Válka na Ukrajině: den 507 a 508

Ilustrační foto

Analýza ze dne 15.07.2023

Ruské bezpilotní letouny útočily v noci na sobotu na jihu Ukrajiny, píše agentura Unian. Zásahy hlásí Mykolajivská a Záporožská oblast. Jednalo se o drony typu Šáhed íránské výroby. Během dne pak byla PVO aktivní u Kryvého Rihu. Jeden dron město zasáhl. Dále byly hlášeny údery dronů ve Velykomychajlivce v Dněpropetrovské oblasti. 

Leopard 1 33. mechanizované brigády

Severovýchodní fronta: Okupanti se stále snaží rozšířit si pole působnosti v oblasti mezi Novselivským a Kryvošijivkou a Kolomyjčichou, ale zdá se, že se Ukrajincům situaci podařilo prozatím stabilizovat. Snaží se také prorazit západním směrem mezi Karmazinivkou a Novovodjaným, ale kvůli mokřadům pravděpodobně nemohou nasadit těžkou techniku. Ukrajincům se také prozatím povedlo ukončit ruskou iniciativu u Zaričného a Torského, místy se jim podařilo přejít do protiútoku. V posledních dnech byl zaznamenán ruský postup na východě Serebrjanského lesa, dnes byl definitivně potvrzen.

Bachmutská fronta: Na severu úseku probíhají boje kolem Veseleho, kde ruské jednotky útočí podél železniční trati, a mezi Rozdolivkou a Soledarem, kde se ukrajinské ozbrojené síly pokoušejí o postup na Soledar. Rusové útočí na Orichovo-Vasylivku a Hryhorivku a podél severního břehu Berchivské nádrže se snaží vytlačit Ukrajince z pozic jižně od Berchivky. Potvrdil se náš včerejší předpoklad, že Ukrajinci získali pozice na Donbaském kanále, v “esíčku” mezi Kliščijivkou a Kurďumivkou. Pokud jej udrží, v dlouhodobém horizontu to pro ně bude znamenat snazší logistiku při výpadech dále na východ a zároveň poskytne možnost při napadání Kliščijivky a Kurďumivky. Pokračují také v tlaku na Ozarjanivku, ale vzhledem k tomu, že musí prozatím překračovat kanál, nelze nejspíš očekávat žádné výrazné úspěchy.

Ruský tank T-72 je vytahován z řeky ukrajinskými ženisty

Doněcká fronta: Okupanti pokračují v neúspěšných útocích na Keramik na Novokalynove, Avdijivku ze směru od Opytného a ve směru na Sjeverne a u Pervomajského. Je možné, že Ukrajinci pomalu postupují směrem na Pisky i přes ruské protiútoky, ale jde spíše o pomalé vytlačování ruských sil směrem k mostu u této vesnice a uvolněné území nejsou v současné době schopni zajistit. Další ruské útoky byly odraženy u Krasnohorivky, Marjinky, Pobjedy, a severně od Novomychajlivky. Ukrajinci podnikli raketový úder do okupovaného Dokučajevsku.

Jihovýchodní fronta: Dochází k bojům u Volodymyrivky a západně od Novodoněckého. Ukrajinci se zde stále snaží postoupit, ale pravděpodobně se jim to nedaří. Podél Mokrého Jaly podnikli Ukrajinci několik úderů drony ve snaze podpořit postup. I přesto však zůstává u Urožajného a Staromajorského beze změny, protože k bojům stále dochází na okrajích těchto venic.  Pryjutné je i přes ukrajinskou snahu stále v ruských rukou. Útoky na něj vedou ze západu a ze severu.

Záporožská fronta: Ukrajinský postup je i nadále vidět především jen v sektoru Robotyneho, kde se jim opět podařilo zkonsolidovat zisky v území nikoho na severozápadě města.. Postup jako takový zde však zaznamenaný nebyl. U Žerebjanek tlačí Ukrajinci ze severovýchodu vesnice.

Vojáci 31. mechanizované brigády na jižní frontě

V Bělorusku byl spatřen velký konvoj automobilů a nákladních vozidel a autobusů s registračními značkami separatistických útvarů DLR a LLR. Podle běloruské opoziční organizace Belaruski Hajun se jedná o kolonu Wágnerovců směřujících do vesnice Cel. Konvoj měl doprovod běloruské policie.

V Rusku je v plamenech více než 700 tisíc hektarů lesů. Za posledních 30 dní se plocha požárů zvětšila 43x a oproti stejnému období loňskému roku jde o téměř trojnásobné zhoršení situace. 98 % hořícíh lesů se nachází na Sibiři a Dálném východě, takže je zájem ruských úřadů o řešení problému minimální. Jen připomeneme, že vloni shořely asi 3 miliony hektarů lesního porostu a lze se domnívat, že to letos bude mnohem horší.

Prezident Jižní Koreje, Jun Sok-jol, přiletěl z Polska na neohlášenou návštěvu Ukrajiny se svou ženou, Kim Keon-Hee. Podle jihokorejských novin Yonhap navštívili Buču a Irpiň, kde položili věnec na pomník obětem ruského masakru a padlým ukrajinským vojákům. Jihokorejský prezident je v Evropě na jednáních ohledně pomoci Ukrajině, zejména v oblasti poválečné rekonstrukce země.

Třešnička™ bude plná symbolů. Ruská tajná služba FSB totiž oznámila rozbití neonacistické organizace, která si údajně říkala Paragraf-88. Ruští náckové si podle agentury TASS vyhlídli dvojici propagandistek Simonjanové a Sobčakovové (SS!). Ty však nepřišly k újmě, neboť byly obě dvě včera (14.7.!)  zachráněny agenty zmíněné tajné služby. Během domovních prohlídek byl objeven jeden kalašnikov s třemi zásobníky, nůž, boxer, obušek a pouta. U těch posledních dvou předmětů si však nejsme jistí, zda souvisí s případem. Jelikož v Rusku neonacismus neexistuje, tak je zřejmé, že se jednalo o ukrajinské diverzanty. Za zabití dvou žen měli obdržet 3 miliony rublů, což je podle našich vysoce přesných výpočtů přesně tolik, kolik potřebuje použitý záškodník na nalepovací knír a lístek na vlak ze země. Ruská tajná služba neuvedla, kolik lidí zadržela, ale jestli jich nebylo 14, tak jich muselo být nejméně 88.


Analýza ze dne 16.07.2023

Sirény se dnes rozezněly v Sumské, Charkovské, Doněcké, Záporožské, Poltavské a Dněpropetrovské oblasti. Během dne došlo k několika raketovým úderům na Charkov za pomoci střel S-300. K výbuchům po zásahu drony došlo včera v noci v Záporoží. 

Severovýchodní fronta: Na severu úseku se podle náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanny Maljarové daří ruským silám postupovat ve směru na Kupjansk. Nejde nejspíš o výrazný ruský postup, ale ukrajinská armáda je podle Maljarové slov v defenzívě. Ukrajinci se pravděpodobně byli nuceni stáhnout kolem Synkivky, mezi Peršotravněvým a Petropavlivkou a v předchozích dnech jsme také psali o ruských úspěších u Novoselivského a Kryvošijivky. K bojům dále dochází západně od Kovalivky a Karmazynivky, mezi Červonopopivkou a Nevským, a také ve směru na Terny a Jakovlivku. U Bilohorivky a Spirného okupanti stále vedou útoky. Ukrajinci zasáhli v Luhansku raketou Storm Shadow skladiště ruské munice.

Legendární velitel pluku Azov z mariupolského Azovstalu, Denys Prokopenko, se setkal s muži jednotky. Podle dostupných informací se již na frontu nevrátí a bude pokračovat jako instruktor

Bachmutská fronta: Okupanti podnikli letecké údery na Rozdolivku a Fedorivku, ale severně od Soledaru Ukrajinci stále útočí. Okupanti se zde pokusili o protiútok, ale záběry od Praporu K-2 z ukrajinské 54. mechanizované brigády ukazují, že byl odražen. Ukrajinské ozbrojené síly čelí u Berchivky ruským protiútokům ze západního (od Dubovo-Vasylivky), severního (z Berchivky) a východního směru (od Jahidného). Kliščijivka je cílem ukrajinských útoků ze severozápadu a jihu, zhruba z míst, kam se povedlo v posledních dnech Ukrajincům postoupit po překročení Donbaského kanálu a aktivně bojují také u Kurďumivky a Ozarjanivky. Proruský telegramový kanál Belorusskij Silovik tvrdí, že okupační jednotky “ztratily spojení s Kurďumivkou,” ale není jisté, co přesně tím myslí, protože nezacházel do detailů.

Doněcká fronta: V posledních několika dnech zde nedošlo k výraznějším změnám, ale okupanti útočí u Novokalynového a Keramiku, Opytného, Sjeverného a Pervomajského. U Marjinky dochází k tvrdým bojům, ale Ukrajinci se prozatím drží v pozicích, které jim ve městě zbývají. Ty jsou především na jižní straně rybníku Marjinské moře. Na jeho severním břehu již pravděpodobně Ukrajinci drží jen okraj zničeného města. Ukrajinci odrazili ruské útoky u Pobjedy a Novomychajlivky.

Ex-slovenský odminovací komplet Božena 5 ve službách Ukrajiny

Jihovýchodní fronta: Ukrajinské ozbrojené síly útočí podél silnice T-05-09 směrem na Pavlivku. Objevily se informace, že se Ukrajincům povedlo osvobodit Staromajorské, ale prozatím to nelze potvrdit. Za pravděpodobnější považujeme, že se Ukrajincům povedlo do vesnice vstoupit a vybudovat si zde alespoň dočasné pozice, protože některé ruské zdroje hovoří o tom, že zde byly odraženy ruské protiútoky, které měly za cíl vytlačit Ukrajince z vesnice. Severovýchodně od Pryjutného se Ukrajincům povedlo zajistit oblast několika spojených rybníků, ale samotná vesnice je stále v ruských rukou. Byly zaznamenány exploze v Mariupolu.

Záporožská fronta: Boje u Robotyneho se přesouvají do lesů a remízků na východě města, a ukrajinská armáda se zde snaží vyvíjet souvislý tlak na ruské obranné pozice. Podle všech dostupných informací však Ukrajinci ve městě samotném nejsou a Ukrajinci okolí města ani nemají pod plnou kontrolou. V oblasti Žerebjanek je situace beze změny. Během dneška se také objevily zprávy o tom, že Ukrajinci otevřou další osu útoku na Dolynku, která leží východně od Žerebjanek. V Berďansku došlo k výbuchu v oblasti přístavu, pravděpodobně v důsledku zásahu ukrajinskou střelou. Byl zasažen také Tokmak.

Chersonská fronta a Krym: Ukrajinské dělostřelectvo zasáhlo v Kachovce budovu gymnázia. V té měly být podle ukrajinských zdrojů ubikace ruských vojáků. Video z úderu bylo natočeno ruskými vojáky, kteří v té době stáli v blízkosti zasažené budovy. V Sevastopolu na okupovaném Krymu došlo k několika pokusům o útok vzdušnými i hladinovými drony. Výsledek útoku není znám, ale okupační úřady tvrdí, že všechny drony byly zneškodněny.

74. průzkumný prapor odhalí a zničí dvě ruské houfnice

Ruský diktátor Putin podepsal dekret, kterým zavedl “dočasný management” na další zahraniční podniky. Předmětem dekretu je Baltika (dánský Carlsberg) a francouzské Danone, které navzdory svým prohlášením nadále operovali na ruském trhu. Podíly pivovarníků a jogurtářů byly defakto znárodněny. Zákon o dočasném vedení byl v Rusku přijat již v dubnu letošního roku, první společností, která byla převzata “Federální agenturou pro správu majetku” byl finský energetický koncern Fortum, největší investor do energetiky v Rusku.

Čínská flotila se sejde s částí ruského dálněvýchodního námořnictva na společném cvičení v Japonském moři. Čínskou stranu bude reprezentovat 5 bojových lodí a 4 námořní helikoptéry, Rusové nasadí dvě korvety Gromkij a Soveršennyj třídy Stěreguščij. Rusko se tímto krokem snaží pravděpodobně budovat dojem posilující vojenské spolupráce s Čínou proti Západu.

Maďarská prezidentka Katalin Novak přijede na pozvání ukrajinského prezidenta na summit Krymské platformy 23. srpna. Krymská platforma je mezinárodní fórum vytvořené z iniciativy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož účelem je, aby Ukrajina vedla rozhovory a dohodla se se svými partnery ohledně postupu v problematice ruské anexe Krymského poloostrova, důsledcích ruské okupace a jak aby tuto okupaci ukončit. Konečným cílem je obnovit ukrajinskou suverenitu na poloostrově. Maďarsko se zúčastnilo obou předešlých ročníků a jeho delegace pokaždé vyjádřila nezlomnou podporu Ukrajině. Hlava Maďarska po cestě navštíví maďarskou menšinu v Zakarpatí se kterou hodlá oslavit Den svatého Štěpána. Informuje o tom maďarský portál telex.hu.

Třešnička™ bude plná exkrementů. Ruský dikhed totiž lže bez začervenání a dokonale popírá veškeré důkazy, oběti i realitu kolem nás. Rusko je podle tohohle hnojníka připraveno “zrcadlově odpovědět” na jakýkoliv případ nasazení americké kazetové munice. “Rusko má dostatečné zásoby těchto zbraní… Ještě jsme ji nepoužili, protože to nebylo třeba, navzdory tomu, že jsme mohli.” Těmito lejny teď valí do dutých hlav ruská propaganda oficiální narativ o rytířském boji armády Ruské federace, která bere ohled na civilní obyvatelstvo a matlá se kvůli tomu na jednom místě už pomalu rok. Co na tom, že ji Rusko používá od prvního dne. Co na tom, že o tom ví Ukrajinci, OSN i nezávislé organizace jako Human Rights Watch nebo vyšetřovatelé z Bellingcat… My už se ani nedivíme, že se na to jedna nejmenovaná, mezi dezoláty zbožňovaná, slovenská propagandažumpa vykašlala. To se prostě nedá už ani copypastovat.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme