Válka na Ukrajině: den 502

Ilustrační foto

Analýza ze dne 10.07.2023

Sirény vzdušného poplachu se dnes několikrát rozezněly především v Sumské, Poltavské, Charkovské, Doněcké, Záporožské a Dněpropetrovské oblasti. Ruský raketový úder si vyžádal nejméně třináct mrtvých a více než tři desítky raněných v Orichivu. Ruská protivzdušná obrana byla v noci aktivní v Melitopolu a kolem Kerčského mostu, který byl musel být uzavřen. Další aktivita ruské PVO je hlášena z ruského Doněcku, který leží v Rostovské oblasti, asi 50 km jihovýchodně od Luhansku.

Severovýchodní fronta: Okupanti zaznamenávají jisté úspěchy kolem Kuzemivky a Novoselivského, kde v posledních dnech zkonsolidovali pozice v území nikoho. Severně od těchto dvou vesnic pravděpodobně došlo k přerušení silnice N-26, která spojuje Kupjansk a Svatove a byla jednou z hlavní zásobovacích tras pro ukrajinské jednotky v této části fronty. U Zaričného použili Ukrajinci ukořistěný salvový raketomet TOS-1 proti ruským pozicím východně od Kreminny. Už několik dní se mluví o tom, že na této frontě připravují Rusové protiútok na který zde nashromáždili velké množství živé síly i techniky. Tyto síly by měly být soustředěné okolo jednotek 1. gardové tankové armády doplněné o jednotky 11. armádního sboru a 6. vševojskové armády. Tomu by odpovídal i přechod okupantů ze statické obrany k aktivním útokům. Je pravděpodobné, že se zde budou okupanti snažit vyvinout co největší tlak, aby sem donutili Ukrajince přisunout rezervy.

Bachmutská fronta: Ukrajinci pokračují v bojových operací na jihu Berchivky a pravděpodobně se jim povedlo zajistit si zde trvalejší pozice. Tato informace však není ověřena, takže k ní přistupujeme velmi opatrně. V těchto místech proti Ukrajincům stojí ruská 98. gardová výsadková divize. Ukrajinci mají pod kontrolou jižní a východní břeh Berchivské nádrže, ale ruské jednotky podnikají protiútoky ze severu a severozápadu. V kliščijivském úseku se Ukrajincům s největší pravděpodobností povedlo dostat do oblasti obranných postavení na západě vesnice, protože k bojům dochází kolem prvních domů v těchto místech. Ukrajinci rozporují Kadyrovovo tvrzení o tom, že jsou na tomto úseku nasazeni jeho Čečenci. Jižněji Ukrajinci stále tlačí ve dvou směrech na Kurďumivku, u které mají pravděpodobně předsunuté pozice těsně za Donbaským kanálem, a na Ozarjanivku. Bojuje se také kolem Majorsku, ale nemáme k dispozici dostatek záběrů, abychom byli schopni cokoliv potvrdit. Některé zdroje zde však hlásí ukrajinský postup, který měl okupanty vytlačit ze dvou opevněných pozic.

Doněcká fronta: Okupační síly útočí ve směru na Novokalynove a Keramik. na východě Avdijivky, u Veseleho, již Ukrajinci dosáhli říčky Kamjanky a přibližují se ke stejnojmenné vesnici, ne jejichž okrajích již dochází k bojům. Odraženy byly ruské útoky u Opytného, Pervomajského a Nevelského. Okupanti také útočí na zemědělskou usedlost na severozápadě od Novomychajlivky.

Jihovýchodní fronta: Severně od Volodymyrivky se okupantům stále nepodařilo zastavit ukrajinské útočné operace ve směru na Olhynku. Nejde sice o postup jako takový, ale v polích severozápadně od Volodymyrivky se Ukrajincům daří vytlačovat ruské jednotky z jejich pozic. Ukrajinci se probojovali na severní a západní okraj Novodoněckého, a tlačí také jižním směrem na Kermenčuk. Kolem řeky Mokry Jaly probíhají boje na severu Urožajneho a Staromajorskeho. Podobná situace panuje i v Pryjutném, ale Rusové situaci ztěžují protiútoky.

Záporožská fronta: Ruské telegramové účty ukazují urkajinské ztráty na technice západne od Novopokrovky nedaleko Orichiva.Těžké boje probíhají v okolí vesnice Robotyne a ruské zdroje tvrdí, že se Ukrajincům podařilo dostat pod palebnou kontrolu silnici vedoucí z Robotyneho do Verboveho. Ukrajinským vojákům se pomalu daří obcházet Žerebjanky ze severu a v některých místech jsou již téměř na úrovni západního konce vesnice. Nad Žerebjankami se nachází močály, které je složité zaminovat proti ukrajinskému postupu, ale ti tam nemohou s těžkou technikou, což dále zpomaluje případný postup. V Novopetrivce nedaleko Berďansku došlo k zásahu skladu munice a pohonných hmot, nejspíše střelou Storm Shadow. U Terpinny (severně od Melitopolu) pak ukrajinská střela zasáhla shromaždiště ruské techniky.

Chersonská fronta: Situace s ukrajinským předmostím na východním břehu Dněpru se v posledních třech dnech značně zklidnila. Může za to velké množství min, které zde obě strany v průběhu bojů použili. Postup přes most přes řeku Konka je v tuto chvíli kvůli minám nemožný a ani jedna strana nyní nemá prostředky toto změnit.

Ukrajina chystá na festivalu Burning Man v nevadské poušti postavit instalaci s názvem “Ježčí chrám”, vytvořený z protitankových zátarasů rozsocháčů, kterým se kvůli jejich typickému tvaru říká ježci. Umělecké dílo má představovat poctu všem Ukrajincům, kteří se zapojili do obrany své země, včetně dýdžejů, muzikantů, vizuálních umělců, žurnalistů nebo filmařů. Cílem projektu je pomoci vybrat peníze na sanitky nebo vojenská vozidla, která budou evakuovat civilisty z ohrožených oblastí.

Rheinmetall chce otevřít výrobní a opravárenský závod pro svá obrněná vozidla do tří měsíců. Šéf společnosti, Armin Papperger, chce aby se o sebe mohli Ukrajinci postarat sami a nebyli zcela závislí na pomoci ze Západu. Ve fabrice, která vznikne někde na západě země se budou servisovat tanky a ostatní obrněnci dodáné armádami NATO. V prvotní fázi chtějí Němci spustit “výrobu” a opravu obrněných transportérů Fuchs.

Mluvčí Kremlu Peskov dnes oznámil, že se ruský diktátor Putin 29.6. setkal s majitelem Wagnera, Prigožinem. Podle Peskova byla u jednání přítomna i zhruba třicítka dalších wagnerovských velitelů, kteří stále Putina považují za ruského prezidenta a hlavního velitele ruských ozbrojených sil. V té době však měl Prigožin být v Bělorusku, takže má celé toto tvrzení nádech tajemna.

V Krasnodaru byl před pár hodinami zastřelen bývalý velitel ruské ponorky třídy Kilo, Stanislav Ržicky. Během jeho ranního běhu ho neznámý pachatel minimálně čtyřikrát střelil. Ržicky byl v současné době zástupcem ředitele krasnodarské mobilizační kanceláře a v době, kdy měl ponorce velel, byl zodpovědný za odpalování řízených střel na ukrajinská města. Asi náhoda.

Dnešní Třešnička™ bude ta zítřejší a téměř v plné síle. Postupně se totiž opět vracíme do plné sestavy. Děkujeme za vaši trpělivost, a že jste to s námi vydrželi i v okamžicích, kdy se nám štěstěna vyhýbala. Zítra opět navážeme klasickým ovocným kompotem a ve středu bude i stream!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme