Válka na Ukrajině: den 496

Ilustrační foto

Analýza ze dne 04.07.2023

Vzdušný poplach byl v noci vyhlášen v severních a jihovýchodních ukrajinských oblastech, a také v Mykolajivské. Během dne byl pak vyhlášen v Sumské, Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti. V Sumách zasáhl íránský Šahed obytnou budovu a usmrtil minimálně jednoho člověka, dalších 16 bylo raněných. V ruské Krasnodarské oblasti došlo k explozi nedaleko města Primorsko-Achtarsku, kde by měla být jedna ze základen, ze kterých íránské drony vzlétají. Podle krasnodarského gubernátora Venjanima Kondratěva vytvořil výbuch kráter o šírce asi devět metrů a hloubce téměř čtyři metry.

V Pervomajsku bylo hlášeno 31 zraněných, z toho 9 dětí. Ve městě bylo poškozeno osm výškových budov.

Severovýchodní fronta: Na většině fronty dochází především ke statickým bojům a dělostřeleckému ostřelování. Rusové se pokusili o útok za pomoci obrněné techniky západně od Červonopopivky, ale byli zastaveni minovým polem a ukrajinským dělostřelectvem. z dostupných videí jsou vidět minimálně tři zničené tanky T-80 a několik lehčích obrněných vozidel. Další odražené ruské útoky byly zaznamenány ve směru na Zarične, Torske a od Dibrove směrem do Serebrjanského lesa.

Bachmutská fronta: Okupanti se snaží ukončit ukrajinské snahy obklíčit Jakovlivku a podnikli sérii protiútoků do území nikoho jižně od Rozdolivky, je však možné, že selhali a Ukrajincům se podařilo jižním směrem postoupit. Čekáme však na potvrzení, protože vycházíme jen z videí od ukrajinských vojáků z 54. mechanizované brigády, kteří na tomto úseku bojují. Přibližují se tak k Soledaru, ale problém jim zde pravděpodobně dělají ruské obranné linie, které zde okupanti vybudovali v posledním půlroce. U Orichovo-Vasylivky pokračují Ukrajinci v pomalém postupu podél silnice E-40/M-3, spojující Bachmut a Slovjansk. Již zhruba týden pozorujeme, že Ukrajinci nejsou schopni dostat se do Berchivky. Ta leží na úpatí kopců, které mají prozatím pod kontrolou ruské síly, takže zde mohou Ukrajincům činit potíže vyvýšené ruské pozice. U Kliščijivky se jim však daří a k bojům pravděpodobně dochází na jižním okraji vesnice, což nepřímo potvrzují i proruské zdroje. Tlačí také ze severozápadu, kde jim však stojí v cestě opevněné pozice, které sami vybudovali v úvodních fázích bitvy o Bachmut. U Kurďumivky panuje velmi nepřehledná situace a ač mají Ukrajinci podle ruských zdrojů stále v držení okolí přechodu Donbaského kanálu, situaci kolem samotné vesnice neznáme.

Ruské BTR s vojáky na korbě najede na minu

Doněcká fronta: Situace kolem Avdijivky se zdá stabilizovaná i přes ruské ostřelování a dělostřelecké údery. Ukrajinci již bojují o Vesele na jeho východním okraji, a podařilo se jim odrazit ruské útoky od Spartaku, Opytného a u Pervomajského. V Marjince se okupanti pokusili prorazit za pomoci těžké techniky, ale ukrajinské dělostřelectvo je zastavilo. Nejsou hlášeny žádné územní změny. Některé proruské zdroje tvrdí, že Ukrajinci jsou již jen na západním okraji města, ale to prokazatelně není pravda.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci obnovili útočné operace severně od Volodymyrivky a opět se pravděpodobně snaží obejít toto město z východní strany přes areál starého lomu. Na západě úseku Ukrajinci pomalu stahují smyčku kolem Pryjutného a postupně zarovnávají rontu na západním břehu Mokrého Jaly. Mezi Makarivkou a Staromajorským prozatím nejsou k dispozici žádné spolehlivé zprávy o případném ukrajinském postupu, ačkoliv některé proukrajinské zdroje dávají najevo velmi barvitou fantazii.

Záporožská fronta: Na východě Orichivu postupují Ukrajinci podél řeky Konky směrem na Bahate. Od Novokarlivky je momentálně dělí bažinatý terén vytvoření meandry říček Konka a Kinska. Dále na východ jsou pak města Polohy a Inženerene, která tvoří hlavní zásobovací uzel pro tento úsek fronty. Záběry od ruského propagandisty Wargonza ukazují, že ukrajinské jednotky jsou již těsně u Robotyného. jde sice pravděpodobně o starší záběry, ale je na nich vidět, že jsou Ukrajinci od města vzdáleni jen několik stovek metrů. Jak už jsme informovali v předchozích dnech, ukrajinským ozbrojeným složkám se podařilo postoupit na jihovýchod od Pjatychatek a nyní jsou téměř před Konovalovou. K postupu nejspíše využili údolí vedoucí tímto směrem a tím obešli ruská obranná postavení v polích okolo. Ukrajinci již tradičně raketami ostřelovali Tokmak a také Jakymivku.

Ruská mobilní radiační laboratoř byla spatřena v Mariupolu a v Enerhodaru

Chersonská fronta: U vesnice Olešky na východním břehu Dněpru podle všeho prošel pokus Rusů vytlačit ukrajinské jednotky operující v tomto prostoru do pozičních bojů. Z videí nyní vidíme převážně dělostřelecké ostřelování oblasti, které provádí obě strany a intenzita bojů se zde prozatím snížila. Opakujeme, že si myslíme, že cílem Ukrajinců v této oblasti je vázat ruské síly, které by jinak mohly být použity v hlavních směrech, což se prozatím poměrně daří.

V ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně, která je od loňského roku pod ruskou okupací, se po čtyřech měsících podařilo obnovit záložní vedení. V tiskové zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Agentura zároveň varovala, že situace okolo elektrárny zůstává nestabilní a napjatá. Ukrajinský generální štáb dnes večer zveřejnil informaci, že okupační síly umístily na bloky Záporožské jaderné elektrárny “výbušninám podobné předměty.” Ukrajinské tajné služby před možností, že se Rusové pokusí sabotovat nebo rovnou poškodit elektrárnu, varují dlouhodobě. I pouhé poškození např. turbín by pro Ukrajinu znamenalo problémy, především kvůli astronomické ceně těchto zařízení.

V ruském Velkém Novgorodu došlo k rozsáhlému požáru Lužské tepelné elektrárny.Svědci tvrdí, že došlo k výbuchu, ale jeho původ není jasný. Požár podle dostupných videí zachvátil turbínovou halu a pravděpodobně ji vyřadil z provozu. Elektrárna se nachází asi 180 km od Petrohradu.

Parlamentní shromáždění OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) uznalo Ruskou federaci jako stát podporující terorismus a žoldáckou skupinu Jevgenije Prigožina jako teroristickou organizaci. Jedná se zřejmě o výsledek Putinova “vyzrazení” faktu, že Rusko celou dobu financuje Wagnerovce.

Příslušníci 47. mechanizované brigády pře svým vozidlem Bradley M2A2

Podle telegramového kanálu Baza v noci na 4. července zaútočil dron na vojenskou jednotku v Kubince u Moskvy. Podle předběžných údajů zasáhl kamikaze dron administrativní budovu na území vojenského útvaru. V důsledku výbuchu nedošlo k žádné oběti ani zranění. Starosta ruského hlavního města Sobjanin uvedl, že všechny „ukrajinské drony“ byly zlikvidovány silami protivzdušné obrany. Omezení letů z letiště Vnukovo byla údajně zrušena v 8 hodin ráno. Celkem byly sestřeleny 4 drony nad Novou Moskvou (území jihozápadně od Moskvy, připojené k ruské metropoli v roce 2012) a jeden další v oblasti Kaluga. Ministerstvo obrany RF uvedlo, že 5 dronů zaútočilo na Moskevskou oblast a Novou Moskvu: 4 z nich sestřelily PVO, další 1 padl kvůli provozu zařízení elektronického boje. A údajně „nebyly žádné oběti ani škody“.

FSB vrátila Prigožinovi zajištěný majetek, který byl zabaven při domovních prohlídkách v Petrohradu po (ne)úspěšné vzpouře. Podle serveru Fontanka jde o miliardy rublů, statisíce amerických dolarů nebo zlaté cihly. Prigožin, který byl o víkendu v Moskvě, k této události prohlásil, že jde o finance potřebné k vyplacení mezd jeho zaměstnanců (žoldáků) a odškodné pro pozůstalé těch, kteří při práci zemřeli.

Značná část Ukrajinců kvůli válce rozpoutané Ruskem našla úkryt v evropských zemích, Podle Kielského institutu pro světovou ekonomiku evropské vlády na pomoc Ukrajincům už utratily více než 43 miliard eur. Více než polovinu zaplatily dvě země – Polsko a Německo. Výdaje Polska dosáhly 12 miliard eur, zatímco výdaje Německa dosáhly 11 miliard eur. Podle ministerstva pro reintegraci to zahrnuje jak peněžní převody, tak poskytování ubytování, lékařské péče, vzdělávacích služeb, poskytování stravy a dalších náležitostí. Významné finanční prostředky byly také vynaloženy na útočiště ukrajinských uprchlíků: Česká republika – 2,94 miliardy eur; Španělsko – 2,24 miliardy eur; Francie – 2,04 miliardy eur; Rumunsko – 1,26 miliardy eur; Švýcarsko – 1,16 miliardy eur; Itálie – 1,15 miliardy eur.

Dnešní Třešnička™ bude o ruském bezemisním šílenství. To je zastoupeno nejnovějším vynálezem ruských inženýrů. V Sov… pardon, v Rusku totiž postavili elektrickou Buchanku. Pro ty z vás, kdo neví, jde o ikonický UAZ-452, takovou tu hranato-kulatou dodávku, co vypadá jako prosklená cihla. Zajímavé jsou ale její technické parametry. Zrychlit z 0 na 60 km/h umí. Dojezd má na silnici kolem 180 km, v terénu není znám, protože by se mohl napájecí kabel zamotat mezi stromy a to by se špatně měřilo.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme