Válka na Ukrajině: den 519

Ilustrační foto

Analýza ze dne 27.07.2023

Během dnešního dne se začaly na různých informačních portálech a sociálních sítích šířit informace, že Ukrajinci rozjeli druhé kolo ofenzívy. Ač to tak může působit, není to pravda. Ofenzíva nabírá na obrátkách a vstupuje do další fáze. Část jednotek rotovala, uvidíme pravděpodobně nasazení nových sil, ale stále jde o totéž “kolo.” Ukrajinci prakticky celé dva měsíce postupovali, ačkoliv ne vždy tak rychle, jak asi sami občas čekali. Stále je vidět ukrajinská schopnost adaptace na prvotní neúspěchy a ochota přizpůsobit se bojišti i okupačním silám a Ozbrojené síly Ukrajiny na úkor určitých územních ztrát na severovýchodě i nadále, byť se ztrátami na životech i technice, pokračují v osvobozování území kolem Bachmutu a na jižních úsecích.

Ruské síly v noci na čtvrtek opět zaútočily na přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. Útok Rusové podnikli střelami Kalibr s plochou dráhou letu, které vypálily z ponorky v Černém moři. V zasažené administrativní budově přístavu zemřel civilní pracovník, uvedla agentura Unian s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Velitelství ukrajinského letectva tvrdí, že protivzdušná obrana během včerejška sestřelila celkem 36 ruských střel. Má se jednat o tři střely s plochou dráhou letu Kalibr a 33 střel Ch-101/Ch-555.

3. útočná brigáda (Azov) útočí na ruské pozice v prostoru Bachmutu

Severovýchodní fronta: Začíná se jevit jako velmi pravděpodobné, že Ukrajinci pomalu ustupují ruskému tlaku na úplném severu úseku. Ruské pozice se momentálně nacházejí asi 9 km od Kupjansku. V současné době se některé ukrajinské jednotky stáhly k Synkivce. Okupanti se pokusili o útok u Zaričného, na severu (u Dibrové) a východě Serebrjanského lesa, ale Ukrajincům se je podařilo odrazit. Předsunuté jednotky ruského 13. tankového pluku, které v předchozích dnech dosáhly vesnice Nadija, byly nuceny stáhnout se z vesnice. Totéž udělali vojáci ruského 423. motostřeleckého pluku v okolí Novojehorivky a prozatím zastavili útoky na vesnici Tverdohlibove. Rusové mají v tomto směru poměrně velké rezervy a ze střípků na ruských sociálních sítích se zdá, že se k zapojení do bojů připravuje 144. gardová motostřelecká divize a 90. gardová tanková divize. Tyto dvě divize utrpěly těžké ztráty pro počátečních bojích u Charkova a Kyjeva a od té doby sloužily jako rezervy.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se Rusové pokouší zastavit ukrajinský postup pomocí protiútoků, ale příliš úspěchů zatím nemají. Na jih od města včera Rusové provedli protiútok v severní části Kliščijivky, ale byl poměrně slabý a neměl šanci dosáhnout většího úspěchu. Podobně dopadly ruské protiútoky u Kurďumivky. Ukrajincům se podařilo Rusy v průběhu dne z Kliščijivky vytlačit a vesnici osvobodit. Celkově se nám zdá, že se ruská obrana na linii mezi Kliščijivkou a Andrijivkou hroutí a okupanti se stahují za železniční trať východně od těchto vesnic, což jsme předpovídali před několika dny. Z těchto míst se v posledních dnech objevuje obrovské množství video materiálu od 3. samostatné útočné brigády a 24. samostatného útočného praporu Ajdar, které se specializují na čištění ruských obranných pozic a zákopů.

Doněcká fronta: Boje probíhají u Opytného, Pervomajského, Nevelského, Krasnohorivky a Marjinky. Najít informace je v současném informačním přetlaku z kupjanského sektoru a celé jižní fronty složité a doněcký úsek ignoruje i většina primárních zdrojů obou stran. Zdá se však, že zde probíhají především ruské útoky do ukrajinských obranných pozic bez zjevného výsledku.

Na sociálních sítích koluje proruskými kolaboranty sestřihaná verze tohoto videa s popisem “jednotky kyjevského režimu se vzdávají, protože již nechtějí umírat v proxy válce za americké zájmy”. Je to samozřejmě lež, video bylo natočeno již v květnu a ukazuje výměnu zajatců mezi Ukrajinou a ruskými Wagnerovci

Jihovýchodní fronta: Alexandr Chodakovskij, velitel proruského praporu Vostok, hlásí, že ruské síly ztratily Staromajorské. Potvrdit zatím dokážeme pouze to, že ve vesnici ukrajinští vojáci postupují, čemuž pomáhá i to, že Ukrajinci útočí jak ze severu, tak ze západní strany vesnice. Situace v Urožajne začíná být pro okupanty také neúnosná a ukrajinské útoky ze severu a z východu tlačí nepřítele ven z vesnice. Staromajorské nyní brání ruský 247. gardový úderný výsadkový pluk “Kavkazští kozáci” a 60. samostatná motostřelecká brigáda, což jsou jednotky, které zde sloužily jako zálohy. To znamená, že pokud budou chtít Rusové posilnit obranu, budou muset stáhnout některou z jednotek, které už jsou na frontě. Z dostupných informací se zdá, že se “kavkazští kozáci” ze Staromajorského stáhli už v dopoledních hodinách a vojáci 60. motostřelecké brigády je následovali odpoledne. Situace se pro Ukrajince pravděpodobně zlepšuje také u Pryjutného, kde se jim povedlo konečně prorazit ruské obranné pozice severně od vesnice, ale stále čelí překážce ve formě říčky, za kterou mají okupantí další linii.

Záporožská fronta: Urputné boje pokračují východně od Robotyného a ve směru k Verbovému, k jehož hlavní obranné linii se podařilo Ukrajincům dostat. Ukrajinským vojákům ze 47. samostatné mechanizované brigády se daří postupovat zemí nikoho podél města pod úroveň jeho jižního okraje, kde momentálně probíhají boje. Rusové se pokusili o protiútok u Pjatychatek za podpory letectva, ale vzhledem k tomu, že v těchto místech mají Ukrajinci vyvýšené pozice, byli okupanti odraženi. Na ose Kamjanské-Luhové probíhají boje necelé tři kilometry severně od vesnice. V okupovaném Tokmaku zazněla během odpoledne silná exploze a podle dostupných informací zde dochází i k sekundárních výbuchům, které naznačují zničení muničního skladu okupačních jednotek.

Chersonská fronta a Krym: Ruské zdroje i nadále věří, že ukrajinské speciální síly jsou přítomny na východním konci Antonivského mostu a oblast neustále ostřelují. Okupační úřady zastavily dnes v noci na několik hodin provoz na ukrajinské straně Kerčského mostu a na jižním vjezdu na Arabatskou kosu, která vede k Heničesku. V Sevastopolu dnes příslušníci ruské tajné služby FSB zatkli vojáka Černomořské flotily, který se údajně snažil sabotovat ruská válečná plavidla pomocí 1 kg trhaviny.

Ruský TOS-1A Solncepjok zničený pomocí sebevražedného dronu

Soud zabavil majetek bývalému řediteli oděské vojenské správy Jevgenije Borisovova. Ten čelí obvinění z nezákonného obohacování a přijímání úplatků. Zabaveno mu byly více než 2 ha pozemků v Oděské oblasti, dva domy a dva apartmány v Oděse, Toyota Land Cruiser, tři vozy Mercedes-Benz, Porsche Macan GTS a Audi A6. Porsche bylo zastaveno na kontrolním stanovišti, když se jej členové rodiny snažili vyvézt do zahraničí.

Ukrajinský parlament kvůli válce prodloužil stanné právo o dalších 90 dní, do 15. listopadu. Během hlasování byla pak prodloužena i platnost všeobecné mobilizace. Letošní parlamentní volby, které se měly konat v říjnu jsou odloženy na neurčito.

Írán odstupuje od smlouvy s Ruskem na dodání stíhacích letounů Su-35. Uvedl to íránský ministr obrany Mohammad-Reza Gharaei Aštiání. Pravděpodobně už nehodlají dále čekat na začátek dodávek. MInistr dále tvrd, že je země schopna vyprodukovat obdobné letouny vlastními silami. Pořád je tu možnost, že prostě připevní kokpity na Šahedy-136, které se v ukrajinsko-ruském konfliktu ukazují jako mnohem vhodnější stroje.

Dnešní Třešnička™ bude o “nečekaných” následcích. Ruskou Dumou prošel zákon, který umožní oblastním správám vytvářet vlastní soukromé vojenské skupiny (flashback na povinné dodání dobrovolníků do masomlejnku vloni). Domníváme se, že jde o jakousi další formu “dobrovolné mobilizace”. To znamená, že každá z 46 ruských gubernií si tak bude moci založit vlastní armádu. Tyto soukromé skupiny by sice formálně spadaly pod velitelství ruských ozbrojených sil, ale ti, kdo si ještě pamatují Wagnerovce, vědí své. Inu, jak se říká, čas ukáže. Kdo ví, ten ví. Takových 46 “soukromých” armád v rukou oblastních gubernátorů, k nim ještě přičíst ty, co již fungují nelegálně… Co by se tak mohlo pokazit? Absolutně “nečekaný” byl i následek Ruskem organizovaného setkání s lídry afrických zemí v Petrohradu. Na setkání s největším malým diktátorem dorazilo z celkových 55 pozvaných státníků pouhých 18, téměř přesně třikrát méně. Ne, že by africkým zemím až tak záleželo na válce na Ukrajině, ale pravděpodobně je žere, že Putin odstoupil od obilné dohody a nechává raketami ničit obilí, které by jinak Ukrajinci mohli vyvážet do Afriky. Putin sice slíbil, že je Rusko schopno dodávat také obilí “vlastní”, jinak známé jako ukradené z Ukrajiny, ale kdo by se spoléhal na sliby skrčka, který chtěl tvořit “multipolární svět”? Putina si už prostě každý bude navždy pamatovat jako hnědý pruh na spodním prádle historie.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme