Válka na Ukrajině: den 490

Ilustrační foto

Analýza ze dne 28.06.2023

Počet obětí úterního ruského raketového útoku na Kramatorsk na východě Ukrajiny se zvýšil již na deset poté, co záchranáři podle oznámení starosty města Oleksandra Hončarenka vyprostili ze sutin tělo chlapce. Ruský úder kromě toho způsobil zranění dalším 60 osobám. Během noci došlo k vyhlášení protileteckého poplachu na východě a jihu Ukrajiny.

Ukrajinští dělostřelci střílí z tažené houfnice 2S65 Msta-B

Severovýchodní fronta: Na severu úseku mezi Dvoričnou a Kupjanskem opět dochází k silným dělostřeleckým duelům, ale Ukrajinci ani okupanti zde nejspíše nemají dostatek sil na to, aby zvládli postoupit. Rusové pravděpodobně zaznamenali částečné úspěchy u Stlemachivky a zvládli posunout frontu o pár stovek metrů. Pokračují také boje v okolí Kreminny, ale nemáme informace o změnách.

Bachmutská fronta: Okupanti podnikají protiútoky ve snaze zastavit ukrajinské síly u Veseleho, Rozdolivky, Orichovo-Vasylivky, Berchivky, a Kliščijivky. Je pravděpodobné, že se jim to alespoň částečně daří, ale informací z těchto míst je velmi málo. Je téměř jisté, že k ohlašovanému ukrajinskému průlomu severně od Soledaru skutečně nejspíš nedošlo, protože videa z oblasti ukazují boje v polích na jihu Rozdolivky. Ukrajinci zaznamenali jisté úspěchy podél trati spojující Časiv Jar a Stupky na severu Bachmutu, protože se pomalu přibližují k silnici mezi Jahidným a Berchivkou. Zhruba měsíc trvající ukrajinské ofenzivní operace kolem Bachmutu smazaly asi tři měsíce ruského válečného úsilí. U Kliščijivky se Ukrajincům nejspíše daří postupovat, protože dnes se objevilo video příslušníků ukrajinské 80. aeromobilní brigády, kteří čistí ruské zákopy okolo vesnice. Ruské kanály dnes potvrdily informaci, že se Ukrajincům povedlo u Kurďumivky překročit Donbaský kanál a pravděpodobně se snaží vytvořit předmostí těsně za kanálem v místech, kde kanál vede pod zemí. Nejsme si jistí, jak dlouho se zde zvládnou kvůli dělostřelectvu udržet.

PT-91 „Twardy“ ve výzbroji nové ukrajinské 22. samostatné mechanizované brigády

Doněcká fronta: U Avdijivky Ukrajinci pokračují ve vytrvalém tlaku na Vesele, pravděpodobně chtějí z jihovýchodního směru obejí Krasnohorivku. Na jihu Avdijivky se Ukrajincům povedlo vytlačit okupanty z křižovatky silnice E50 severně od Spartaku, čímž se přiblížili k hranici území okupovaného před loňskou invazí. Ruské jednotky i nadále útočí u Opytného a Pervomajskeho.

Záporožská fronta: Na huljajpolském úseku nejsou hlášeny žádné ukrajinské úspěchy. Jedním z důvodů může být, že je zde terén výrazně méně členitý, než na na západním úseku. U Orichivu se Ukrajincům opět povedlo lehce rozšířit osvobozené území. Nejde o žádné velké zisky, ani výrazný průnik hlouběji, ale spíš rozšiřování již osvobozeného území západním i východním směrem. Jižním směrem na Robotyni Ukrajinci sice postupují, ale nelze mluvit o osvobozeném území. K bojům ale nejspíše dochází již pár stovek metrů od města. Obdobná je situace také u Pjatychatek, kde již k bojům dochází jihovýchodně od Žerebjanek. Ukrajinské střely dopadaly do Kamjanky, Primorsku, Mychajlivky a do oblasti melitopolské letecké základny.

Chersonská fronta: Ukrajinské předmostí v okolí Antonivského mostu je podle ruských zdrojů i nadále funkční. Ukrajinci z něj podle ruských zdrojů podnikají nájezdy na pobřežní oblasti Olešek. Informace však nelze ověřit z ukrajinské strany, protože ta k tématu mlčí. Ukrajinské dělostřelectvo opět začalo ostřelovat Kinburnský poloostrov a okolí přírodní rezervace Olešky Pisky.

Příslušníci 80. Aeromobilní brigády čistí ruské zákopy u Kliščijivky.

Šéf armádní náborové kanceláře pro Oděskou oblast, Jevhenij Borisov, byl odvolán z funkce na urgenci prezidenta Zelenského u vrchního velitele ozbrojených sil Zalužného. Borisov strávil loňské Vánoce ve své vile za miliony ve Španělsku, přestože tvrdil, že si bere zdravotní volno, které doložil lékařskou zprávou. Prvotní vyšetřování neodhalilo pochybení nicméně podle prezidenta svým jednáním “zneuctil dobré jméno státu a pošpinil památku padlých hrdinů.” Kvůli skandálnímu jednání vysokého představitele ozbrojených sil vznikne vyšetřovací výbor, který se zaměří na podobné jednání u ostatních.

Švýcarská federální rada zamítla požadavek na odkup 96 tanků Leopard 1A5, které měly být předány Ukrajině. Obchod měl proběhnout přes švýcarskou firmu Ruag, která je měla předat Rheinmetallu a ten ukrajinské straně. Podle Švýcarů by se jednalo o porušení neutrality.

Litva koupila dva systémy protivzdušné obrany NASAMS a v nejbližší době je pošle Ukrajině. Na twitteru to oznámil litevský prezident Gitanas Nauseda, který se dnes v Kyjevě setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Litva patří ke skalním podporovatelům vstupu Ukrajiny bránící se ruské agresi do struktur Severoatlantické aliance a Evropské unie.

Dnešní Třešnička™ bude o státním bilingvismu. Prezident Zelenskyj totiž Nejvyšší radě Ukrajiny předložil návrh zákona, který by stanovil angličtinu oficiálním jazykem mezinárodní komunikace. “Ale dyť zakázali ruštinu, a angličtina je jim dobrá! NATO okupace!” chtělo by se začít řvát. A někteří už řvou. Kremelský mluvka není schopen držet Pesk a označuje rozhodnutí za nepřípustné. Předseda ruské Gosdumy Volovin zašel ještě dál, když oznámil, že to je nesmyslné rozhodnutí, protože angličtina je mrtvý jazyk, a bylo by lepší učit se čínsky. No, Vjačeslave, abys pomalu začal, protože Číňan si na Sibiř brousí zuby. Co ale Zelenského návrh znamená? No, že státní úředníci, lékaři a policisté by měli umět anglicky. Jedná se o další krok směrem na západ a co nejdál od ruského miru.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme