Válka na Ukrajině: den 517

Ilustrační foto

Analýza ze dne 25.07.2023

Dnes si připomínáme 91. výročí podpisu polsko-sovětské smlouvy o neútočení, která měla mezi oběma zeměmi platit nejméně do roku 1945, ale Sovětský svaz ji v roce 1939 porušil, když na základě tajného dodatku paktu Ribbentrop-Molotov Polsko napadl a jehož území si rozdělil s nacistickým Německem.

Kyjev se v noci na úterý znovu stal terčem ruského vzdušného útoku. Všechny drony se ale podle úřadů podařilo sestřelit, a podle dosavadních informací si úder nevyžádal žádné oběti ani škody. V noci byla ukrajinská protivzdušná obrana aktivní kolem Kyjeva, Sum a Kremenčuku.

Rozprášený ruský protiútok v prostoru Kliščijivky

Severovýchodní fronta: V oblasti Kovalivky v Charkovské oblasti Ukrajinci ruský útok nejen, že zastavili, ale podařilo se jim protiútokem ze severu vesnice zatlačit okupanty přibližně 2 kilometry zpět. Ukrajinské ozbrojené složky přešly do protiútoku v oblasti lesů poblíž Dibrové. O úspěších či neúspěších tohoto protiútoku však nemáme žádné podrobnosti a myslíme si, že jeho účelem bylo zastavit ruský postup v této oblasti. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské síly obsadily Serhijivku v Luhanské oblasti západně od řeky Žerebec. Tato vesnice měla před válkou pouze pár desítek obyvatel, ale znamenalo by to, že se okupantům na dalším místě podařilo překročit řeku. Toto tvrzení zatím není podloženo žádným důkazem.

Bachmutská fronta: Severně od Bachmutu postupovali Ukrajinci u Jahidného a po úspěšném protiútoku také u Orichovo-Vasylivky. Ukrajinské ozbrojené složky začaly útočit ze západu na Dubovo-Vasylivku. Jižně od Bachmutu se dnes potvrdily ukrajinské územní zisky jižně od Kliščijivky až po Kurďumivku. Jak už jsme informovali, okupanti ztratili spojovací silnici mezi Kliščijivkou a Andrijivkou a spojení s Kurďmivkou je pravděpodobně pod ukrajinskou palbou. Samotná Kliščijivka je podle některých ruských zdrojů “zónou nikoho”, protože se ruské ozbrojené složky stáhly na východní okraj vesnice. Objevilo se také video, na kterém okupanti ostřelují jihozápadní okraj vesnice, takže se do ní nejspíš skutečně podařilo Ukrajincům vstoupit a naše informace říkají, že kontrolují přibližně polovinu vesnice. Podobné zprávy od ruských zdrojů chodí z Andrijivky, ze které se prý v průběhu dne Rusové museli stáhnout. K tomuto tvrzení se zatím stavíme skepticky, ale počítáme s tím, že pokud se pro okupanty situace zázračně nezlepší, budou k tomuto kroku dříve nebo později tak jako tak donuceni okolnostmi. Celkově předpokládáme, že okupanti opustí také Kurďumivku a Ozarjanivku, protože obrana těchto bodů se stane nepraktickou a že nová ruská obranná linie na této části fronty povede souběžně se železniční tratí východně od Kliščijivky.

Ruské dělostřelecké ostřelování Kliščijivky poté, co do ní vstoupily ukrajinské jednotky

Doněcká fronta: Ukrajinci odrazili další ruské útoky na jihozápadě Avdijivky, u Pervomajského a Nevelského. Selhal další ruský útok na důlní komplex u Krasnohorivky. Situace v Marjince zůstává pro Ukrajince extrémně složitá, a byť se jim do značné míry daří odolávat, stažení do vhodnějších pozic je pravděpodobně otázkou času. Během dneška se v okupované Makijivce ozvala exploze a vojákům z 38. samostatné brigády námořní pěchoty se u Doněcka povedlo sestřelit další ruský vrtulník Ka-52.

Jihovýchodní fronta: Po včerejších útocích ozbrojené síly Ukrajiny postoupily skoro kilometr v okolí Staromajorského. Informoval o tom mluvčí Spojeného tiskového střediska obranných sil Ukrajiny regionu Tavrija, Valerij Šeršeň. To potvrzuje nejen naše dřívější domněnky, že se Ukrajincům skutečně podařilo do vesnice vstoupit.

Záporožská fronta: Ukrajinci pokračují v pomalém postupu východně od Robotyného, což jim umožňuje tlačit na vesnici i z východu. Mírné územní zisky mají Ukrajinci i jihovýchodně od Kamjanského. Ruské síly jsou v těchto místech nuceny ustupovat k Luhovému, což by potenciálně mohlo Ukrajincům pomoci vstoupit do Žerebjanek. Více informací není v současné chvíli k dispozici.

Chersonská fronta: Dnes bez relevantních informací.

Z ukrajinského výcviku pod dohledem britských a norských instruktorů

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes oznámil, že ukrajinské ozbrojené složky budou i nadále útočit na Kerčský most, protože “je přirozené ničit logistické trasy okupantů.” Podle Reznikova jde o legitimní vojenský cíl, jehož zničení zachrání životy Ukrajinců.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v neděli v areálu ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou mají v držení ruské síly, našli protipěchotní miny. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pondělní prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho. „Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny,“ uvedl Grossi, podle něhož se miny v areálu našly už při předchozích kontrolách.

Americká administrativa prezidenta Joe Bidena posílá Ukrajině další armádní pomoc ve výši až 400 milionů dolarů, zhruba 8,7 miliardy korun, včetně munice a malých průzkumných dronů Black Hornet norské výroby. Uvedla to agentura AP s odvoláním na nejmenované americké představitele.

Norská vláda vložila do evropského fondu na pomoc Ukrajině 250 milionů norských korun. Z těch bude Ukrajina moci nakoupit další zbraně, munici a náhradní díly např. pro tanky Leopard 2. Švýcarská banka Julius Baer se rozhodla ukončit obchodní vztahy s ruskými klienty. Banka plánuje přerušit veškeré obchodní vztahy s klienty s trvalým pobytem v Rusku ukončit ke 31. prosinci 2023.

Německá firma Rheinmetall na svých webových stránkách oznámila, že ve druhé polovině roku plánuje Ukrajině předat nejmodernější systém PVO krátkého dosahu Skynex. Tento hlavňový systém využívá programovatelnou tříštivou munici, která umožňuje spolehlivě likvidovat vzdušné cíle.

Dnešní Třešnička™ bude o lidskosti a lidech. V ruské Dumě právě leží novela zákona na posun věkových limitů branné povinnosti, která chce snížit spodní hranici na 18 z původních 21 let a zvýšit horní hranici na 30 z 27 let. Vždycky je tam ale háček. Tato novela by se totiž nevztahovala na invalidy, brance, kteří mají tři a více nezletilých dětí nebo postižené děti. Generálplukovník Andrej Kartapolov dodatek o výjimkách kritizuje, protože podle něj se tito muži jen vyhýbají své povinnosti bránit vlast ve “velké válce.” Jednomu by se chtělo zvolat “rvačka kriplů!”, ale v dnešní hyperkorektní společnosti to prý nelze. Do toho také skvěle zapadá zpráva ruské propagandistické agentury taSS, která cituje premiérského náměstka Denise Manturova. Podle něj totiž ruskému vojensko-průmyslovému komplexu chybí více než 16 tisíc “modrých límečků”. To jsou ti, co skutečně hýbou Ruskem, upracovaní tátové od rodin, co přijdou po šichtě domů a na bedrech jim leží osud celé země. Ano, Rusko jen tak mimochodem přiznává nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by byli schopni pracovat v továrnách na bojová vozidla, munici a zbraně. Zemi chybí “techničtí specialisté, inženýři, ale i obyčejní montéři” doplňuje agentura. A my se ptáme! Kde těch 16 tisíc lidí je? Otázka je samozřejmě rétorická, protože všechno jde PPP!

Disclaimer: nemáme nic proti manuálně pracujícím lidem. Jen v tomto ohledu je Rusko trochu stereotypické ve vyobrazení “pracujícího člověka.” Také nemáme nic proti postiženým – jedná se o narážku na seriál South Park. 

OPRAVA: Ukrajinský postup v Kovalivce vyracíme posledními větami stejného odstavce. Je nesmysl, aby tam Ukrajinci neco dobyli, když v témže úseku okupanti postupují. Díkujeme všem, kteří si toho všimli, za upozornění, zítra to uvedeme na pravou míru.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme