Válka na Ukrajině: den 509

Ilustrační foto

Analýza ze dne 17.07.2023

Dnes si připomínáme 9. výročí sestřelení letu MH-17 proruskými separatisty poblíž vesničky Hrabove v Doněcké oblasti. Všech 298 lidí na palubě zemřelo. Separatisté k sestřelení použili protiletadlový systém Buk, který jim byl dodán ruskou armádou z výzbroje 53. protiletadlové raketové brigády od Kurska. Podle rozsudku Mezinárodního trestního tribunálu jsou hlavními pachateli válečného zločinu Rusové Igor “Strelkov” Girkin a Sergej Dubinský a Ukrajinec Leonid Charčenko, kteří jsou formálně na útěku a skrývají se v Rusku. Moskva je odmítá vydat.  

Během rána vzlétly ruské strategické bombardéry Tu-22M, schopné nést střely s plochou dráhou letu a protilodní střely Ch-22. Střely Ch-22 dopadly do Záporoží. To si vyžádalo vyhlášení leteckého poplachu po většině ukrajinských oblastí. Odpoledne pak zněly sirény v Černihivské, Sumské, Charkovské, Doněcké, Záporožské a Mykolajivské oblasti.

Proruští separatisté u trosek Boeingu 777 letu MH17 Malajských aeroliníí u ukrajinské vesnice Hrabove v zóně kontrolované Ruskem, 17. července 2014

Severovýchodní fronta: Mezi Dvorižnou a Kupjanskem okupanti opět spustili masivní dělostřelecké ostřelování, snaží se vytlačit obránce a přiblížit se k městu. Boje zuří u Kyslivky, Novoselivského, Kryvošijivky a Kolomyjčichy. Rusové se snaží uchytit na západním břehu Žerebce u Kovalivky a Novovodjaného, ale ukrajinské armádě se prozatím daří tyto pokusy blokovat. Podobně stabilizovaná se zdá být situace kolem Torskeho, kde se Ukrajincům daří likvidovat ruskou techniku pomocí dronů. Některé proruské zdroje hovoří o tom, že pokud by padly ruské pozice na východním břehu Žerebce, “cesta na Kyjev a Charkov by byla volná.” Pravděpodobně netřeba připomínat, o jakou jde hloupost, protože by ruská mašinérie musela překonat dalších více než 150 km. Ruským vojákům se pravděpodobně podařilo vytlačit Ukrajince o několik stovek metrů západně, ale chybí jednoznačné potvrzení. Mluvčí Operačního velitelství Východ, Serhij Čerevatyj uvádí, že Rusko má na kupjanském sektoru více než 100 tisíc vojáků, přes 1200 tanků a jiné techniky.

Bachmutská fronta: Nemáme moc důvěryhodných informací o změnách na severním úseku. Ukrajinští vojáci z 54. mechanizované brigády se sice pomalu přibližují k Jakovlivce a stále vedou aktivní bojové operace zhruba na půli cesty mezi Rozdolivkou a Soledarem, ale čím jsou blíže městu, tím je situace složitější. Severozápadně od Bachmutu vedou ruské síly protiútoky ve směru na Orichivo-Vasylivku a Hryhorivku, ale zaměstnávají je ukrajinské jednotky , které se snaží osvobodit Berchivku. Ukrajinským vojákům se s největší pravděpodobností povedlo získat kontrolu nad dalšími územími na západě Kliščijivky. Videa vojáků 28. mechanizované brigády ukazují, že bojují na východním břehu Donbaského kanálu v oblasti, do které se jim nedávno povedlo postoupit, a vzhledem k tomu, že se jim pravděpodobně poařilo spojit s vojáky, kteří vytvořili předmostí u Kurďumivky, boje nejspíše probíhají severozápadně od Kurďumivky. Ukrajinská řízená střela zasáhla pravděpodobně skladiště munice a pohonných hmot nedaleko Juvilejného na jihovýchodě Luhansku.

Doněcká fronta: Severně od Avdijivky je sitauce beze změny. Tvrdé boje probíhají u Opytného, mezi Sjeverným a Vodjaným a u Pervomajského. Především u prvních dvou jmenovaných některé pozice mění i několikrát za den, ale zdá se, že k výrazným změnám nedochází. Rusové také podnikli několik útoků v Marjince, u Pobjedy a Novomychajlivky, ale byli opět odraženi. Ukrajinské dělostřelecké údery proběhly na nádraží v Jasynuvatě na sever Makijivky.

Jihovýchodní fronta: Některé zdroje hovoří o tom, že se Rusové stáhli ze západního okraje Pavlivky a podle některých videí mají v těchto místech probíhat boje. Ukrajinci ostřelují pozice okupantů zhruba uprostřed městečka, zhruba na úrovni mostu přes říčku Kašlahač. V mokrojalském sektoru potvrzují ruské zdroje ukrajinskou kontrolu na severním okrajem Staromajorského (jde především o zemědělský areál na severu města) a Ukrajinci pomalu postupují i k Urožajnému. Pryjutné stále zůstává pod plnou ruskou kontrolou. Bylo hlášených několik explozí z okupovaného Mariupolu.

Záporožská fronta: Ukrajinský tlak kolem Robotyného má za následek další stahování ruských sil kolem města. Ukrajinci sice pomalu ale jistě postupují jižním směrem po obou stranách, a to i na úkor toho, že se Rusům povedlo opět část zajistit území nikoho mezi Verbovým a silnicí N-08, která spojuje Orichiv a Kinski Rozdory. Na samém západě pak Rusové ustoupili z některých pozic v Kamjanském. K situaci v Žerebjankách nemáme žádné doplňující informace.

Útok dronem ukrajinské 10. brigády na ruské BMP převážející pěchotu

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že prezident Biden dal zelenou výcviku ukrajinských pilotů na amerických stíhačkách F-16 a USA poskytnou nezbytné zázemí jakmile budou evropští partneři připraveni. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat pak pro RBC-Ukraine uvedl, že první skupina letců již vyrazila cvičit. Později však toto prohlášení z webu zmizelo a bylo upraveno na “první skupina čeká na odjezd a po ní bude následovat druhá”.

Rusko v pondělí zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Platnost smluv, které obě strany prodloužily naposledy v květnu, k dnešnímu dni vypršela. Moskva podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí s rozhodnutím neprodloužit ujednání obeznámila Turecko a OSN, které dohody zprostředkovaly, i Kyjev. Prezident Zelenskyj však konstatoval, že Ukrajina je připravena pokračovat ve vývozu obilí i bez ruské strany.

Britská vláda v pondělí oznámila, že do sankčního režimu vůči Rusku zařadila dalších 14 lidí, včetně ruské ministryně kultury Olgy Ljubimovové a ministra školství Sergeje Kravcova. Zatímco na Ljubimovovou byly uvaleny sankce za poskytování podpory politice a akcím, které destabilizují Ukrajinu nebo ohrožují její územní celistvost, Kravcov byl sankcionován za účast na tom, co Velká Británie označila za „program ruské vlády na nucenou deportaci a převýchovu ukrajinských dětí“. Informovala o tom agentura Reuters.

V moldavském Podněstří byl zavražděn proruský aktivista a komunista, Oleg Chorzan. Lídr místních komunistů byl podle policie nalezen se střelnými zraněními ve svém bytě v Tiraspolu, ale jeho straníci tvrdí, že byl pobodán. Buď jak buď, stal se z něj dobrý komunista.

Dnešní Třešnička™ bude reakční. Že byl proveden útok na Kerčský most, ví všichni a je to docela úsměvné. Opravdická zábava ale nastává při čtení reakci ruských zdrojů. Kupříkladu ruská propagandistka Olga Skavbejevova tvrdí, že odstřelení této černé stavby “je plivnutím do [naší] tváře.” Dále řekla, že je v ruském národním zájmu, aby Rusové opět našli svou národní hrdost a nenechali si to líbit, protože “koneckonců, jsme velmoc.” Místopředseda ruské bezpečnostní rady a alkoholik Dmitrij Medveděv opět Ukrajincům v odplatě slíbil “soudný den”. V souvislosti s počty výhružek atomovkami od tohoto klauna již mimochodem vznikají pěkné grafy. Ruské tiskové agentury ještě brzy ráno tvrdily, že poškození mostu není nijak výrazné a “do devíti bude provoz obnoven.” Snad nejserióznější dnes byly zprávy o tom, že ruští bojoví delfíni nevykonávali svou hlídkovou činnost moc dobře. Delfíni však mají výhodu, že nemohou vypadnout z okna, ani se utopit. Ruské orgány teď doporučují lidem, kteří chtějí odjet z Krymu, aby jeli přes “nová ruská území”. Jen pro ilustraci: cesta ze Sevastopolu do Krasnodaru přes most má necelých 600 kilometrů a trvala by 7 hodin a 45 minut. Trasa přes okupovaný Melitopol má přes 1300 km a trvá zhruba 16 hodin. A to pomíjíme zácpy, rozstřílené pozemní komunikace a celkovou nutnost jet výrazně pomaleji a obezřetněji. PPP!

Video ukazuje rozsah poškození Kerčského mostu po dnešním útoku

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme