Válka na Ukrajině: den 492

Ilustrační foto

Analýza ze dne 30.06.2023

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla další útoky na území Ukrajiny za použití útočných dronů typu Šahed a řízených střel S-300. 10 z celkem 13 dronů se podle ukrajinského generálního štábu povedlo sestřelit.

Severovýchodní fronta: Tento úsek je víceméně zabetonovaný. Ani jedna strana zde nemá viditelné zisky i přes ruské bojové operace v sektoru kolem Kolomyjčichy. Prim zde i nadále hraje dělostřelectvo na obou stranách fronty. Ukrajinci se snaží obklíčit Dibrovou, ale co se týče zpráv, tak z ukrajinské strany je ticho a z ruské zní, že veškeré pokusy byly zmařeny. Nejsou ale k dispozici žádné materiály, které by to dokazovaly. U Bilohorivky Ukrajinci odrazili další kolo ruských útoků. Navíc pak ukázali video, na kterém dronem ničí ruský systém radioelektronického boje Murom na komínu zničené ropné rafinérie Lysyčansk Nefteprodukt ve Verchnokamjance.

Likvidace ruské diverzni skupiny někde na břehu Dněpru

Bachmutská fronta: Ukrajinci obnovili útočné operace na Jakovlivku, která leží v částečném ukrajinském obklíčení. I přes četné ruské protiútoky se ukrajinským ozbrojeným silám daří postupovat u Rozdolivky, která leží severně od Soledaru a Paraskovijivky, ležící jižně. U Berchivky podnikli okupanti protiútok z vesnice Dubovo-Vasilivka a podařilo se jim zde zatlačit obránce o několik set metrů zpět. U Kliščijivky zůstávají pozice podobné jako včera, jen na jihu od vesnice se okupantům podařilo obsadit část země nikoho. U Kurďumivky se zatím Ukrajincům nedaří prorazit na východní stranu doněckého kanálu.

Ruský tank T-62M najede na poměrně dobře viditelný pás protitankových min v prostoru Bachmutu.

Doněcká fronta: Pokračují tvrdé boje ve Veselem severovýchodně od Avdijivky. Ukrajinci opět odrazili několik ruských útoků u Opytného a Pervomajského. Ukrajinské pozice lze v současné době geolokalizovat zhruba do oblasti jižního konce rybníku Myjka, nedaleko mostu a křižovatky silnice E50/M34. V Marjince, u Pobjedy a severně od Novomychajlikvy Ukrajinci odrazili další ruské útoky.

Jihovýchodní fronta: Mezi Pryjutne a Staromajorskem probíhají od včerejšího večera ruské protiútoky, které se snaží zpomalit ukrajinský postup z nedávno osvobozeného Rivnopilu.

Záporožská fronta: Prudké boje pokračují ve směru k vesnicím Robotyne a Verobove. Ukrajinské ozbrojené složky zde postupují i přes to, že okupanti podnikají časté protiútoky.

Chersonská fronta: Od rána podniká ruská úderná skupina “Dněpr” protiútoky na ukrajinské předmostí u městečka Olešky na východní straně Dněpru, kousek od Antonivského mostu. Před samotným protútokem zasáhli rusové raketou Iskander zmíněný most pod kterým byli v předchozích dnech schovaní ukrajinští vojáci. Jaký měl účinek raketový útok je těžké odhadnout, protože ukrajinští vojáci se mezi tím z pod mostu přesunuli do chatové oblasti východně od něj. Samotný protiútok nejspíše zatlačil ukrajinské síly zpět do pozic které držely předevčírem, tedy přibližně na úroveň řeky Hnyluška. Zároveň se z videí zdá, že ukrajinské síly ovládají většinu toku řeky Konka.

Na Ukrajině proběhlo cvičení “nejhoršího scénáře” nebo-li jaderného úderu nebo havárie jaderné elektrárny

Rusko postupně snižuje počet svých zaměstnanců v okupované Záporožské jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny. Uvedla to dnes na sociální síti Telegram ukrajinská vojenská rozvědka GUR. Neupřesnila, proč část personálu elektrárnu opustil a Rusko, které zařízení okupuje od loňského března, podle agentury Reuters tvrzení zatím nekomentovalo. Kyjev přitom tento měsíc Moskvu obvinil z plánování „teroristického“ útoku na jadernou elektrárnu s následným únikem radiace.

Ruský plynárenský gigant Gazprom ani letos svým podílníkům nevyplatí dividendu za předešlý rok. Společnost na svém telegramovém účtu uvedla, že akcionáři již obdrželi “prozatimní dividendu” z přebytků v objemu 1,2 bilionu rublů. Gazprom dividendu nevyplatil už vloni za rok 2021, protože se tehdy údajně akcináři dohodli, že na to nebyla vhodná chvíle a bylo lepší investovat do infrastruktury. Podle některých analytiků je hlavním důvodem fakt, že zisky za druhé pololetí 2022 daleko zaostávají za očekáváním. Gazprom je podle investiční banky Sinara ve ztrátě přes 200 miliard rublů.

Pokud Rusko rozmístí svůj jaderný arzenál v Bělorusku, Polsko je připraveno se připojit k programu sdílení jaderných zbraní NATO. Konečné rozhodnutí však závisí na Spojených státech.

Dnešní Třešnička™ nebude rasistická, ale… asi zamotá pepíkům kebule. Ruský ministr zahraničí tradiční, křesťanské, bílé bašty slovanstva, Sergej Lavrov totiž dnes vyzval k rozšíření Rady bezpečnosti OSN tak, aby v ní měly větší zastoupení asijské, africké a latinskoamerické země. Podle Lavrova je Rada bezpečnosti prozápadní a většina světa podle něj nechce žít podle pravidel „diktovaných Západem“. Řekl také, že Západ, zejména Spojené státy, se snaží zabránit Rusku a Číně, aby v multipolárním světě jednaly nezávisle. Tak si z toho udělejte obrázek sami, my už na to dneska nemáme sílu…

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme