Válka na Ukrajině: den 506

Ilustrační foto

Analýza ze dne 14.07.2023

Rusko uskutečnilo další útok pomocí bezpilotních letounů na Ukrajině. Ukrajinským protiletadlovým jednotkám se podařilo zneškodnit 16 z 17 íránských dronů typu Šahed, uvádí agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské letectvo. Kolem 19. hodiny místního času byl letecký poplach vyhlášen po celém území Ukrajiny. 

Severovýchodní fronta: Ruský útok odražen u Novoselivského, ale pozorujeme zde už minimálně dva dny velkou aktivitu okupantů. Rusové zde používají podobnou taktiku, jako Ukrajinci v Záporoží a podařilo se jim Ukrajince zatlačit zpět na západ od vesnice poté, co byli nuceni opustit pozice u železniční trati. O to samé se Rusové snaží i u vesnice Stelmachivka, kde však zatím nemají hmatatelné výsledky. Ukrajinští vojáci odrazili útok ruských jednotek v oblasti východně od Nevského a východně od vesnice Terny. U Torského a Zaričného je situace prozatím stabilizovaná, ačkoliv v tomto prostoru nadále probíhají boje. Okupanti dále útočí po celé linii Bilohorivka – Berestove, ale není hlášen žádný jejich postup.

Ukrajinské dělostřelectvo ničí BM-27 Uragan a BM-21 Grad v Záporožské oblasti

Bachmutská fronta: Ukrajinské ozbrojené složky dále tlačí směrem k Soledaru a podařilo se jim vytlačit okupanty z několika pozic v polích. Odrazily také útoky ruských jednotek u Berchivky. Ukrajinci opět drží pozice uvnitř vesnice, ale stejně jako v předchozích dnech se může situace během pár hodin změnit. Proto z této informace asi nemá úplně smysl vyvozovat nějaké zásadní úspěchy, dokud si zde skutečně nevybudují pevné postavení. U Kliščijivky dnes ukrajinské dělostřelectvo použilo zadýmovací granáty, nejspíš za účelem zakrytí postupu ukrajinských jednotek v prostoru kolem vesnice. Problémem ale může být fakt, že munice obsahuje bílý fosfor, který má silně pyroforické (samozápalné) účinky. Je tedy možné, že dojde k zapálení porostu. Domníváme se, že Ukrajinci také získali pozice na východní straně Donbaského kanálu, konkrétně v “esíčku” mezi Kliščijivkou a Kurďumivkou, a podle některých ruských milblogerů útočí směrem na Andrijivku. To by časem mohlo vést ke spojení s předmostím u Kurďumivky a případný postup na východ k silnici T-05-13. Je to ale založeno jen na našich domněnkách. Okupanti do oblasti Bachmutu přesunuly další posily o síle minimálně tří brigád.

Doněcká fronta: Ukrajinské ozbrojené síly odrazily nepřátelské útoky u Keramiku, Avdijivky, Pervomajského, Marjinky a Novomychajlivky. Ve Veselem na severovýchodě Avdijivky i nadále probíhají boje.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci se pokusili zaútočit ze severovýchodu na Novodoněcké, ale podle dostupných záběrů zde ztratili minimálně jedno vozidlo Maxxpro. Ruské síly hlásí těžké boje v oblasti jižně od Velyké Novosilky směrem na Urožajne. Ukrajinskému útoku měla předcházet masivní dělostřelecká příprava. Předpokládáme, že podrobnější informace o průběhu těchto bojů budou známy zítra.

Záporožská fronta: Ukrajinci tlačí v orichivském sektoru a podařilo se jim dostat do lesů východně od Robotyně. Zároveň už v průběhu včerejší noci začali bojovníci 47. samostatné mechanizované brigády útočit na vesnici samotnou a podle všeho to vypadá, že se jim ve vesnici podařilo vytvořit předmostí, každopádně boje zde stále probíhají. Znamenalo by to, že se dostali za první větší obrannou linii, kterou zde okupační jednotky vybudovaly. Ta vede podél silnice spojující Robotyne a Verbove asi o deset kilometrů východně. Ozbrojené síly Ukrajiny nadále útočí v oblasti Žerebrjanek. Ukrajinské dělostřelectvo zde ostřelovalo ruské zákopy na severovýchodě vesnice, a některé ukrajinské zdroje tvrdí, že se Ukrajinci probojovali do vsi v rámci průzkumu bojem. K tomu nám však chybí důkazy.

Chersonská fronta: Zástupce Národní gardy Uršalovič tvrdí, že ukrajinské ozbrojené síly se připravují na ofenzivu v Chersonském směru. Obranné síly podle něj na chersonském směru provádějí aktivní průzkum a dělostřelectvo pracuje v celé hloubce obrany nepřítele s cílem připravit oblasti a linie pro útočné operace.

47. mechanizovaná evakuuje své raněné v Záporožské oblasti

Putin v rozhovoru pro Kommersant uvedl, že žádná soukromá vojenská společnost Wagner neexistuje, protože by to bylo v rozporu s ruským právem. Podle něj existuje “skupina”, která má obtížné legální postavení, které bude muset řešit Duma. Ve stejném rozhovoru uvedl, že se sešel s veliteli (neexistující) společnosti, bez Prigožina, protože chtěl znát, jak to celé bylo s nedávným povstáním. Putin uvedl, že obyčejní wágnerovci bojují se ctí a to je pro ruskou společnost důležité. 35 velitelům údajně nabídl “možnosti zaměstnání”. Wágnerovci prý budou nadále sloužit Rusku pod svými bojovými veliteli a nic se pro ně nezmění. Ti to ale podle posledních informací na pokyn Prigožina odmítli.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina, jejíž členové odešli po nezdařené vzpouře do běloruského exilu, cvičí v Bělorusku vojáky tamní armády, oznámilo to tamní ministerstvo obrany. Výcvik probíhá u města Asipovičy, asi 90 kilometrů od Minsku. To odpovídá Lukašenkově prohlášení z června.

Šéf ukrajinský zpravodajských služeb na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským vyloučil hrozbu útoku na Ukrajinu z Běloruska. Obavy z útoku z toho směru zesílily poté, co do běloruského exilu odešla část ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Ruské věznice zaznamenaly pokles obsazenosti o 20-30 %. Ruské úřady podle zakladatele projektu Gulagu.net, Vladimira Osečkina, chtějí hledat “1000 dobrovolníků denně” pro doplnění prořídlých stavů ruské armády na Ukrajině. “Dobrovolníci” jsou podle něj přesvědčováni bitím, mučením a nelidskými podmínkami. Nepřímým potvrzením tohoto tvrzení by mohlo být i to, že ruská Duma letos neshledala potřebu “vyklidit” obvykle přeplněné trestní kolonie a tudíž nedošlo k žádným amnestiím. Přísun vězňů ochotných zabíjet Ukrajince za příslib svobody se kvůli extrémních ztrátám a katastrofálním vyhlídkám na přežití nicméně snížil z loňských stovek v rámci nápravného zařízení na desítky až jednotlivce.

Ukrajinské BTR-3 v prostoru Bachmutu

Ukrajina bude slavit Vánoce jako my. Ukrajinský parlament přijal návrh prezidenta Zelenského posunout vánoční svátky z ledna na prosinec. Smyslem zákona je “zavrhnout ruské dědictví”. Změna rovněž postihne Den ukrajinské státnosti a Den obránců Ukrajiny. Tyto významné dny se posunou o 13 dní “zpět”, což představovalo rozdíl mezi juliánským (v Rusku používaným) a naším, gregoriánským kalendářem.

Rusko k 31. srpnu zruší polský konzulát ve Smolensku. Jeho agendu má převzít ambasáda v Moskvě. Podle polského ministerstva zahraničí má Smolensk pro Poláky zvláštní význam (kvůli smrti polského prezidenta Lecha Kaczynského a prakticky celého nejvyššího velení polské armády při letecké havárii v roce 2010) a zrušení zdejší diplomatické mise není ničím jiným než nepřátelským gestem.

Japonská společnost ISUZU opouští ruský trh. Továrnu na japonské nákladní vozidla odkoupila ruská firma Sollers (vedení pod západními sankcemi), včetně 200 zaměstnanců, s kterými by chtěla dále vyrábět. Automobilka vyprodukovala asi 3700 vozidel ročně a měla pod sebou asi 100 poboček v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a Arménii. Proces prodeje začal již v březnu 2022, ale teprve nyní byl dokončen.

Bulharsko oznámilo poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině. Ze svých skladů podle dostupných informací již odeslalo 100 obrněných vozidel, které nakoupila, ale nikdy nevyužívala bulharská policie. 40 let staré stroje budou nahrazeny moderními systémy ze Západu (pravděpodobně americké Strykery), na které vláda vyčlenila 1 miliardu dolarů. Jedná se o úplně první oficiální bulharskou dodávku zbraní Ukrajině.

Dnešní Třešnička™ o podprahových informacích. Zástupci jihoafrické republiky totiž požádali Rusko, aby se ruský diktátor Putin fyzicky neúčastnil srpnového summitu BRICS. JAR je vázána tzv. římským statutem, protože se přihlásila k jurisdikci Mezinárodního trestního tribunálu a pravděpodobně by musela ruského diktátora po vystoupení z letadla zatknout. V minulosti sice jihoafrický prezident Ramaphosa tvrdil, že se k tomu úřady nechystají, ale dnešní prohlášení svědčí o tom, že by v Jihoafrické republice mohlo přinejmenším dojít k problémům. Viceprezident JAR, Paul Mashatile, k tomu uvedl: “Jednání s Putinem pokračují. Chápeme, že jsme vázáni římským statutem, ale nemůžeme někoho zatknout poté, co jsme ho pozvali. Jistě chápete naše dilema. Byli bychom raději, kdyby nepřijel.” Podle ruského mluvky Peskova však prozatím definitivní rozhodnutí nepadlo.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme