Válka na Ukrajině: den 497

Ilustrační foto

Analýza ze dne 05.07.2023

Vzdušný poplach byl od rána vyhlašován především ve východních a jižních oblastech kvůli vzletům strategických bombardérů Tu-160, odpoledne se rozšířil na celou východní polovinu Ukrajiny. Důvodem jsou ruské raketonosiče v Černém moři, ze kterých byl hlášen odpal střel s plochou dráhou letu Kalibr.

Severovýchodní fronta: Okupanti podnikli přes noc a ráno několik útoků u Kryvošijivky a Novovodjaneho, ale byli odraženi. Podobně dopadl pokus okupantů prorazit u Novoselivského. Dále tlačí na Novovodejne a na jihu Dibrove směrem do Serebrjanského lesa, kde probíhají poziční bitvy už několik týdnů beze změn na frontě. Ukrajinci podnikli útok východně od Torského, tedy zhruba v místech, kde měli Rusové podle špatně přeložených zpráv postoupit. Není jasné, jak ukrajinský útok dopadl.

Rusové odminovávají les nedaleko Kreminny pomocí UR-77 Meteorit

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu pokračují ofenzivní operace ukrajinských ozbrojených sil směrem na Orichovo-Vasylivku a Berchivku. Ukrajinský tlak směrem na Berchivku už čtvrtý den nepřináší ovoce a Rusové se zde úspěšně brání. Okupanti byli odraženi u Bohdanivky. V samotném Bachmutu se Ukrajinci v současnosti pohybují v místech, která okupanti dobyli v průběhu ledna. Na jihozápadě města v okolí Sumské ulice Rusové podnikají protiútoky a ostřelují kraj polí, což pokládáme za důkaz, že zde Ukrajinci skutečně v předchozích týdnech získali zpět dříve opuštěné území. Ruské zdroje naznačují, že je možné, že okupanti opustili Kliščijivku kvůli hrozbě odříznutí. Podle nás se tak zatím nestalo, ale každopádně se Ukrajincům podařilo probít do vesnice od zahrádkářské kolonie na jižním okraji Bachmutu. Chceme upozornit, že by to nebylo poprvé, co ruští propagandisté lživě tvrdili, že se ruské síly z nějakého místa stáhly jen proto, aby pak mohli psát o “úspěšných protiofenzivách”, které dobyly dříve opuštěné pozice zpět. Další postup ukrajinských ozbrojených sil je hlášen ihned pod Kliščijivkou směrem na Andrijivku. Dále na jih podél Donbaského kanálu pokračují Ukrajinci v útočných operacích na Kurďumivku a Ozarjanivku. Z toho usuzujeme, že mají pravděpodobně na východní straně kanálu své pozice mezi těmito vesnicemi. U Zajceva se ukrajinským dělostřelcům povedlo protibaterijní palbou zničit část ruské dělostřelecké baterie.

Doněcká fronta: Zdá se, že u Avdijivky se obráncům povedlo stabilizovat situaci do té míry, že ruské jednotky podnikají útoky u Opytného a Pervomajského již jen proto, aby nepostupovali Ukrajinci. Případný další Ukrajinský postup by zde mohl totiž vést k vytvoření kapsy mezi rybníky u Pervomajského a doněckým letištěm. Dále se okupanti tlačí u Marjinky, ale i tyto pokusy skončily neúspěchem. Včera v noci otřásla okupovaným Doněckem obrovská exploze. Není jasné, co přesně Ukrajinci trefili, ale s velkou pravděpodobností šlo o skladiště dělostřelecké munice. Během dneška došlo k další explozi v Jasynuvatě nedaleko nádraží.

Přímý zásah ruské T-90M dělostřelectvem 47. mechanizované brigády v Záporožské oblasti

Jihovýchodní fronta: Ukrajinským ozbrojeným složkám se podařilo osvobodit Pryjutné na samotném západním okraji tohoto úseku. Pokud by dále pokračovali tímto směrem podél hranic Doněcké a Záporožské oblasti, vyhli by těm nejsilnějším obranným postavením (vycházíme však z téměř měsíc staré mapy ruských obranných linií). Toto je však jen naše domněnka založená na mapách vzájemných ukrajinských a ruských pozic a nemusí vyjít. Rozhodně to však znamená, že strategická pozice Staromajorského a Urožajneho značně klesla a ukrajinský útok může tyto vesnice obejít.

Záporožská fronta: Ukrajinská aktivita je momentálně zaznamenatelná především na západě, v okolí Orichivu. Jednotky ukrajinských ozbrojených sil zde pokračují v pomalém vytlačování okupantů směrem k Robotynemu a Verbovemu. Ukrajinským dělostřelcům se zde povedlo zničit několik kusů ruské artilerie nejen v okolí těchto měst, ale i přímo v Robotynem. Povedlo se jim pravděpodobně také opět postoupit východním směrem k Bahatemu a Inženernemu, ale není k dispozici spolehlivá geolokalizace, takže k této informaci přistupujeme s rezervou, dokud nebude potvrzena nebo vyvrácena. U Pjatychatek stále probíhají boje v jihozápadním směru u Žerebjanek. Ruské zdroje tvrdí, že jsou zde ruské pozice obklíčeny a Ukrajinci na nich pracuji s drony a dělostřelectvem. Došlo k explozi v okupovaném Tokmaku, pravděpodobně po zásahu ukrajinskou střelou. Několik explozí se odpoledne ozvalo také v Berďansku. Okupační úřady tvrdí, že byly způsobeny prací protivzdušné obrany.

Chersonská fronta: Boje na východním břehu Dněpru v okolí Antonivského mostu pokračují dál. Ukrajinské ozbrojené složky sem v noci přesouvají posily a zdá se nám, že se okupantům příliš nedaří dostat situaci pod kontrolu. Ukrajinské dělostřelectvo kontroluje levý břeh řeky a způsobuje okupantům, kteří se snaží vytlačit ukrajinské vojáky, těžké ztráty. Ruské zdroje včera přinesly tvrzení, že se Ukrajinci byli nuceni stáhnout, ale dostupné materiály ukazují, že tomu tak není.

V Berlíně byla vystavena rozstřílená ukrajinská sanitka, která v Charkovské oblasti evakuovala civilisty před postupujícími ruskými jednotkami. Vůz je součástí putovní výstavy, dalšími zastávkami bude Brusel, Varšava a další evropská města

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes požádala o zpřístupnění všech budov Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují Rusové. Cílem MAAE je potvrdit, že se “v elektrárně nenacházejí miny ani výbušniny”, uvedla agentura AFP. O umístění cizích předmětů, které vypadají jako výbušná zařízení, na střechu dvou bloků elektrárny v minulých dnech informoval Kyjev. Moskva odmítla tvrzení Ukrajiny, že se tam připravuje na útok.

Ukrajinský deník Pravda dnes informoval o tom, že Ihor Kušnir, šéf městem vlastněného podniku Kyivmiskbud (stavební firmy odpovědné za výstavbu a správu městské infrastruktury) opustil začátkem roku Ukrajinu s potvrzením o pracovní neschopnosti. Teď se však objevily informace, že v květnu spolu se svou ženou Oksanou zdolali Mount Everest. Náklady na samotnou cestu a výstup na nejvyšší horu světa je vyšly na více než 150 tisíc USD. Místní úřady teď prošetřují, jak je možné, že Kušnir dostal neschopenku, ačkoliv byl schopen zdolat Everest, což patří mezi nejnáročnější výkony, kterých je lidské tělo schopno.

Čínský prezident Si Ťin-pching osobně varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. Napsal to dnes britský list Financial Times (FT), který se odvolává na západní a čínské představitele. Podle nich to naznačuje, že Peking má obavy z ruské agrese ve východoevropské zemi, ačkoliv Moskvě nabízí tichou podporu.

Dnešní Třešnička™ bude o sériových “náhlých úmrtích”. Tradiční prvek ruské kultury, který usiluje o zapsání do seznamu nehmotného dědictví UNESCO, se rozšiřuje i do jeho satelitů. Jak jinak vysvětlit další podivnou smrt člena běloruské vlády, konkrétně ministra dopravy Alexeje Avramenka, který ve svých 46 letech jen tak umřel. Příčina smrti přirozeně nebyla Lukašenkovým režimem sdělena, ale to je zřejmě standard. Za poslední rok totiž náhle a bez řádného vysvětlení zemřel i ministr zahraničí Vladimir Makej nebo náměstek ministra hospodářství Sergej Mitjanský. Tuto sekci využijeme ještě k malé prosbě – předpokládáme, že i vy jste si všimli nového ruského hlavolamu Mobikova kostka nebo-li slisovaných mrtvol ruských vojáků, nebo jejich částí na paletách. Prosíme, neoznačujte nás u nich, viděli jsme je. Někteří z nás u večeře a pravděpodobně si už nikdy nedáme paštiku nebo hovězí ve vlastní šťávě. Děkujeme.

Všem našim fanouškům se moc omlouváme, ale kvůli přetrvávajícím nemocem a indispozicím bohužel nebudeme dnes schopni pokračovat v tradici našich středečních streamů. Věříme ale, že příští týden už na tom budeme lépe a zvládneme to. Děkujeme za pochopení. 

Archiv našich předešlých vysílání ZDE

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme