Válka na Ukrajině: den 518

Ilustrační foto

Analýza ze dne 26.07.2023

Ruské střely s plochou dráhou letu mířily k regionům Vinnycja, Mykolajiv a Oděsa. V Dněpropetrovské oblasti byly slyšet výbuchy, protivzdušná obrana je aktivní. Večer byly hlášeny Kinžály směřující na Kyjev. 

Salvový raketomet 95. výsadkové brigády Ukrajiny

Severovýchodní fronta: Vážná situace pro ozbrojené síly Ukrajiny se začíná vyvíjet na severu, kde v průběhu posledních pěti dní síly okupantů prorazily obranné linie Ukrajiny v oblasti Rajhorodoky severozápadně od Svatového. Hloubka “klínu”, který se zde Rusům podařilo do ukrajinských obranných linií vrazit, je přibližně 3 kilometry. Rusové při tom obsadili osady Nadja, Serhijivka a Novojehorivka, které sice měly před válkou dohromady přibližně 70 obyvatel, ale i tak se jedná o nepopiratelný ruský postup. Včera jsme nesprávně popsali situaci kolem Kovalivky, později jsme ji uvedli na pravou míru, 2 kilometry zde postoupili Rusové a ne Ukrajinci. Předpokládáme, že operačním cílem okupantů v této oblasti je vesnice Peršotravneve a následně městečko Borová. Jihozápadně od Kuzemivky pokračují ozbrojené síly Ruské federace ve svých neúspěšných pokusech o postup k lesnímu pásu v zóně nikoho jižně od obce Novoselivské. Západně od vesnice Krivošijivka budují Rusové síly, kterými nejspíše budou chtít postoupit v několika lesních pásech směrem k vesnici Stelmachivka. Těžké boje tradičně probíhají v Serebrjanském lese.

Bachmutská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily nový útok několik kilometrů jižně od Berchivky a dobyly zpět některé kopce sousedící s Chromovým a Jahidne. Zároveň se Ukrajinci stáhli ze země nikoho u samotné přehrady Berchivka, kvůli silné dělostřelecké palbě. Úspěšně však postupují na jižním křídle u Bachmutu. Ostré boje pokračují v oblasti Kliščijivky, Kurďumivky a Andrijivky. Ukrajincům se podařilo osvobodit další území okolo kanálu a většina zdrojů říká, že byla osvobozena vesnice Andrijivka. Nemáme však k dispozici videomateriál, který by to jednoznačně potvrzoval.

Ruská T-80 zničená pomocí FPV dronu, Doněcká oblast

Doněcká fronta: Rusko pokračuje ve svých neúspěšných pokusech postoupit v okolí měst Marjinka a Avdijivka na okraji okupovaného města Doněck. Ruský útok severovýchodně od Avdijivky byl odražen stejně jako pokus o postoupení u Družby. Jinak k této části bojiště dnes bohužel nemáme žádné informace.

Jihovýchodní fronta: Přes den se množily zprávy o špatné situaci Rusů ve Staromajorském a Urožajném. Pouliční boje ve Staromajorském probíhají už několik dní a zdá se, že se zde dnes podařilo Ukrajincům opět postoupit. Nejoptimističtější zdroje hlásí střety v centru vesnice, ale zatím jsou vizuálně potvrzeny boje v severní části.

Záporožská fronta: Ruský protiútoku u Pryjutne byl neúspěšný a okupanti se museli stáhnout do výchozích pozic. U Robotyne je nyní téměř jisté, že se tuto vesnici snaží ukrajinské ozbrojené složky obejít. V tuto chvíli to vypadá, že se jim podařilo prorazit cestu přes minová pole východně od obce a z videí je vidět, že se dostali až na jeho jižní okraj. Na západě fronty se ukrajinským ozbrojeným silám opět podařilo postoupit v Kamjanském, který nyní ovládají přibližně ze tří čtvrtin.

Příslučníci 96. praporu si stěžují Putinovi, že nemají vodu, oblečení a vybavení si musí nakupovat za svoje. Video bylo později smázano a nahráno nové, podle kterého je vše v pořádku. Původní video bylo prý natočeno kvůli mentálnímu vypětí, které je způsobeno nasazením na frontě a nezakládá se na pravdě.

Na pobřeží Oděské a Mykolajivské oblasti během úterního večera a dnešního rána vyplavilo moře po bouři nejméně tři miny, které explodovaly. Nikdo nebyl zraněn. Na facebooku to dnes uvedlo ukrajinské jižní velitelství, podle něhož bouřlivé počasí na moři zvýšilo nebezpečí kvůli minám.

V Rusku se nezřídka dostávají na svobodu vrazi, kteří se zúčastnili bojů na Ukrajině, upozornil dnes server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání. Příbuzní obětí se o omilostnění odsouzených přitom dozvídají náhodou a trápí se pocitem, že se viníkům nedostalo zaslouženého trestu.

Ruský soud dnes uznal vinným z vlastizrady zakladatele počítačové firmy Group-IB Ilju Sačkova a poslal ho na 14 let do vězení. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS. Podle obžaloby Sačkov předal utajované informace zástupcům zahraničních rozvědek. Podnikatel už dříve vinu odmítl.

Velvyslanci EU prodloužili sankce proti Rusku o dalších šest měsíců a dohodli se na zpřísnění sankcí proti Bělorusku v oblasti letectví a dodávek zboží dvojího užití.

Spojené státy přidělily Ukrajině další balíček vojenské pomoci za 400 milionů dolarů. Podle Pentagonu nový balíček obsahuje:

 • další munice pro systémy protivzdušné obrany Patriot a NASAMS;
 • protiletadlové systémy Stinger;
 • další střelivo pro HIMARS;
 • dělostřelecké granáty ráže 155 mm a 105 mm;
 • minometné granáty ráže 120 mm a 60 mm;
 • 32 obrněných transportérů Stryker;
 • opticky řízené střely (TOW);
 • Javelin a jiné protitankové systémy a střely;
 • bezpilotní letouny Black Hornet;
 • letecké střely Hydra-70;
 • taktické letecké navigační systémy;
 • munice pro odstraňování překážek;
 • více než 28 milionů nábojů a granátů do ručních zbraní;
 • Zařízení pro noční vidění a termovizní systémy;
 • náhradní díly, výcvikové střelivo a další polní vybavení.

Moldavsko chce vyhostit 45 zaměstnanců ruské ambasády po mediálním skandálu kolem špionážního vybavení na její střeše v Kišiněvě. Podle Rusů nové zařízení mělo jen nahradit “staré rezavé antény” a jejich mateřská země bude reagovat “odpovídajícím způsobem”.

Česká republika je navzdory odříznutí od ruského plynu připravena na topnou sezónu 2023/24. Plynové zásobníky máme naplněny z ~90 %. Většina plynu v současnosti pochází od společností Shell a Engie.

Dnešní Třešnička™ bude o tom, když si Rus nevidí do huby. Ještě včera večer jsme tento třešňový materiál chtěli nějak zakomponovat do naší analýzy, ale nakonec se ukázalo, že jsme jej správně nechali odležet, protože ještě nebyl dostatečně zralý. Ruské ministerstvo zahraničí totiž včera vydalo zprávu o stavu lidských práv v České republice s komentářem, že my Češi máme chronický problém s rusofóbií a naše vláda neřeší destruktivní zahraničně politické směřování země. Jo, my víme, my víme… Nicméně později přišlo vyjádření naší diplomacie, které zahřeje: “Chronické problémy Česka: neunášíme děti, nebombardujeme nemocnice a neokupujeme sousedy. Vypadněte z Ukrajiny”. Servilita, patolízalství a podlézání je fuč, přátelé! A pomyslnou korunku tomu nasadil velitel útvaru kybernetického boje, plukovník Ivo Zelinka, svým komentářem: “Rozumíte tomu, že Čechy vůbec vaše názory nezajímají? Běžte si je řvát někam do stepi, kam patříte”. Naprosto zcela a dokonale souzníme.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme