Válka na Ukrajině: den 489

Ilustrační foto

Analýza ze dne 27.06.2023

Dnes si ohledně N̶e̶p̶l̶e̶c̶h̶y Taškařice v Rusku shrneme jen nejdůležitější informace, protože tomto tématu si zítra dáme náš tradiční středeční podcast. Ruská agentura RIA uvedla, že FSB odložila všechna obvinění, kterým Prigožin čelil. Oficiálním důvodem je, že povstalci své povstání přerušili, takže se vlastně nic nestalo. Ruský diktátor Putin měl dnes projev, ve kterém řekl, že ruská armáda bojovala statečně a rozdal metály za statečnost. Jeden z nich dostal i ministr obrany Šojgu, který byl přítomen na místě, ale jestli byl přítomen povstání nevíme. Dále Putin přítomné požádal o minutu ticha za padlé piloty, jejichž stroje Wagnerovci sestřelili. Také zmínil, že se ruská společnost sjednotila, protože zjevně zapomněl, jak obyvatelé Rostova vítali Wagnerovce a vyháněli policisty. Prigožin sám by se měl v současné době nacházet v Bělorusku, kde dnes přistál jeho soukromý tryskáč na letecké základně Maščulišči.

148. dělostřelecká divize při práci

Dnes si připomínáme smutné první výročí ruského raketového úderu na obchodní centrum Amstore v Kremenčuku, při kterém loni zemřelo 20 lidí a dalších 56 bylo zraněno. Okupanti se rozhodli, že si toto výročí připomenou dalším úderem stejnou střelou, tedy protilodní střelou Ch-22. Dnes však nebyly škody zdaleka takové. Další exploze jsou hlášeny ze severovýchodního předměstí Sum a během odpoledne z Chersonu, kde bylo zaznamenáno ostřelování zápalnou municí. V noci byl vzdušný poplach vyhlášen a celé východní polovině Ukrajiny, což se opakovalo i během odpoledne, kdy byly hlášeny vzlety strategických bombardérů Tu-22M3. Varování však nadále přetrvává v Doněcké oblasti.

Severovýchodní fronta: Na severním úseku nejsou dlouhodobě pozorované žádné významné změny. Okupanti útočí Kryvošijivky a Kolomyjčichy směrem na západ, ale pravděpodobně si opět lámou zuby na ukrajinské obraně. V oblasti Kreminny Rusové útočí směrem na Zarične a Torske a ze severu na východu na ukrajinské pozice v Serebrjanském lese.

T-72AV patřící 24. mechanizované brigádě u Kosťantinivky v Doněcké oblasti

Bachmutská fronta: Ruské síly útočí na nedávno osvobozené Vesele a Rozdolivku severně od Soledaru. Začínají se objevovat informace, že v těchto místech se Ukrajincům v posledním dni povedl průlom směrem k Soledaru, ale nelze je prozatím spolehlivě ověřit, takže k nim prozatím přistupujeme kriticky. Je jisté, že v severovýchodním směru odtud měli ukrajinští obránci v posledních týdnech jisté úspěchy, ale průlom ruských obranných postavení nad Soledarem k nim pravděpodobně v současné chvíli nepatří. Okupanti se snaží zpomalit ukrajinský postup podél silnice M03 protiútoky, podobně je tomu také u Berchivky, kde k bojům dochází v blízkosti silnice, která ji spojuje s Jahidným. Zajímavá je také informace, že v Majorsku probíhají boje v těsné blízkosti vlakové stanice. podél silnice T0516. Poté, co v předchozích dnech ukrajinské ozbrojené složky vytlačily okupanty ze západní strany Doněckého kanálu obsadili v lesním pásu podél kanálu.

Doněcká fronta: Ukrajinci odrazili několik ruských útoků mezi Krasnohorivkou a Keramikem/Novokalynovým a snaží se vytlačit okupanty z Veseleho, což může být problematické, protože mají z jedné strany kopce a z druhé rybník, což jim zužuje manévrovací prostor. Ruské jednotky podnikají útoky z Opytného a u Pervomajského, kde se snaží zatlačit Ukrajince zpět do města poté, co se Ukrajincům povedlo prorazit a postoupit vpřed podél Uzmajlivské ulice.

Jihovýchodní fronta: K velmi tvrdým bojům stále dochází v prostoru mezi Velykou Novosilkou a Novodarivkou, kde se Ukrajincům včera povedlo zkonsolidovat osvobozená území a zkrátit frontovou linii. Snaží se pokračovat v jižním směru a na ruské pozice západně od Staromajorského tlačí ze tří směrů. Okupanti se zde pokoušejí o protiútoky ve snaze Ukrajince zastavit. Prosakují zprávy, že zde okupanti museli nasadit operační rezervy na úrovni pluku, ale do armádních rezerv prozatím sáhnout nemuseli. Ty by pravděpodobně byly nasazeny až v okamžiku, kdy bude hrozit, že Ukrajinci prolomí hlavní obranné linie. V tomto případě jde ale jen o naši domněnku, která nemusí být opodstatněná. Vše záleží na tom, jak rychle budou Ukrajinci postupovat v dalších týdnech. Mluvčí operačního velitelství jih slíbila, že se již brzy dostaví výsledky, které potěší každého. Tak uvidíme.

Ukrajinští vojáci se suvenýry

Záporožská fronta: Určité ukrajinské úspěchy jsou zatím pozorovatelné pouze na východě prostoru východně od Pryjutného, kde se ukrajinským silám daří pomalu postupovat. Ukrajinci vedou bojové operace podíl většiny přístupových cest, ale není hlášen žádný postup. U Robotyneho a Žerebjanek se zdá, že ukrajinské útoky prozatím váznou na mrtvém bodě. Může to znamenat, že Ukrajinci nechtějí porušit operační zabezpečení, ale zticha jsou i ruské zdroje. Z tohoto důvodu se domníváme, že je zde ukrajinský postup prozatím skutečně marginální. Ukrajinci podnikli raketové údery na Tokmak, Mychajlivku a do oblasti Berďansku, kde jsou exploze hlášeny západně od města.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko a šéf kyjevské vojenské správy Sergej Popko čelí kázeňskému trestu kvůli špatnému stavu protileteckých krytů. Jde o následek incidentu ze začátku června, kdy zemřela žena a dvě děti, které se nemohly dostat do zamčeného protileteckého krytu. Poté, co vyplul tento incident na světlo světa, zadal prezident Zelenskyj velký audit těchto zařízení. Z něj vyplynulo, že jen 15 % z celkového počtu 4655 krytů je v přijatelném stavu a pouze 44 % z nich je volně přístupných. Kličkovu agendu převezme ministerstvo strategického průmyslu.

Chersonská fronta: Ruské zdroje potvrzují dřívější informace, o ukrajinském předmostí na východním břehu Dněpru v oblasti dač u Antonivského mostu. To stále existuje a podle videí z oblasti se zdá, že území odtud až k mostu přes říčku Konku je zónou nikoho.

Na okupovaném Krymu došlo k poškození kolejového svršku nedaleko Vladyslavivky na jihovýchodě ostrova. Podle ukrajinských zdrojů i okupačních úřadů se jednalo o partyzánský útok. Úsek trati je důležitý pro zásobování Krymu i jižních okupovaný částí Chersonské a Záporožské oblasti.

Dnešní Třešnička™ bude taková letní olymPYJáda v mentální gymnastice. Jako první se o medaili pro mozkového flexibila uchází maďarský premiér. Viky Orgán totiž v rozhovoru pro německý deník Bild prohlásil, že Putin podle něj není válečný zločinec. “Pro mě jím není, protože jsme ve válce. O válečných zločinech se můžeme bavit, až válka skončí.” Dle této logiky “presumpce neviny” nemůže být třeba masovým vrahem člověk, který ještě řádí na škole plné dětí. Zločincem bude až v okamžiku, kdy se rozhodne, že zabil dost dětí, vzdá se policii a odsoudí ho soud. Hvězda našich vlastenců (která chce mimochodem prolomit Benešovy dekrety) pak dále řekla, že “Ukrajina není suverénní země, protože nemá peníze a zbraně.” Chápete. Když si necháte pomoci před násilníkem, nejste suverénní. Kdopak je tam dále? Aha! Rychle si vzpomeňte na ty otřesy v Takešiho hradu, o kterých jsme psali včera! Dnešní dvojkou je totiž někdejší majitel cestovky pro plyšáky, porotce v soutěži nejkrásnějších neČešek v ČR a hlavně autentický Moravák, který přirovnal podpis smlouvy o obranné spolupráci s USA ke zvacímu dopisu pro vojska Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Jeho soustraníci pak tvrdí, že smlouva umožňuje Američanům neomezenou výstavbu čehokoliv, pobyt amerických vojáků na našem území, rozmístění jaderných zbraní nebo americkou jurisdikci pro americký personál, což sice není pravda, ale mohla by být. Ale co čekat od zmrda, jehož byznys s hloupostí vydávaný za politický subjekt lze podle soudu nazývat fašistickým. Třetím adeptem je pak starý dobrý Klub kremelských kolaborantů (KKK?), kteří se nestydí na své profily sdílet osud Milady Horákové, jako by se s ní snad chtěli srovnávat nedejbože měřit. To v nás zcela upřímně vyvolává touhu znovu se pozvracet poté, co jsme u nich viděli hrdiny z výsadku Anthropoid.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme