Válka na Ukrajině: den 511

Ilustrační foto

Analýza ze dne 19.07.2023

Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony a raketami na jižní a východní část Ukrajiny, téměř polovinou země zněl protiletecký poplach. Ukrajinský generální štáb ukázal fotografie poškozeného obilného terminálu v Oděse. Ten by zasažen několika řízeními střelami Ch-22. Ukrajinské zpravodajské kanály na telegramu hlásí výbuchy v Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Nad ránem se spustil poplach i na severozápadě Ukrajiny v Čerkaské, Žytomyrské, Chmelnycké a Rivnenské oblasti.

Vojáci 47. samostatné dělostřelecké brigády zasahují palbou nepřátelskou 152mm houfnici 2A65 „Msta-B“ a nákladní automobil Ural-4320 s municí.

Severovýchodní fronta: Ruské síly útočí z čerstvě obsazeného území kolem Masjutivky v kupjanském směru. O něco jižněji podnikají výpady podél severního a jižního okraje Novoselivského a snaží se vytlačit Ukrajinci z obranných pozic na západě vesnice. Západně od Karmazynivky se okupanti snaží co nejvíce rozšířit průlom ukrajinských linií za Žerebcem a obránci se je snaží zastavit z výšin pomocí dělostřelectva a lokalizovaných protiútoků. Předpokládáme, že se zde okupanti drží, ale současný stav však není plně znám.  Mezi Makijivkou a Zaričným probíhají ruské protiútoky zhruba t oblasti Červonopopivky směrem na Nevské. Rusové zde podle ukrajinských vojenských korespondentů zesilují tlak, aby se přiblížili k Žerebci. Útočí také západně od Dibrove a na ose Berchnokmajanske – Bilohorivka.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmugtu ozbrojené síly Ukrajiny postoupily několik set metrů severovýchodně od Orichovo-Vasylivky. To by hypoteticky mohlo ztížit okupantům situaci na severu Berchivské nádrže, na jejíž druhé straně mají Ukrajinci trable s ruským dělostřelectvem a letectvem. Ruští výsadkáři se pokusili o protiútok směrem do chatové oblasti na jihu Bachmutu, ale byli zde odraženi. Stále se bojuje i o Kliščijivku, kde se podařilo ukrajinským ozbrojeným silám mírně postoupit na jih pod vesnicí ve směru na Andrijivku. Proruské zdroje potvrzují, že výšiny u Kliščijivky a obranné pozice na nich jsou v rukou Ukrajinců. Před pár dny došlo k pokusu ruských výsadkářů dostat tyto strategické pozice zpět, ale tento pokus nebyl úspěšný.

Doněcká fronta: Ukrajinci se brání před ruskými útoky východně od Keramiku a Novokalynového, zhruba v prostoru křižovatky silnic T-05-11 a N-20, která vede k Avdijivce. Některé zdroje se zmiňují o ukrajinském úspěchu ve Veselem. Vesnici se jim údajně podařilo osvobodit, ale nemáme k dispozici přesvědčivý důkaz. V těchto místech se zhruba poslední dva týdny vedly boje, ale dostupných bylo jen velmi málo informací. Pokračují tvrdé boje u Opytného, Vodjaného a Pervomajského, ale ani nepřinesly nikomu žádné výsledky. V důlním komplexu jižně od Krasnohorivky utrpěly ruské síly nezanedbatelné ztráty, což podle nás potvrzuje, že toto místo nemají pod kontrolou. Podle dostupných videomateriálů z ukrajinských dronů zde byly vážně poškozeny nebo zničeny minimálně tři tanky T-72B a několik BVP. Okupanti také pokračují v útocích v Marjince, u Pojedy a Novomychajlivky.

Vojáci ukrajinské 77. aeromobilní brigády zasáhnou ruský tank tak, že přivolané vyprošťovací vozidlo nakonec nemá co odtáhnout

Jihovýchodní fronta: Včera byla zaznamenána obrovská exploze v Pavlivce, jejíž západní část je dějištěm bojů mezi okupanty a příslušníky 72. mechanizované brigády ukrajinské armády. Není úplně jasné, zda byl včerejší výbuch způsoben ukrajinským leteckým úderem nebo dělostřelectvem. Ukrajinská armáda také někdy v posledních 24 hodinách zaútočila na Novomajorské, která leží asi 7 km východně od Novodoněckého. U této vesnice jsou Ukrajinci nuceni postupovat extrémně pomalu kvůli rozsáhlým minovým polím, které zde okupanti vybudovali. Podél Mokrého Jalu stále probíhají boje na severu Urožajného a Staromajorského, je možné, že Ukrajinci jsou již přímo v u prvních domů v obou vesnicích, ale prozatím to nelze potvrdit, protože chybí vizuální potvrzení. Satelitní snímky od Sentinel Hubu však ukazují silné poškození domů v těchto místech a očesané stromy na východě Urožajného. Severně od Pryjutného, které stále úspěšně brání, podnikají okupanti protiútoky směrem na Novodarivku a Rivnopilju. Jak už jsme uvedli v minulosti, Pryjutné je ze severu kryto mokřady, říčkou a rybníky, které zde výrazně limitují ukrajinské manévrovací schopnosti.

Záporožská fronta: Dnes ráno ozbrojené síly Ukrajiny postoupily podél lesního pásu poblíž silnice, severovýchodně od vesnice Robotyne. Dále prováděly útočné operace západně od vesnice Novopokrovka a podařilo se jim v tomto směru okupanty zatlačit a osvobodit část území. Ukrajinské raketové útoky mířily na Berďansk, Melitopol, Mychajlivku a Novoprokopivku.

Chersonská fronta: Z této části fronty dnes nemáme žádné relevatní informace

Exploze v ruské vojenské základně na Krymu

Na vojenské základně ve východní části anektovaného Krymu hoří muniční sklad. Kvůli požáru byla uzavřena dálnice „Tavrida“ (R-260) a úřady evakuují asi 2000 lidí ze čtyř blízkých obcí, uvedl Moskvou dosazený gubernátor Krymu Sergej Aksjonov. V brzkých ranních hodinách byl tento areál, ležící více než 230 km od fronty, zasažen minimálně jednou střelou. Z místa se ozývaly exploze ještě během dnešního odpoledne. Ruská protivzdušná obrana byla v noci

Francouzská jogurtářská firma Danone, o jejímž znárodnění ruskými úřady jsme psali nedávno bude mít nového šéfa, Jakuba Zakrijeva, synovce Ramzana Kadyrova. Zakrijev byl svým strýčkem před pěti lety jmenován starostou Grozného, od roku 2020 se přesunul na post hlavy náměstka předsedy vlády a ministra zemědělství Čečenska.

V Polsku byla odhalena diverzní skupina napojená na ruskou rozvědku. Podle deníku Gazeta Polska byla vytvořena letos občany Ruska, Bělorusku a nejméně jedním Ukrajincem. Jejím cílem měly být útoky proti železnici, respektive vlakům, převážejícím materiál na Ukrajinu.

Britská tajná služba MI6 vyzvala Rusy, kteří jsou proti válce na Ukrajině, aby se stali britskými agenty. „Vyzývám Rusy, aby udělali to, co jiní za posledních 18 měsíců již udělali. Naše dveře jsou vždy otevřené. Zvážíme jejich nabídky pomoci s péčí a profesionalitou, kterou je MI6 proslulá. Jejich tajemství budou vždy v bezpečí a budeme společně pracovat na zastavení krveprolití. Má nabídka se řídí zásadou, že naše loajalita k agentům je celoživotní a naše vděčnost je nekonečná,” ujistil případné zájemce ředitel Richard Moore.

Kazachstán uskutečnil vojenské cvičení na severu země, nedaleko hranic s Ruskem. Cvičení se poprvé zúčastnila i teritoriální obrana, která byla vytvořena teprve v roce 2017.

Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko požádají Evropskou unii o prodloužení zákazu dovozu obilí z Ukrajiny, který má vypršet v polovině září letošního roku. Tranzit do dalších zemí EU však chtějí ponechat. Podle polského premiéra Morawieckiho musí být do 15. září vyvinut mechanismus, který zajistí, aby nebyl ohrožen polský trh, což chce polská vláda zavést unilaterálně. Zákaz chtějí země prodloužit alespoň do konce roku.

Dnešní Třešnička™ bude jako telenovela. Jihoafrická republika představila (snad) konečný formát 15. summitu BRICS, o kterém se hovoří v souvislosti s fyzickou přítomností ruského diktátora spíše než kvůli jeho významu pro světovou ekonomiku. Prezident Ramaphosa po nekonečných přípravách, úmorných konzultacích a obtížných vyjednáváních dospěl k prohlášení – Vladimir Putin se NEzúčastní setkání hlav zemí BRICSu a ruskou delegaci přece jen nakonec povede Sergej Lavrov. “José nepřijede”, chtělo by se zvolat. Jaké síly zapůsobily na jihoafrického prezidenta přesně nevíme, ale rozhodnutí bylo prý učiněno na základě “oboustranné dohody”. Představujeme si to asi jako “Vláďo, ty vole, fakt nejezdi nebo tě budu muset nechat sebrat” – “Cyka blyat”

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme