Třešnička™ bude o tom, když vám lžou a vy víte, že vám lžou a oni ví, že víte, že lžou a je jim úplně jedno a lžou dál. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Mária “Alkomáša” Zacharovová v interview pro propagandistický kanál RussiaToday zase o kousek posunula hranice debility Ruska, když prohlásila, že Ukrajinci navenek tak agresivně nenávidí Putina, protože ho ve skutečnosti…a teď se držte… milují a chtějí ho za prezidenta! Této dámě by už měli sebrat tu okenu, protože jí evidentně leptá mozek. Ve druhém kole přichází stará známá “dohoda o příměří” jakou svět neviděl. Mezinárodní dezoscéna se teď opět točí na měsíc staré Putinově lži, že Rusko s Ukrajinou vloni v březnu podepsalo jakousi smlouvu, která měla zastavit nepřátelství. Byť jsme se tomu věnovali již dříve, tento bullshit se podle vás, našich čtenářů, zase šíří řetězovými maily a známými facebookovými a twitterovými kanály. Tak jen opáčko – Dohodou, která byla podle Putina, citujeme: “důvěrná a proto nebyla zveřejněna, ani jinak komentována” ruský diktátorek mával na africké delegáty, kteří ve skromném počtu dorazili před více než měsícem na jednání do Petrohradu. Je to totiž běžná praxe, že když je válka a vy se s druhou stranou dohodnete na míru, tak to nikomu neřeknete. Pak se podle zažitých konvencí chováte více než rok jako že nic a dávno zjištěný podvod odhalíte až na konferenci s naštvanými Afričany. A ještě k jedné falešné zprávě nám přišly dotazy – Jedná se o nyní kolující video z dronu zachycující obrněné transportéry s bílými prapory doplněné popiskem o všeobecném vzdávání ukrajinských vojáků, kteří údajně již nechtějí umírat za “kyjevský režim a americké zájmy”. Nepřekvapí, že se jedná o skutečně mocně sestříhané video, které ale v plné verzi původně zveřejnil Wall Street Journal již v květnu tohoto roku a ve skutečnosti zachycuje výměnu zajatců mezi Ozbrojenými silami Ukrajiny a ruskými Wagnerovci. Pro sichr mrkněte na naši včerejší analýzu na webu nebo na Instagram, kde jsme tomu téměř prozřetelně věnovali. A dnes tomu nasadil korunu mluvčí Putina, Dmitrij Peskov, když vypustil jako obvykle blábol o tom, že Rusko je připraveno jednat o míru, ale Ukrajina odmítá dialog, navzdory tomu, že se jí nedaří. Jako upřímně si myslíme, že průměrné dítě předškolního věku vymyslí důmyslnější lež než Rusové. Je nám líto všech, kteří kvůli těmto sráčům trpí a umírají.


Analýza ze dne 29.07.2023

Dnes je to rok od ruského útoku na vlastní zajateckou kolonii Olenivka. V noci z 28. na 29.7.2022 vypálili do budov, ve kterých byli vězněni válečníci z Azovstalu, pravděpodobně jednu nebo více termobarických střel, které zabily nejméně 53 ukrajinských válečných zajatců a dalších více než 70 zranily. Okupační úřady se snažily celý masakr hodit na Ukrajince s tvrzením, že vězení bylo zasaženo řízenou střelou z raketometu HIMARS. Není však pochyb, že povrchové poškození samotné budovy a jejího zařízení naprosto neodpovídá tomuto typu munice. Vzhledem k tomu, že Olenivka leží více než 10 km od nejbližších frontových pozic, vylučuje to možnost použití jakékoliv termobarické munice Ukrajinci.

Oproti posledním týdnu bylo dnes relativně klidněji. Letecký poplach byl vyhlášen během noci a dne vyhlášen v Sumské a Doněcké oblasti, opakovaně pak v Záporožské a Chersonské. Zhruba před dvěma hodinami byl poplach vyhlášen v Černihivské, Charkovské a Poltavské oblasti. Výbuchy dnes byly slyšet v Sumách, Záporoží a Dnipru. Věnovat se jim budeme níže.

Neuvěřitelný způsob umírání Rusů u Bachmutu

Severovýchodní fronta: Ruské síly útočí na ukrajinské pozice jižně od Novoselivského, u Džerelného a na Nadju, ze které byli v předchozím dni vyhnáni. Právě u Nadji pokračují tvrdé boje poté, co sem okupanti přesunuli čerstvé jednotky ze 144. gardové motostřelecké divize. Západně od Novovodjaného a Karmazynivky se jim povedlo postoupit zkonsolidovat pozice v území nikoho na západním břehu Žerebce, což potvrzují geolokalizované záběry ruských propagandistů. Pokračují také ve vytrvalém tlaku na severu a východě Serebrjanského lesa. Hojně tu využívají vlastního dělostřelectva, které drží Ukrajince přibité k zemi, kvůli čemuž se mohou jen bránit a nemohou provádět potřebné protiútoky. V Lysyčansku byla ukrajinskou raketou zasažena škola č. 24, která podle místních sloužila jako ubikace pro ruské vojáky.

Bachmutská fronta: Ukrajinským ozbrojeným silám se podařilo odrazit ruský útok podél silnice M-03 a vzápětí sami přešli do protiútoku v prostoru mezi silnicí a Orichovo-Vasylivkou. U Berchivky a Chromového probíhají těžké boje, obě strany hlásí nezanedbatelné ztráty, ale stav fronty je pravděpodobně beze změny. Jižně od Bachmutu se pro okupanty situace zhrošuje. Ukrajinci útočí ze západu a jihu na Kliščijivku. Z kopců na západě čistí bojovníci 3. samostatné útočné brigády zákopové pozice ruských jednotek a na jihu pak prapor Ajdar spolu s jednotkami teritoriální obrany sice pomalu, ale metodicky postupují směrem k centru vesnice. Ukrajinci také hlásí vstup do Andrijivky a podle ruských zdrojů probíhají boje prakticky po celém jejím území, což potvrzuje video Kadyrovců, které situace donutila ke stažení. Ukrajinské zdroje tvrdí, že se okupanti stahují za násep železniční trati, kde mají pravděpodobně připraveny další obranné pozice. Na těch však podle dostupných informací již pracuje ukrajinské dělostřelectvo. Ruské i ukrajinské zdroje hlásí postup i severozápadně od Kurďumivky, ačkoliv zde mají Ukrajinci poměrně vysoké ztráty. Do bojů se v těchto místech zapojily i původně švédské stroje CV-90, přičemž minimálně jeden zde byl poškozen nebo zničen. Rusové se pokusili o útok severně od Majorsku, ale podle dostupných informací zde byli odraženi. Do okupovaného Irmina dnes dopadlo několik ukrajinských řízených střel. Dnes také Bachmutský úsek navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby ocenil ukrajinské vojáky, kteří zde bojují. K setkání s vojáky pravděpodobně došlo v okolí Kosťantynivky.

Doněcká fronta: Situace na všech sektorech zůstává pravděpodobně beze změny, protože stejně jako v předchozích dnech, informací z tohoto úseku je velmi málo. Je téměř jisté, že ani jedna strana stále nepostoupila. V okupovaném Doněcku došlo k explozi a podle sekundárních výbuchů na videích ze sociálních sítích se pravděpodobně jednalo o muniční skladiště ruské armády. Dále mělo být poškozena budova “ministerstva vnitra” samozvané DLR. V okupovaném Šachtarsku od včerejška hoří palivový sklad, který byl podle okupační správy zasažen ukrajinským dronem.

Ukrajinské značení jednotek u Robotyného – šipka a trojúhelník (cca ve 15 vteřině)

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci ostřelují ruské pozice podél silnice T-05-18. Ta tvoří hlavní přístupovou cestu k okupovanému Mariupolu, ale je lemována ruskými obrannými liniemi. Podle videí a fotografií se zdá, že se zde Ukrajinci soustředí především na dělostřelecké pozice a ostřelují je pomocí salvových raketometů HIMARS a MARS. Ukrajinci mají po osvobození Staromajorského výhodnější pozice pro napadání ruských pozic v Urožajném ze západu a stále tlačí také ze severu a severovýchodu. Ze Staromajorského se snaží postoupit na Zavitne Bažaňa, ale naráží na odpor jednotek, které opustily pozice na severu. Čerství informace z ruských kanálů tvrdí, že ruský protiútok na vesnici donutil Ukrajince se stáhnout, ale vzhledem ke zdrojům, které to tvrdí, k tomu zatím přistupujeme skepticky.. Dále na západ u Pryjutného se zdá, že Ukrajinci do jisté míry vzdali pokusy prorazit do vesnice ze severu a místo toho se soustředí na postup jihovýchodním směrem na Staromlynivku.

Záporožská fronta: Ukrajinské jednotky na orichivském úseku byly viděny s novým značením, o kterých jsme se poprvé doslechli už na konci června. Je jím nahoru směřující šipka a trojúhelník (video naleznete v analýze na našem webu). Ukrajinci kromě hlavní osy útoků z obou stran Robotyného také naplno rozjeli bojové operace směrem na Verbové, a podél silnice spojující tuto vesnici s Robotyným se jim daří vytlačovat okupanty a pomalu postupovat. To s definitivní platností znamená průlom první ruské obranné linie a je dokonce možné, že první ukrajinské jednotky jsou již před Verbovým. Usuzujeme tak z videa ukrajinského BVP, které zůstalo trčet v protitankovém příkopu a bylo geolokalizováno právě do blízkosti této vesnice. Mezi Pjatychatkami a Žerebjankami se okupační síly pokusily o útok, ale byli odraženi. Mezi Kamjanským a Luhovým dochází k bojům zhruba na půli cesty mezi těmito místo, ale nemáme informace o tom, že by se Ukrajincům dařil další postup. Při ruském raketovém úderu na Záporoží byla zasažena obytná budova a jedna z kancelářských budov, ve které má mít sídlo tajná služba SBU. Podle dostupných informací bylo zraněno asi dvacet lidí. Další raketový úder byl v noci veden na Dnipro, kde mělo zranění utrpět devět lidí. Útok byl podle všeho veden balistickou střelou Iskander-M.

Chersonská fronta a Krym: Okupační úřady Chersonské oblasti hlásí, že Ukrajinci poslali na Čonharský most dvanáct řízených střel Storm Shadow, ale všechny se ruské PVO povedlo sestřelit. S tím ovšem kolidují informace na ruských sociálních sítích, podle kterých došlo k několika explozím na mostě, který musel být kvůli poškození uzavřen a nelze přes něj v současné době projíždět. Šéf okupační správy oblasti má pravděpodobně špatné informace.

Ukrajinský hladinový dron Magura V5. Unese až 300 kg výbušniny

Omlouváme se dnešní chybějící informace ze světa, ale neudálo se toho moc a vlastně i my si občas potřebujeme oddychnout.

Dnešní Třešnička™ bude o podprahových informacích. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa na rusko-africkém summitu v Petrohradu dnes ruskému diktátorovi řekl, že africké země “nepřijely do Ruska žebrat o milodary.” Později oznámil, že představitelé afrických zemí požadují po Putinovi obnovení černomořské obilné dohody a následné zpřístupnění Černého moře mezinárodnímu obchodu. Těžko říct, jestli tento jinotaj Putin pochopil. Druhou částí třešničky dnes informace od Wall Street Journal, podle které plánuje Saúdská Arábie v srpnu uspořádat summit o mírových rozhovorech kvůli válce na Ukrajině. Pozvaných je podle deníku až 30 představitelů různých zemí, vedle Ukrajinců třeba Brazílie a Indie. Ruští představitelé pozvaní nebyli. Tohle už by možná Putin a jeho pohůnci pochopit mohli, ne?

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme