Válka na Ukrajině: den 491

Ilustrační foto

Analýza ze dne 29.06.2023

Taškařice v Rusku: Zdá se, že zazvonil zvonec a komédii je konec. Jak jsme zmínili včera v našem podcastu, objevují se informace, že je ruský generál Sergej Surovikin ve vazbě kvůli svému napojení na Jevgenije Prigožina a Wagnerovce, ale tuto informaci stále není možné ověřit. Ukrajinská rozvědka tvrdí, že sami wagnerovci jsou ve svých ubikacích v Luhanské oblasti a nezapojují se do bojů.

Počet obětí ruského raketového útoku v Kramatorsku se po ukončení vyprošťovacích prací vyšplhal na 12 mrtvých a více než šest desítek raněných. Noční vzdušné poplachy byly vyhlášeny na východě Ukrajiny, přes den pak na severu a východě a teď navečer je opět vyhlášen po celé východní části.

Čištění části předmostí západně od Doněckého kanálu u Kurďumivky. 3. rota 1. mechanizovaného praporu 3. útočné brigády zlikviduje 2 ruské vojáky a 2 zajme.

Severovýchodní fronta: Okupanti pokračují v masivním ostřelování okolí Kupjansku i samotného města. Mezi Novoselivským a Kolomyjčichou stále probíhají boje. Ukrajinci tvrdí, že se zde podařilo vojákům 93. mehcanizované brigády postoupit, ale jako důkaz prezentují fotografii ukořistěného ruského tanku, což není moc přesvědčivé. Ruské síly stále tlačí z jihovýchodního směru na Bilohorivku. Těžké boje probíhají i v Serebrianském lese, kde se snaží postupovat ruští výsadkáři, ale Ukrajinci zde provádějí protiútoky a situace je zde značně nepřehledná.

Bachmutská fronta: Mezi Vasjukivkou a Zalizňanským se Ukrajinci snaží posunout frontu směrem k Paraskovijivce a ruské jednotky sérií protiútoků v posledních dnech zastavily ukrajinský postup u Orichovo-Vasylivky. Na jednom z dnes zveřejněných videí byli vidět příslušníci 3. útočné brigády, jak čistí ruské zákopové pozice okolo Kurďumivky, pravděpodobně na její jihozápadním okraji. Podařilo se jim také způsobit okupantům ztráty na obrněné technice okolo železniční trati na severu vesnice, což bylo zaznamenáno na videu průzkumného dronu. Skutečný rozsah ukrajinských pozic však zůstává neznámý. Jeden z velitelů, jehož jednotka bojuje u Bachmutu, Denys Jaroslavskyj, tvrdí, že ruští vojáci se stahují z Berchivky a Kliščijivky. “Jakmile naši vojáci obsadí tato dvě místa, bude možné vzít Bachmut do operačního obklíčení,” řekl v interview pro Radio Svoboda. Než skutečně dojde k operačnímu obklíčení, čeká Ukrajince ještě hodně práce, a jeho slova o stahujících se Rusech nejsme schopni v současné době ověřit. Ukrajinci podnikli raketový úder zhruba do oblasti železničního uzlu v okupované Jasynuvatě. Ruské útoky byly odraženy u Bohdanivky a Bílé hory.

Bojová vozidla pěchoty M2A2 Bradley ukrajinské 47. mechanizované brigády v Záporožské oblasti

Doněcká fronta: V Novoselivce zničili Ukrajinci ruské obranné postavení za pomoci dělostřelectva. Některé zdroje tvrdí, že také osvobodili Vesele, které leží na sever od Avdijivky. Zatím můžeme potvrdit, že Ukrajinci drží větší část vesnice, ale tím, že ho osvobodili celé, si jistí nejsme. Na samém jihu Avdijivky pokračují ve snaze postoupit směrem na Spartak. Ten tvoří jakousi vstupní bránu pro ruské útoky na ukrajinská obranná postavení v těchto místech. Ruské útoky byly odraženy u Opytneho a Pervomajského, v Marjince a jihovýchodně od Pobjedy.

Jihovýchodní fronta: Ukrajinci obnovili útočné operace severovýchodě od Volodymyrivky, zhruba ve směru na Olhynku. V oblasti mezi Makarivkou a Novodarivkou probíhají i nadále tvrdí boje, které jsou z obou stran podporované dělostřeleckou palbou. Ukrajinci zde pokračují v útocích ze tří stran a pomalu rozšiřují území nikoho. To má v některých místech hloubku až kolem dvou kilometrů. Daří se jim také pomalu postupovat u Pryjutného na úplném východě Záporožské oblasti.

Záporožská fronta: Těžké boje probíhají boje v oblasti Robotyneho, kde Ukrajinci zkonsolidovali své zisky a snaží se postupovat dál směrem k hlavní ruské obranné linii. Toto město je důležité pro další postup směrem na Tokmak a po dvou týdnech bojů zde začíná být pro Rusy situace velice obtížná. Ukrajinské střely v noci dopadaly opět do Kajmanky, Poloh, Tokmaku a Melitopolu.

Chersonská fronta: Přes noc se podařilo ukrajinským speciálním silám stabilizovat situaci u Olešek, kde se snažili Rusové postoupit a ovládnout silnici E-97. Zdá se, že se obráncům podařilo zatlačit okupanty o téměř půl kilometru.

Německý tahač HX81 používaný opravárenskou rotou 4. samostatné tankové brigády. Německo dodalo 25 těchto nákladních vozidel spolu s 20 návěsy.

Státní koncern Ukroboronprom, jež představuje sdružení víceoborových podniků v různých odvětvích obranného průmyslu Ukrajiny, zanikl a místo něj byla založena společnost Ukrajinský obranný průmysl. Dalším krokem je přesun zaměstnanců, převod majetku a další transformační procesy. Poté bude následovat sestavení dozorčí rady v souladu se standardy OECD. Podnik se v poslední době dostál řady změn, když byl vyměněn jeho dosavadní ředitel Jurij Husev, kterého nahradil bývalý ředitel charkovské tankové továrny Malyšev, 31letý Herman Smetanin. Ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšyn Smetanina považuje za odborníka i přes nízký věk, protože začínal od rýsovacího prkna a prošel si většinou pozic v těžkém průmyslu.

Česká republika zakázala ruským sportovcům startovat na sportovních akcích, které u nás proběhnou. Návrh původně vzešel od sportovních svazů s podporoou Národní sportovní agentury. Zákaz se týká jak jednotlivců, tak i družstev a čeští sportovci nesmí startovat na soutěžích pořádaných v Rusku.

Dnešní Třešnička™ bude o internetových fenoménech. Věděli jste, že meme se správně vyslovuje [mým]? My ano, ale je nám to úplně jedno. Co to plácáme, možná si říkáte? To my si jen dělali takový oslí můstek pro Muzeum válečných memů, které vzniklo na Ukrajině. Muzeum tedy není v žádné neoklasicistní budově na náměstí ani v hypermoderní prosklené krychli v proluce na předměstí Kyjeva, ale je na internetové stránce Warmemes.com.ua. Web v podstatě shromažďuje vtipné obrázky s válečnou tématikou, které vznikly po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru. Memy jsou řazeny chronologicky a mají kontextovou vysvětlivku v angličtině. Smyslem projektu je ukázat světu jak se Ukrajinci vyrovnávají s hrůzami války po svém, zpravidla s černým humorem, což jim pomáhá neztratit odhodlání tváří v tvář ruské agresi. A my bychom si hned dovolili přihodit jeden fantastický mem: Vice-guvernérka ruské Loko-banky Kristina Bajkova, vypadla 23. června z okna svého bytu v Moskvě. Jasně, mohla to být nehoda, ale jestli se Rusko něčím zapsalo do historie (nejen) memů, jsou to právě nehody pádem z okna.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme