Válka na Ukrajině: den 512

Ilustrační foto

Analýza ze dne 20.07.2023

Okupanti pokračují ve vzdušných útocích na jižní oblasti Ukrajiny. Ruské rakety, které dopadly do Oděsy, způsobily ztráty několika desítek tisíc tun zde uskladněného obilí a zasáhly zde také budovu čínského konzulátu. Při dopadu ruských střel do Mykolajivu zemřeli minimálně dva lidé. Íránské drony byly aktivní v severních oblastech Ukrajiny, především v Sumské a Černihivské. V současné době je vzdušný poplach vyhlášen nad drtivou většinou ukrajinských oblastí. Problémy s drony se však nevyhnuly ani Rusku. Úřady v ruské Rjazani oznámily, že místní letecká základna byla cílem útoku dronu a letecký poplach byl vyhlášen nad Kerčským mostem.

Protibaterijní palba 59. motorizované brigády eliminuje ruský 240mm samohybný minomet 2S4 Tulpan nedaleko Doněcku

Severovýchodní fronta: Ruské síly se zde stále snaží prorazit, ale nedaří se jim. Celkově se hysterie okolo “ofenzivy 100 000 vojáků a 900 tanků” ukazuje jako poměrně přehnaná a ač zde mají Rusové opravdu značně velké síly, předpokládáme, že jednotky jejich skupiny sil “Střed” a “Západ” zahájí plnohodnotné útoky, až v případě, že by se ukrajinské armádě podařil průlom ruské obrany směrem na Záporoží nebo u Bachmutu. V tom případě by se zřejmě ruská armáda pokusila zadržet ukrajinské zálohy a donutit je k přesunu na sever do Luhanské oblasti. Předpokládáme, že by se Rusko poté pokusilo vytlačit ukrajinské jednotky ve směru Kupjansk – Lyman, za řeky Severní Doněc a Oskil, v naději, že Ukrajina nebude mít dostatek sil pro aktivní útočné operace ve více směrech. Zároveň upozorňujeme, že Rusové mají v tomto směru přibližně 100 000 mužů a 900 tanků pouze papírově a reálné stavy budou nižší, spíše blíž k polovině tabulkových čísel. Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky v okolí Bohdanivky. Ukrajinci aktivně napadají ruské předmostí u Karmazynivky a snaží se okupanty vytlačit zpět. Rusové také zaútočili severně od Torského, ale šlo spíše o to přiblížit se k ukrajinským pozicím a ostřelovat je. Okuupanti pokračují v útocích podél osy Verchnokamjanske – Bilohorivka.

Bachmutská fronta: Ruské zdroje přiznávají, že všechny důležité kopce a opevnění v okolí Bachmutu jsou v rukou ukrajinských obránců. Svou situaci považují za kritickou. Na severním křídle Bachmutu pokračovaly ukrajinské ozbrojené složky v noci v postupném postupu od severozápadu. Tlak na Rusy, kteří jsou oslabení boji z minulých dnů, se tak stupňuje, a Ukrajincům se podařilo vytlačit je až k Dubovo-Vasylivce. Na jižním křídle pod Bachmutem pokračují boje v okolí Kliščijivky. Okupanti se přes noc snažili dostat zpět pod kontrolu kopce, které jsou v okolí vesnice, byli však odraženi. Ráno opět začali tlačit Ukrajinci a zdá se, že se jim podařilo dostat se z jihu až k samotné vesnici. Je dost dobře možné, že v této době již dochází k bojům přímo v této části vesnice. Ruské zdroje navíc mluví o tom, že se Ukrajincům podařilo postoupit směrem na Andrijivku. Rusové provedli noční útok i u Kurďumivky, avšak i ten byl odražen. Náčelník Operačního velitelství Východ, generálplukovník Syrskyj, oznámil, že je vše připraveno k osvobození Bachmutu. Podle Syrského je to možné mimo jiné díky tomu, že odtud byli staženi Wágnerovci.

Ukrajinská 45. brigáda s pomocí dronu a dělostřelectva denacifikuje ruskou houfnici v prostoru Bachmutu

Doněcká fronta: Tradiční boje kolem Avdijivky probíhají u Veseleho na severovýchodě a na jihozápadě u Opytného, Vodjaného a Pervomajského, fronta je zde však vesměs statická. Ruské letectvo zde podniklo několik náletů naváděnými pumami. Ukrajinci se pokusili o útok u Nevelského, ale byli odraženi. Okupanti také měli další ztráty na živé síle i technice u důlního komplexu mezi Krasnohorivkou a Marjinkou, když se pokusili o útok. Ačkoliv se objevují zprávy, že v Marjince se jim povedlo znovu postoupit, důvěryhodnější ruské zdroje v podstatě mluví jen o posunu fronty o jednu ulici.

Jihovýchodní fronta: Rusové podnikli několik útoků směrem na Urožajne a poté co byli odraženi toto území těžce ostřelují pomocí dělostřelectva. Na jihu Staromajorského probíhají těžké boje, Rusové už z vesnice drží prakticky jen jižní okraj a protiútoky, kterými se snažili zlepšit svou pozici, byly odraženy se značnými ztrátami ve vlastních řadách. Severně od Urožajného byly zaznamenány dopady střel z raketometu TOS1A. Znovu připomínáme, že Ukrajinci mají u této vesnice pohyb ztížený přirozenou členitostí terénu a říčkou, která chrání severní přístup.

Záporožská fronta: U Robotyne se ozbrojeným složkám Ukrajiny podařilo postoupit směrem z východu. Boje na východním okraji vesnice opět posunuly o něco jižněji. Na jih od Pjatychatek se bojovníkům “naší” 128. samostatné útočné horské brigády podařilo postoupit několik desítek metrů směrem na jih od vesnice a bylo zde odraženo několik ruských protiútoků.

Chersonská fronta: Rusové ostřelují východní okraj Antonivského mostu a jeho okolí salvovými raketomety. Z toho usuzujeme, že Ukrajinci jsou zde stále přítomni, ale cílené údery řízenými střelami nedosahují okupanty požadovaného efektu. Ukrajinci naopak zasáhli řízenou střelou severní okraj Skadovsku.

Ruská pěchota pod palbou klasické a kazetové munice

Na okupovaném Krymu byla aktivní protivzdušná obrana u letecké základně Hvardijske. Okupační úřady také tvrdí, že se ruské PVO povedlo sestřelit několik dronů u letecké základny Džankoj na severu poloostrova. Výbuchy z ruské základny u Starokrymského zasažené včera se podle některých zdrojů ozývaly ještě dnes kolem oběda.

V posledním dnu se hodně skloňuje ruské odstoupení od obilné dohody. Rusové již druhý den v kuse ostřelovali ukrajinské přístavy, ve kterých se obilí nakládá na lodě. Během dnešních nočních útoků došlo podle ukrajinského ministerstva zemědělství ke zničení asi 60 tisíc tun obilí, které Ukrajinci vyváželi do celého světa. Rusko dále pohrozilo, že bude zničit všechny nákladní lodě, které budou budou proudit z a do ukrajinských přístavů s tím, že budou považovány za legitimní vojenské cíle, protože mohou převážet vojenský materiál. V odpovědi na to vyhlásily stejný úmysl i Ukrajinci a hrozí, že počínaje dnešní půlnocí začnou považovat ruské nákladní lodě plující do přístavů v Azovském moři také za potenciálně legitimní cíle. Ukrajinci také prohlásili, že k vývozu obilí začnou využívat rumunské výsostné vody, kam budou lodě vypluvat z přístavu Čornomorsk.

V reakci na ruské ostřelování ukrajinských přístavů a soustavné ničení obilí oznámila Evropská unie posílení zbrojní a humanitární pomoci napadené zemi. Josep Borrell řekl: “Pokud je Ukrajina ostřelovaná a bombardovaná, musíme jí dodat více systémů protivzdušné obrany. Pokud Rusové používají drony, musíme jí dodat na jejich likvidaci. Masivní útoky v posledních třech dnech od nás vyžadují jasnou odpověď.” To brzy.

Polsko přesune část svých vojenských sil ze západu země na východ. Podle polského ministerstva obrany lze očekávat “provokace” ze strany Ruska (např. nedávno byla zadržena sabotážní skupina ruských agentů, která měla zaútočit na vlaky s pomocí Ukrajině). Jednotky byly přemístěny do Bělé Podlaské a Kolna, blíže hranicím s Běloruskem, kam podle posledních zpráv dorazili Wagnerovci. Podle slov jejich majitele bude část muzikantů trénovat běloruskou armádu, zbytek se opět přesune do Afriky.

Představitelé Wagnera dnes zveřejnili čísla (která nelze nezávisle ověřit) údajných ztrát, které utrpěla žoldácká armáda při bojích na Ukrajině. Náčelník štábu, který vystupuje pod přezdívkou Marx, dnes zmínil, že z celkového počtu 78.000 wagnerovců, kteří prošli ukrajinským bojištěm, zemřelo do 20. května (den kdy padl Bachmut) více než 22.000 z nich, a více než 40.000 bylo raněno. Asi 25 tisíc má být živých, z toho 10.000 odešlo do Běloruska. Pokud lze těmto číslům věřit, je patrné, že opravdu nejsou připraveni na jakékoliv boje proti polské armádě.

Ruská Duma odhlasovala dodatek k mobilizačnímu zákonu, podle kterého se zvyšují pokuty za vyhýbání se mobilizačnímu rozkazu nebo za neaktualizování osobních informací v rekrutačních kancelářích. Některé zdroje uvádějí, že zvýšení je až stonásobné. PPP!

Dnešní Třešnička™ bude o onom příslovečném dildu důsledků, které jen zřídka přichází lubrikované.Na sucho, zřejmě dělostřelectvem, byl totiž dnes v oblasti Krasnohorivky denacifikován ruský milbloger, propagandista a lhář Michail Lučin alias MishaDonbass. Jeho zdaleka největším přínosem tomuto světu byl jeho účet na Aliexpressu, který ovládli ukrajinští hackeři a v dubnu utratili více než 25.000 USD, které měl Míša nachystané na svém propojeném bankovním účtu na nákup dronů pro ruské vojáky. Ukrajinští filutové za tyto od dobrovolníků vybrané prostředky nakoupili malá, střední i velká gumová dilda pro všechny. Jedno z nich Míšovi teď právě osud vrazil pěkně do krku až po silikonové náhražky varlat. Tento lidský ekvivalent použitého prezervativu se tak připojí k dlouhému zástupu kreténů, kteří hlásali genocidu Ukrajinců a každého, kdo je jakkoliv podporoval v jejich boji proti ruským okupantům. V Pekle, pokud na něj věříte, či v blízkém zapomnění, jestli ne, se tak postaví do řady vedle Duginy, Tatarského, Manguševova a jiného odpadu na Kobzonově koncertu. Nechť se mu tam zkrátí ruce, nohy sevřou v pěsti a chytne filcky.

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme