Válka na Ukrajině: den 495

Ilustrační foto

Analýza ze dne 03.07.2023

Včera proběhla (nejen) českými médii informace, že se Rusům daří postupovat v prostoru města Lyman. V první chvíli jsme se domnívali, že se naši novináři opět podívali do svodek ruského ministerstva obrany, nicméně jak se záhy ukázalo, došlo jen k chybnému překladu vyjádření mluvčí ministerstva obrany ukrajinského. Nastupovat a postupovat, hodinky holínky. Pokud nás čtěte (a my víme, že ano), tak v nejhorším, když si nebudete vědět rady, ozvěte se nebo mrkněte k nám. Ležíme v tom celý den a nespoléháme se jen na strojový překlad oficiálních prohlášení té či oné strany. Více než rádi se podělíme o své poznatky s kýmkoliv, kdo bude mít zájem.

3. úderná brigáda čistí ruské pozice v prostoru Bachmutu

Přes den Rusové ostřelovali Ukrajinu raketami z protiletadlového systému S-300 a jako tradičně íranskými drony Šahed. Ukrajinské letectvo uvádí úspěšné sestřelení 14 z 20 dronů. Okupanti pak podnikli několik desítek leteckých úderů a asi 50 úderů salvovými raketomety. Podle našich zdrojů byly cílem město Sumy a různá sídla v Záporožské a Doněcké oblasti.

Severovýchodní fronta: Ruské a ukrajinské síly dnes pokračovaly v pozičních bitvách podél frontové linie Kupjansk, Svatove s Kreminna. Nejtěžší boje probíhají stále v Serebrianském lese a u Bilohorivky, kde se rusové pokouší neúspěšně dostat k vesnici. Okupanti se pokusili zaútočit ze směru Červonopopivky a Nevskeho, ale byli odraženi.

Bachmutská fronta: Včerejší ukrajinský útok v okolí Bachmutu, kterému předcházelo těžké dělostřelecké ostřelování podle všeho nepřineslo příliš velké územní zisky. Rusové k Bachmutu přisouvají další a další posily a postup zde je obtížný. Na severním křídle dochází od včerejšího večera k těžkým bojům, ale o postupu ukrajinských ozbrojených složek zatím nejsou žádné důkazy. Rusové se snažili o protiútok směrem k Bohdanivce, byli však se ztrátami odraženi. U Kliščijivky se při včerejším ukrajinském útoku podařilo posunout frontu o pár set metrů na východ a jsou nyní velice blízko západní hranici vesnice. Ukrajinské ozbrojené složky zde mohou na vesnici útočit ze dvou směrů, což ještě zkomplikuje práci okupantům.

Ukrajinský voják se chlubí potvrzenými sestřely systémy Patriot. Kromě většího množství dronů a raket stojí za všimnutí 3 stíhačky a 3 helikoptéry

Doněcká fronta: U Marjinky proběhl ukrajinský útok, který následoval ruský protiútok. Boje jsou zde tvrdé, stejně jako u Avdijivky. Jinak menší potyčky pokračují v okolí Pervomajského stejně, jako u Vodjane a u Sjeverného.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinské ofenzivní akce pokračují Ve směrech Robotyne. Směrem z Veliké Novosilky se stále bojuje u Staromajorského a Urožajne. Více na západ se boje odehrávají na jih od Rivnopilu a ukrajinské ozbrojené složky tlačí směrem na Prijutné. Ruské zdroje z oblasti hlásí velké koncentrace ukrajinských ozbrojených složek a varují před dalšími útoky.

Záporožská fronta: Na jih od Malé Tokmačky se bojuje o Verbové. Více na západ pokračuje tlak ukrajinských ozbrojených sil na východ od Pjatichatek směrem na Žerebrjanku, kde si od včerejšího dne stěžují ruské zdroje na těžké ztráty. Podle posledních videí zde Ukrajinci postupují i směrem na Konovalovu.

Chersonská fronta: O ukrajinském předmostí na východním břehu Dněpru dnes mlčí jak ruské, tak ukrajinské zdroje, předpokládáme, že obě strany nyní konsolidují své pozice a čekají na posily.

Azov v dobytém ruském zákopu na jižní frontě

Včera v noci telegramový kanál čečenské jednotky Achmat oznámil, že padl jeden z jejích velitelů Jevgenij Pisarenko. Podle ruských zdrojů Pisarenko s volacím znakem “Balšoj” vstoupil do jednotky po vypuknutí války na Ukrajině loni v únoru. Do té doby sloužil u stavropolské pořádkové policie OMON. Jako jeden z tik-tokových válečníků podle svých slov “nechtěl koukat jak umírají děti na Donbasu”.

Šéf vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer, je přesvědčen, že kroky ukrajinského velení při provádění ofenzívy jsou správné a vyzývá, aby se ostatní zdrželi zklamaných komentářů ohledně tempa postupu ukrajinských jednotek. Podle něj na některých úsecích Ukrajinci postupují pomalu záměrně, aby zjistili slabá místa ruské obrany a nepřišli o příliš mnoho sil před hlavním úderem. Ofenzíva je podle Bauera vždy obtížnější než obrana, navíc je dle jeho názoru na Ukrajině kolem 90 % ruské armády. Závěrem dodal, že prohra Ukrajiny neukončí problémy, ale povede k mnohem větším.

V Haagu dnes oficiálně začalo fungovat Mezinárodní ústředí pro vyšetřování zločinu agrese vůči Ukrajině (ICPA). Jedná se o unikátní justiční centrum, které je součástí agentury pro mezinárodní justiční spolupráci Eurojust. Cílem je zajistit spolupráci státních zástupců, usnadnit přípravu případů a napomáhat při stíhání zločinců bez ohledu na jurisdikci, ve které je případ veden.

Dnešní Třešnička™ bude o hledání cesty k nejvyššímu. Na internetech se šíří zvěsti, že přeborník v klikování, miláček českých bojovníků proti východním náboženstvím a velitel armády zvěrolékařů-samouků má na kahánku. Podle některých zdrojů už je na tom tak špatně, že nemůže ani mluvit. Opoziční telegramový kanál Abu Saddam Shishani dokonce spekuluje, že mu selhávají ledviny a dialýza už nezabírá. „Kadyrovův vzhled a dýchání naznačují vážné zdravotní problémy. Zřejmě právě kvůli svému zdravotnímu stavu se Kadyrov celé tyto dny neukázal a ani nepopřál lidu ke svátku Íd al-adhá,“ podotkl. Íd al-adhá je významný muslimský svátek, v jehož desátý den vrcholí hadždž (arabský výraz pro pouť do Mekky). Do Mekky nicméně podle jiných, poměrně důvěryhodných, zdrojů totiž míří a celý humbuk okolo jeho smrti je jen zástěrka na zmatení případných atentátníků. Pokud je to pravda, tak nám to ilustruje v jaké paranoie Ramzík žije, neboť se zdá že o této rouhačské skutečnosti zřejmě nevěděl ani jeho syn, který se sním již rozloučil a požádal všemohoucího o ochranu jeho duše.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme