Válka na Ukrajině: den 493 a 494

Ilustrační foto

Analýza ze dne 01.07.2023

Během dne Rusko podniklo 22 leteckých a přes 60 raketových úderů proti vojenským a civilním cílům. Protivzdušná výstraha platila na většině území po celý den.

Severovýchodní fronta: Ruský útok byl odražen u Novoselivského. V Serebrjanském lese stále dochází k těžkým bojům. Situace je zde značně nepřehledná, ale k zásadním změnám na frontě zde nedochází. Rusové u Bilohorivky útočí ze dvou směrů, severně od vesnice a jihovýchodně v průmyslové zóně.

Fotografie ze cvičení ukrajinských ozbrojených sil pod dohledem kanadských instruktorů

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu Ukrajinci tlačí po silnici E40 a trochu víc na jih ve směru na Berchivku. Na jih od Kliščijivky se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo zatlačit okupanty zpět na původní pozice, kde byli před dvěma dny a okupanti tak přišli o pozice, které získali posledním protiútokem. Zdá se nám, že se ji Ukrajinci snaží odříznout z jihu, což by okupantům značně zkomplikovalo situaci. Z videí je potvrzeno, že už ukrajinské ozbrojené síly operují i na východ od Doněckého kanálu. Více na jih se ukrajinské ozbrojené složky snaží prorazit přes “nadchod” přes zmíněný kanál, ale zatím se jim zde podle všeho příliš nedaří. Rusové si jsou vědomi, že je toto místo vhodné pro další postup a proto zde vybudovali silnou obranu.

Doněcká fronta: Před nedávnem jsme informovali, že se Ukrajincům podařilo osvobodit část Pervomajského a podle všeho se jim daří dál postupovat směrem k vesnici Písky. Je pravděpodobné, že část silnice M-04 vedoucí Pervomajskem je nyní pouze šedou zónou a již není pod kontrolou okupantů. Pokud se Ukrajincům podaří osvobodit “republiku most” a poté i samotné Písky bude se jednat o vítězství s velkým propagandistickým potenciálem, protože dobytí tohoto území trvalo okupantům opravdu dlouho a zaplatili za něj velice těžkými ztrátami.

12. tankový prapor se přesouvá na frontu v Doněcké oblasti

Jihovýchodní fronta: Ruské zdroje hlásí těžké boje u vesnice Robotyne, přesněji možná nejtěžší od začátku ukrajinské protiofenzivy. Podle Rusů se Ukrajincům podařilo osvobodit území o rozloze několika čtverečních kilometrů a boje se odehrávají na vstupech do vesnice. V jejím okolí se odehrávají boje o výšiny, které by Ukrajincům umožňovaly lépe kontrolovat přilehlá území.

Záporožská fronta: Ukrajinské ozbrojené složky tlačí směrem na Staromajorské a zdá se však, že zde hledají slabší místo obrany. V předchozích dnech se zde ukrajinským ozbrojeným silám podařilo obsadit většinu strategických kopců, což by mohlo pomoci s dalším postupem. Více na západě se podle videí fronta posunula natolik, že Ukrajinci začali vyprošťovat poškozenou a zničenou západní techniku 47. samostatné mechanizované brigády, o kterou přišli první den protiofenzivy u vesnice Mala Tokmačka. Na západě této fronty se Ukrajincům stále nedaří prorazit u Žerebrjanek, což by jim otevřelo cestu na Vasilyvku. Ozbrojené síly Ukrajiny také tlačí směrem na Prijutné, které jim stojí v cestě na jih z Rivnopilu.

Chersonská fronta: Ruské zdroje hlásí, že se podařilo vyčistit chatkovou oblast na východním břehu Dněpru. Jedním dechem však dodávají, že ukrajinské útoky z tohoto směru budou nadále pokračovat. Z toho usuzujeme, že se Rusům celou chatkovou oblast na východním břehu Dněpru vyčistit nepodařilo. Navíc, jak už jsme hlásili včera, ukrajinské ozbrojené složky nedrží pozice pouze v chatkové oblasti, ale i na některých místech východně od říčky Koňka. Celkově jsme toho názoru, že přítomnost ukrajinských sil na této straně Dněpru má za úkol vázat nepoměrně větší síly okupantů, což se zatím očividně daří.

Válka na Ukrajině, sestřih

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že Rusové mají těžké ztráty. Ty se snaží zakrývat tím, že k frontě přistavili mobilní krematoria. Jedno takové zařízení má operovat v okolí Berďansku 24 hodin 7 dní v týdnu. Kapacita spalovny je údajně 50 těl denně. Tuto informaci však berte s rezervou, neboť ji nedokážeme ověřit.

Bělorusko by podle ukrajinské pohraniční stráže mohlo hostit až 8000 wagnerovců. Podle mluvčího služby Andrije Demčenka je v táborech na druhé straně hranice kolem 2000 žoldáků, kvůli čemuž nyní probíhají práce na posílení hraničního pásma z potenciálních směrů úderů. Podle Demčenak jsou žoldáci v relativně velké vzdálenosti, nicméně je potřeba počítat například s diverzní činností nebo jinými typy provokací. Obecně prý z Běloruska žádná vážnější ofenzivní aktivita nehrozí.

Jeden den války stojí ruský rozpočet 1 miliardu dolarů, odhaduje americký deník Time. Přestože sankce nebyly tak účinné, jak by bylo žádoucí, ruská ekonomika směřuje ke kolapsu a může překročit bod, z něhož není návratu.

Španělský premiér Pedro Sanchez navštívil Ukrajinu a promluvil v tamějším parlamentu. Sanchez oznámil další balík španělské pomoci v hodnotě 55 milionů EUR a také, že Španělsko bude Ukrajinu podporovat dokud to bude potřeba bez ohledu na cenu.

Ukrajinu měl navštívit i šéf CIA William Burns. Podle The Washington Post k návštěvě došlo někdy minulý týden. Předmětem jednání s ukrajinským prezidentem měly být plány na osvobození Ruskem okupovaného území, možnosti ostřelování Krymu nebo způsob vyjednávání příměří s Ruskem.

Třešničku™ využijeme pro důležité interní sdělení. Vydrželi jsme to skutečně dlouho a občasné výpadky jednoho z nás jste možná ani nezaznamenali. Avšak štěstíčko nás trošku opustilo a momentálně máme polovinu týmu zcela indisponovanou. Pokusíme se udělat maximum pro udržení vysoké kvality našich analýz a snad zvládneme i pokračovat v našich tradičních středečních streamech. Jsme si jistí, že to s námi nějak dáte, protože jste nejlepší!


Analýza ze dne 02.07.2023

Rusové podnikli 11 raketových útoků a 8 pomocí íránských dronů Šahed. Navíc také ostřelovali ukrajinská města salvovými raketomety, což podle ukrajinského generálního štábu způsobilo množství škod a několik zranění. Protivzdušná výstraha platí po celý den na většině území Ukrajiny

Severovýchodní fronta: Obě strany zde vedou víceméně poziční boje. Ruské útoky byly odraženy u Nevelského a jižně od Dibrové. Více na jih probíhají boje o Bilohorivku, kde se okupanti snaží útočit ze dvou směrů zároveň. Ukrajinští obránci se zatím drží.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se Rusové snažili postoupit z Dubovo-Vasilivky, ale byli odraženi. Ukrajinský útok směrem na Zaliznaské nejspíše nepřinesl žádné zisky stejně, jako boje podél silnice M-03. V okolí Berchivky probíhají těžké boje a existují náznaky, že se zde podařilo osvobodit některé pozice, které drželi Rusové. Rusové byli odraženi i při útoku na Chromové. Na jih od Bachmutu se Ukrajinci snaží prorazit na těsně pod Kliščijivkou, kde se jim podařilo postoupit směrem k vesnici z jihu a ze západu. Boje probíhají i v oblasti Kurďumivky. Ukrajinské ozbrojené složky pokračují v čištění břehů Doněckého kanálu a na několika místech ovládají jeho východní břeh. Jak ruské, tak ukrajinské zdroje se shodují v tom, že k večeru začalo na prakticky celé bachmutské frontě velice intenzivně pracovat ukrajinské dělostřelectvo.

Strela-10 93. mechanizované brigády úspěšně útočí na ruský dron Orlan-10 v Doněcké oblasti

Doněcká fronta: Boje probíhají jak v okolí Avdijivky, tak u Marjinky. Boje byly hlášeny z Družby a Pervomajského. Informace z této části fronty jsou bohužel značně kusé a nezaznamenali jsme zde žádnou změnu na frontě.

Jihovýchodní fronta: Směrem z Velike Novosilky probíhají těžké boje u Staromajorského, ale ani zde se fronta prozatím nehýbe.

Záporožská fronta:
 Rusové provedli protiútok směrem na Malou Tokmačku a povedlo se jim postoupit možná o kilometr k vesnici. Předpokládáme, že se nyní bojuje u Novopokrovky. U Robotyne začínají Rusové přisouvat ve velkém zálohy a podle všeho se zde ukrajinským ozbrojeným složkám podařilo obsadit ruské zákopy východně od vesnice. To by znamenalo, že Rusům hrozí, že jim Ukrajinci budou schopni vpadnout do boku, nebo je úplně obejít. Některé ukrajinské zdroje tvrdí, že se u Robotyne podařilo prolomit ruskou obranu, ale zatím jsme pro toto tvrzení neviděli jediný důkaz. Ukrajinci tlačí i ve směrech na Dorožňanku a Nesterjanku, výsledky tohoto tlaku uvidíme v příštích dnech. Na západě oblasti hlásí Rusové těžké ztráty ve směru na Vasylivku, což by mohla být předzvěst dalšího ukrajinského postupu v tomto směru.

Chersonská fronta:
 I přes včerejší zprávy od ruských zdrojů je dnes prakticky jasné, že ukrajinské předmostí na východním břehu Dněpru stále funguje a Rusům se nepodařilo vytlačit obránce ani z chatové oblasti, kde Ukrajinci stále operují.

Britské námořnictvo poblahopřálo ukrajinským námořníkům ke Dni ukrajinského námořnictva.

Společnost Shell nadále obchoduje s ruským plynem navzdory tomu, že před více rokem se zavázala, že ruský trh opustí. Podle společnosti se jedná o “ctění dlouhodobých kontraktů”, které není v rozporu se zákony nebo sankcemi. Shell sice ukončil veškerý obchod s ropou, ale přes společnost Novatek, druhou největší plynárenskou firmu v Rusku po Gazpromu, má nasmlouvaný odběr 900 000 tun plynu ročně až do 30. let. Ukrajinci tvrdí, že jde o “krvavé peníze”, které by měly být použity na obnovu Ukrajiny a neměly by skončit jen kapsách akcionářů.

Srbský prezident, Aleksandar Vučić, dospěl k závěru, že před začátkem summitu NATO v litevském Vilniusu spustí Ukrajinci svou ofenzívu na plné obrátky. Vysokými ztrátami podle něj chtějí zapůsobit na představitele zemí Aliance, aby tím získali “volnou ruku” do budoucna. Co tím myslí nevíme, navíc to prý odstartuje (z nějakého důvodu) nepokoje v Kosovu a Metochii. Prezident vyzval všechny Srby v Kosovu, kteří mají pocit, že by na ně mohli (kosovsko-albánští) “ne-lidé” zaútočit, aby se ukryli. Kosovský premiér Albin Kurti se podle něj staví do role dalšího Zelenského, který si dal za cíl sjednotit všechny země obývané Albánci pod jeden stát.

Dnešní Třešnička™ potěší všechny fandy druhé světové války a letectví. Nedaleko Kyjeva totiž bylo nalezeno osm kusů britských stíhaček Hawker Hurricane. Tento nález je poměrně vzácný, protože přestože jich Sovětský svaz obdržel od VB kolem 3000, většina byla zničena v tvrdých bojích s německou Luftwaffe. Tyto kusy však byly podle ukrajinských archeologů zničeny záměrně. Zdá se, že veškeré přístroje, zbraně a vzácné kovy byly odstraněny a holá letadla byla svržena do rokle nedaleko letiště a zavezena zeminou, kde se na ně zapomnělo. Podle smluv mezi Sověty a Spojenci měla totiž být, mimo jiné, zaplacena veškerá technika, která přežije válku. Nedávno zde však dopadla ruská bomba, díky které byly Hurricany i starý sovětský podvod odhaleny.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme