Válka na Ukrajině: den 505

Ilustrační foto

Analýza ze dne 13.07.2023

Dnes v brzkých ranních hodinách ukrajinská protivzdušná obrana třetí den v řadě zasáhla proti útočným dronům Šahed v Kyjevě a okolí. Následkem byly pády trosek do několika městských čtvrtí, vznik požárů. Ukrajinské zachranné složky uvedly, že došlo k jednomu úmrtí, které však podle vyšetřování nakonec nemělo spojitost s údery dronů. K výbuchu došlo také v Záporoží. Zraněno bylo šest osob. Celkem mělo dojít podle ukrajinského letectva nad k sestřelu 20 z 28 Šahedů a dvou střel s plochou dráhou letu Kalibr. Ve Starodubu v ruské Brjanské oblasti vypustil dron výbušninu na továrnu, která produkuje jídlo pro ruskou armádu.

Příslušníci praporu Sonečko (Slunéčko) utočí na ruské pozice v prostoru Žerebrjanek v Záporožské oblasti. Jsou však donuceni k ústupu

Severovýchodní fronta: Ruské síly pokračují v útočných operacích na úseku kolem Novoselivského a Kuzemivky. Podařilo se jim pravděpodobně přetnout silnici N-26 severně od Novoselivského. Pod palbou kontrolou byla silinice již v posledních týdnech, ale nyní pravděpodobně dochází k bojům přímo okolo ní, zhruba na půli cesty mezi Krochmalným a Novoselivským. Jižně od vesnice se Okupanti snaží o postup směrem k Žerebci. Podle ruských zdrojů se Ukrajinci z těchto míst stahují a Novoselivske je pod ruskou kontrolou. Nemůžeme to vyloučit, ale prozatím chybí jakékoliv důkazy. Ruské jednotky “Storm-Z” jak samy sebe nazývají, se snaží tuto oblast obsadit posledních několik týdnů. Ukrajinští vojáci dnes zveřejnili video z východního okraje Torskeho, což by mělo potvrzovat, že vesnice je skutečně stále v jejich rukou.

Bachmutská fronta: Ruské letectvo podniklo několik náletů na Vesele a Rozdolivku, které tvoří týl ukrajinských jednotek severně od Soledaru. Podle některých informací se zde daří Ukrajincům pomalu postupovat, ale nejsou k dispozici důkazy. Okupantům se opět pravděpodobně podařilo vytlačit Ukrajince z Berchviky. Usuzujeme tak z videí ukrajinských sebevražedných dronů, které útočí na techniku na jižním kraji vesnice. Kromě toho to potvrdili i proukrajinští milblogeři, kteří jsou přímo napojeni na jednotky, které v oblasti bojují. U Kliščijivky spolupracuje Taktická skupina ADAM s 80. aeromobilní brigádou na ostřelování domů na jihu vesnice, ke kterým se ukrajinští vojáci pomalu přibližují.  Na severu Kurďumivky Ukrajinci zničili další T-90M a podle některých záběrů dochází k bojům na jihozápadním konci vesnice.

Ex-švédské tanky Stridsvagn 122, pravděpodobně ve stavu 21. mechanizované brigády

Doněcká fronta: Na severu a východě Avdijivky je situace poměrně stabilní. Boje ve Veselem pokračují, ale Ukrajinci nezmiňují žádný postup. U Opytného a Vodjaného se okupanti pokusili v posledních 24 hodinách o několik útoků, ty ale byly zastaveny ukrajinskou obranou. Na jihovýchodě Pervomajského pokračují tvrdé boje, ale zdá se, že Ukrajinci mají situaci prozatím pod kontrolou. Okupanti byli také odraženi u Krasnohorivky, v Marjince, u Pobjedy a Novomychajlivky. V okupovaném Doněcku došlo k explozi a požáru. Není jasné, co je způsobilo.

Jihovýchodní fronta: U Vuhledaru není ani dnes žádná změna. Objevily se záběry z úseku kolem Volodymyrivky, které ukazují, že Ukrajinci se snaží prorazit ruské linie, ale narážejí na zakopané ruské pozice, které jim způsobují problémy. Není jasné, jak staré video je, ale pravděpodobně ne starší než několik dní. Podél Mokrého Jaly sice stále probíhají boje, ale nemáme žádné informace o ukrajinském postupu ani zde, ani u Pryjutného.

Záporožská fronta: Ukrajinská bojová aktivita je vidět primárně na západním úseku fronty, kde se stále snaží postupovat po obou stranách Robotyneho. Částečné krytí jim poskytuje údolí na severu nad městem, a k bojům pravděpodobně dochází ve vzdálenosti několika stovek metrů od prvních domů na severozápadě, kde mají okupanti vykopané obranné pozice. Ruské síly se pokusily napadnout Ukrajince z boků, ale byli odraženi. U Žerebjanek se Ukrajinci pokouší i nadále postoupit ze dvou směrů. Podél silnice T-08-12 a ze severního směru. Došlo k explozím v okupovaných městech Tokmak a Melitopol.

Chersonská fronta: Ruské dělostřelectvo se snaží vyhnat Ukrajince z chatové Oblasti Dačy kolem Antonivského mostu za pomoci zápalné munice, kterou se pokoušejí zapálit porost. Ukrajinský generální štáb uvádí, že okupační správa vysidluje v regionech okolo Heničesku Ukrajince, kteří odmítají přijmout ruské občanství. Ty pak nahrazuje ruskými občany z menšinových národů.

Promovideo 14. mechanizované brigády

Náčelník ruského generálního štábu Gerasimov dnes odvolal velitele 58. armádního sboru patřící pod Jižní vojenský okruh. Důvodem pro jeho odvolání z funkce byla podle ruských zdrojů jeho kritika průběhu bojů na Záporožské frontě.

Ukrajina už obdržela dodávku kazetové munice od USA, v boji ji ale nepoužila. Pro CNN to řekl ukrajinský armádní velitel Oleksandr Tarnavskyj. Před pár dny obvinila ruská tisková agentura Ria Novosti Ukrajinu z použití této munice při ostřelování Tokmaku. Vysmáli se tomu však i ruští milblogeři, protože v té době ještě Ukrajinci tuto munici neměli k dispozici. Ukrajina se závazala, že nebude kazetovou munici používat na města a jiné civilní cíle, ale jen ve frontových oblastech proti okupačním jednotkám.

Dnešní Třešnička™ bude o nepřiměřenosti. Ruský ministr zahraničí a špatný cosplayer zpěváka Droopyho, Sergej Lavrov, se dnes projevil. Tvrdí, že pokud Ukrajina dostane od západních zemí stíhací letouny F-16, bude to Rusko považovat za jadernou hrozbu. Proč, netušíme. Teoreticky by totiž mohly jaderné zbraně nést i ukrajinské stroje MiG-29, ale v Rusku všichni drželi hubu. Z toho usuzujeme, že Rusům dělají F-16 skutečné vrásky na čele a snaží se Západ od dodání strojů odradit. Není také přesně jasné, co by měla ruská armáda udělat v odpovědi na dodání těchto strojů. Napadnou Ukrajinu? Dobudou Kyjev do tří dnů? Pravděpodobně jde jen o další z červených čar, které Rusko maluje do písku krymských pláží. Ale to není vše! Margarita Simonjan, ředitelka státní propagandistické stoky Russia Today, dnes řekla, že západní Evropa bude kašlat na ruská i ukrajinská města, dokud neuvidí svá vlastní v plamenech. Co na to říct? Proč by někdo vyhrožoval zapalováním měst o tisíc kilometrů dál, když má problém s překročením vlastních hranic?     PPP!

Včera byl další z našich středečních video podcastů. Na začátku jsme probrali vývoj na frontě za poslední týden, nicméně hlavní téma bylo opět dobrovolnictví. Přímo z Ukrajiny s námi hovořil Jakub Čepl, kterého už znáte z dřívějších streamů, kde nám povídal jak jezdí se sanitkou na Ukrajinu od začátku války. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Twitch kanálu Brotherhood of Terra. Odkazy níže.

Jsme moc rádi za Váš zájem!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme