Válka na Ukrajině: den 510

Ilustrační foto

Analýza ze dne 18.07.2023

Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony a střelami s plochou dráhou letu na jižní a východní část Ukrajiny, včetně měst Oděsa a Mykolajiv. Ropné skladiště poblíž přístavu v Mykolajivu bylo zasaženo a vypukl zde požár. Výbuchy se během noci ozývaly také v Oděse, kde podle zdejší vojenské správy byla nasazena protivzdušná obrana proti několika vlnám útoků drony. Útoky na ukrajinské přístavy Oděsa a Mykolajiv byly odvetou za pondělní poškození Kerčského mostu, uvedlo podle TASS ruské ministerstvo obrany. Terčem útoku se stala i Chersonská oblast. Ukrajinským vojákům se podařilo sestřelit 32 z 36 ruských dronů a šest střel (z celkových sedmi) s plochou dráhou letu typu Kalibr, tvrdí ukrajinské letectvo. Letecký poplach platil v noci na dnešek po několik hodin i v řadě dalších regionů Ukrajiny. Ruské bombardování Orichivu si vyžádalo minimálně jednu oběť a několik zraněných.

Video bojovníků ze samostatného praporu zvláštního určení ukrajinských ozbrojených sil z Čečenské republiky Ičkeria, kteří zničí ruské zásobovací vozidlo v oblasti Sereda v Bělgorodské oblasti v Rusku.

Rusko tvrdí, že v noci na dnešek zmařilo pokus Ukrajiny o útok téměř 30 drony na území anektovaného poloostrova Krym. Většinu – 17 – dronů podle něj sestřelila protivzdušná obrana, zbytek pak zneškodnily systémy elektronického boje.

Neplecha: Čečenští dobrovolníci ze Samostatného praporu speciálních sil Čečenské ičkerijské republiky bojující za Ukrajinu včera zveřejnili video z další neplechy v ruské Bělgorodské oblasti. Přepadli zde zásobovací nákladní automobil a poté, co postříleli jeho osádku, posbírali munici a zmizeli. O dalších jejich aktivitě prozatím nejsou informace. (Video na našem webu)

Severovýchodní fronta: Okupanti na severu úseku postoupili do Masjutivky, která byla dlouhodobě rozporovaným územím, ve kterém probíhaly stacionární boje. Na západním břehu Oskilu však mají Ukrajinci vyvýšené pozice, takže zde budou ruské síly pravděpodobně čelit intenzivnímu ostřelování. K bojům dochází i u Kyslivky a Novoselivského, které je podle některých zdrojů také již v ruských rukou. Zatím k tomu však chybí přesvědčivé důkazy. Byl však zaznamenán ruský postup západně od Karmazynivky v hloubce asi kilometr na západní břeh Žerebce. V těchto místech se však terén výrazně zvedá, což by mohlo Ukrajincům pomoci zastavit jejich další postup. Ruská armáda se snaží o podobný postup také o kousek jižněji, u Novovodjaného. Pokud by došlo k dalšímu ruskému postupu v těchto místech, mohlo by to v dohledné době znamenat problémy pro Ukrajince na celém východním břehu Oskilu. Lyman, který by potenciálně mohl být hlavním ruským cílem, je však vzdálen více než 15 km od nejzápadnějších ruských pozic u Torského. Rusové vyvíjejí bojovou aktivitu podél linie Verchnokamjanske – Spirne – Bilohorovika (nedaleko Jakovlivky). Pravděpodobně zde dosahují drobných úspěchů, a Ukrajinci museli vyklidit část pozic. Videa z prostoru mezi Bilohorivkou a Veselým ukazují ukrajinské protiútoky u železniční trati na Siversk. Celkově se situace na celém úseku vyvíjí v neprospěch ukrajinské armády. Mluvčí Operačního velitelství Východ již včera informoval o tom, že se zde povedlo okupačním silám shromáždit ohromné množství jednotek. Lze předpokládat, že budou Rusové chtít využít těchto sil za každou cenu.

Ukrajinský voják u britského tanku Challenger 1.

Bachmutská fronta: Někteří analytici se domnívají, že se Ukrajincům povedlo postoupit od Rozdolivky směrem na Soledar, téměř až na úroveň železniční stanice Sil a boje by teď mohly probíhat méně než kilometr od Soledaru. Nenašli jsme proto však důkazy, takže to prozatím nelze jednoznačně potvrdit. Ukrajinci tlačí podél silnice E-40 a pomalu se blíží ke křižovatce se silnicí na Orichovo-Vasylivku, kam se okupanti znovu snaží prorazit. Ruské dělostřelectvo se v posledních zhruba 24 hodinách zaměřilo na ukrajinské pozice východně od Berchivské nádrže a bylo vidět několik kusů zničené ukrajinské techniky. Z toho by mohlo vyplývat, že jsou Ukrajinci pomalu tlačeni zpět k Chromovému. Podle několik dní starých videí bojují vojáci 3. útočné brigády, 28. mechanizované brigády a skupiny TERRA na západním okraji Kurďumivky a za pomoci řízených protitankových zbraní likvidují ruskou obrněnou techniku ve směru na Andrijivku a na Ozarjanivku.

Doněcká fronta: Těžké boje probíhají především na jihozápadě Avdijivky u Opytného a Sjeverného. Obě strany hlásí ztráty, okupanti zde navíc přicházejí o techniku. Je hlášen ruský postup u Krasnohorivky. Pro Ukrajince se situace komplikuje také u Marjinky, kde pravděpodobně dochází ke stahování obránců. Podle zpráv z některých ukrajinských telegramových kanálů mají Ukrajinci problémy především s ruským dělostřelectvem, kvůli kterému nemohou adekvátně reagovat na narůstající množství ruských jednotek a techniky ve zničeném městě. Okupanti měli podle ruských zdrojů také získat pod kontrolu důlní komplex mezi Marjinkou a Krasnohorivkou.

Jihovýchodní fronta: Okupanti se pravděpodobně museli stáhnout alespoň z části chatové oblasti na severu Volodymyrivky a k bojům i nadále dochází na západě Pavlivky jižně od Vuhledaru. Ukrajinské jednotky tlačí na obou březích Mokrého Jalu – ze severovýchodu na Urožajne a severozápadu podél Staromajorského, kde probíhají velmi tvrdé boje. Situaci zde Ukrajincům komplikuje také fakt, že nejsou schopni prorazit v Pryjutném a polích na východ od něj, a ruské letectvo, které podniká nálety na oblasti podél řeky.

Záporožská fronta: Ukrajinci využívají na západním úseku kolem Robotyného drony, kterými navádějí dělostřeleckou palbu na pozice jihozápadně od města, čímž se pravděpodobně snaží zamezit okupantům přivádět na západní křídlo posily. Soustředí se především na obrněnou techniku a dělostřelecké systémy. Bojuje se především v lesích na východě a západně od silnice T-04-08 na západě Robotyného. Ukrajinští vojáci z dobrovolnického praporu Sonečko dnes zveřejnili video z průzkumných dronů nad Žerebjankami. Zaměřovali se především na odhalování ruských zákopů v lesním porostu a navádění dělostřelecké palby. Začínají se objevovat další protichůdné informace o nových osách ukrajinských útoků. Jejich účelem může být snaha maximálně zaměstnat okupanty na v této části. Ukrajinci zasáhli raketami Tokmak a k explozi došlo nedaleko Berďansku.

Chersonská fronta: Britské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajinci si i nadále udržují malé předmostí na levém břehu Dněpru okolo Antonivského mostu. Vzhledem k tomu, že ruské dělostřelectvo ostřeluje budovy v chatové oblasti Dačy, pravděpodobně si to myslí také.

Toyota Landcruiser ukrajinských speciálních sil, na streše je má PTŘS AT-4 Spigot

Ukrajina představila plán obnovení Kachovské přehrady. Předseda ukrajinské vlády, Denys Šmyhal, oznámil, že vláda schválila projekt obnovení vodní elektrárny, která byla zničena před více než měsícem. Z vyjádření vyplývá, že Ukrajinci chtějí první rok připravovat nezbytnou dokumentaci a následující rok, po osvobození oblasti, začít se samotnou výstavbou.

Japonská vládní agentura JICA spouští na Ukrajině plán obnovy za více než 500 milionů dolarů (skoro jedenáct miliard korun). S informací se pochlubil na Twitteru ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Saudská Arábie a Turecko chtějí zprostředkovat návrat dětí, které byly uneseny z Ukrajiny Ruskem. Podle Saudů se jedná o vysoce citlivé téma, kde “nikdo nevěří nikomu” a proto je nutné, aby do jednání vstoupil nezávislý mediátor. Podle ukrajinské strany se jedná o tisíce dětí, které byly převezeny do ruských sirotčinců a nebo rozděleny do rodin. Vyjednávání se podle Financial Times účastní i ruský oligarcha Roman Abramovič. Podle Darji Gerasimčuk, prezidentské komisařky pro dětská práva, neexistuje s Ruskem žádná oficiální komunikace na toto téma, neboť Rusové se zajímají jen o výměnu válečných zajatců a ne civilistů.

Ředitelka agentury Spojených států amerických pro mezinárodní vývoj včera při své návštěvě Kyjeva oznámila, že agentura poskytne Ukrajině humanitární pomoc v souhrnné hodnotě 500 milionů USD. Asi 250 milionů z toho bude namířeno na podporu zemědělského sektoru, který je výrazně ovlivněn ruským ostřelováním a zaminováním orné půdy.

Summit zemí Evropské unie a Latinské Ameriky a Karibiku dal nový impulz pro rozvíjení vzájemných vztahů, ačkoli debata o ruské agresi na Ukrajině s některými zámořskými lídry nebyla jednoduchá. Po jednání vedoucích představitelů zemí EU a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) to řekl český premiér Petr Fiala. Česko podle něj vidí v regionu nové možnosti obchodní spolupráce.

Konec černomořských obilných dohod znamená i odvolání bezpečnostních záruk pro vývoz ukrajinského obilí, prohlásil v úterý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v telefonickém hovoru se svým tureckým protějškem Hakanem Fidanem. Rusko v pondělí oznámilo, že pozastavuje svou účast na ujednání, které Ukrajině umožňovalo i přes boje s Ruskem vyvážet zemědělské produkty. „Konkrétně to znamená zrušení záruk bezpečné plavby a obnovení dočasné zóny nebezpečí v severozápadní části Černého moře,“ řekl ruský ministr zahraničí.

Ruská tajná služba FSB ve městě Uglič v Jaroslavské oblasti zadržela šestatřicetiletou ruskou občanku, která je podezřelá, že pro ukrajinské ozbrojené síly shromažďovala informace potřebné ke spáchání „teroristického útoku“ na místní vodní elektrárnu. Uvedla to ruská média s odvoláním na sdělení FSB. Uglič leží asi 200 kilometrů severně od Moskvy. Soud vzal podezřelou do vazby. Ženě hrozí až deset let vězení.

Dnešní Třešnička™ bude o muzice (pro naše uši).Běloruský diktátor Lukašenko podepsal zákon o “lidových milicích.” Podle běloruského ministra obrany Viktara Chrenina umožní zákon civilistům pozvednout zbraň k “obraně země.” Nelze nezaznamenat, že se tento zákon objevil až v okamžiku, kdy do Běloruska začaly proudit konvoje Wagnerovců. Sednout! Ne, tahle holičská kapela určitě nezaútočí na Ukrajinu z Běloruska! Místo toho spíš dojde k využití při případném potlačení nepokojů, či k výcviku pravidelné běloruské armády. K tomuto tématu se však objevila ještě jedna zajímavá zpráva. Poslanec ruské Dummy Andrej Kartapolov totiž prohlásil, že hudebníci se připravují na zábor Suvalského koridoru, tedy území, které spojuje Bělorusko a ruskou exklávu Kaliningrad, a zároveň tvoří hranici mezi Litvou a Polskem. Pravděpodobnější však je, že pokud by došlo i jen k náznaku, že se něco podobného chystá, Poláci by vstoupili do Królewiece dřív, než by Lukašenko stihl říct “no, to mi stáhněte kaťata a nařežte kopřivama na holá varlata.”

A pozor! Ve středu 19.07.2023 od 20:00, budeme mít opět náš tradiční video podcast. Určitě probereme vývoj na frontě za poslední dobu, nicméně hlavní téma bude opět dobrovolnictví. I když dobrovolnictví z jiného soudku. Naše pozvání přijal “ Vozím drony na Ukrajinu”, který nám bude povídat o projektu, o začátcích, dronech jako takových a o jeho cestách na Ukrajinu. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Archiv předchozích podcastů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme