Válka na Ukrajině: den 488

Ilustrační foto

Analýza ze dne 26.06.2023

N̶e̶p̶l̶e̶c̶h̶a̶ Taškařice v Rusku: Ruská tisková agentura RIA uvádí, že obvinění, kterým čelí Jevgenij Prigožin, nebyla stažena, jak se uvádělo v předchozích dnech. Dále bychom chtěli opět varovat před informacemi, které se šíří z vlivných twitterových účtů a týkají se domnělého převzetí arzenálu jaderných zbraní na základně Voroněž-45 jednotkami Wagnerovců. K podobné situaci nedošlo! Ani v Rusku prostě není možné jen tak nakráčet do skladiště strategických jaderných zbraní a prostě si je vzít.

1. a 3. družstvo 1. mechanizovaného praporu 3. útočné brigády čistí zákopy, které držela ruská 57. motostřelecká brigáda

Ukrajinská protiletecká obrana v noci na dnešek nad Oděskou oblastí zneškodnila dvě Ruskem odpálené střely s plochou dráhou Kalibr. Informuje o tom portál RBK Ukrajina. Úlomky sestřelených raket zničily okna ve dvou panelových domech.

Severovýchodní fronta: Zdá se, že zde začali Ukrajinci s tlakem na ruské pozice. Na severu byl zatlačen zpět útok okupantů u Kryvošijivky. Ukrajinci útočili na Jampolivku a Dibrovu, ale na změny na frontě si zde ještě budeme muset počkat.

Bachmutská fronta: Rusové se pokoušeli prorazit u Veseleho a Rozdovlivky, byli však odraženi bez územních zisků. Ukrajinci pročesávají ruské zákopy v okolí Bakhmutu a podle všeho se jim poměrně daří. Místa na kterých zuří boje se od včerejška nezměnily, ale tlak na okupanty neustává. Na jihu ozbrojené síly Ukrajiny postupovaly podél Doněckého kanálu a jihozápadně od vesnice Ozarjanivka. Nyní už je prakticky jasné, že okupanti přišli o všechna předmostí na západním břehu kanálu.

Doněcká fronta: Ve směru na Marjinku bylo odraženo několik ruských útoků. Podle mluvčího 79. samostatné výsadkové brigády se čečenské jednotky Achmat a ruské speciální síly po „pochodu za spravedlnost“ Prigožina náhle stáhly z Marjinky do Ruska. U Avdijivky Ukrajinci na některých místech pomalu postupují na východ. To platí hlavně pro Pervomajské, kde se za poslední dobu Ukrajinci přiblížili k vesnici Pisky a také u Spartaku, kde se jim rovněž daří.

Ruské BTR-82A střílí na ukrajinské pozice na levém břehu Dněpru během ústupu ostatních ruských jednotek. Už dříve se spekulovalpo, že na okupovaném břehu této řeky mají Ukrajinci vysazené vojáky, což toto video potvrzuje

Jihovýchodní fronta: Ukrajincům se podařilo stabilizovat územní zisky západně od Velyké Novosilky, konkrétně okolo vesničky Rivnopilja. Na tomto úseky se vedly posledních asi 14 dní tvrdé boje, ale po několikadenním tlaku ze tří stran se ukrajinským ozbrojeným silám povedlo prorazit. Získáno bylo asi 30 km2. Zároveň nepřestávají tlačit na vesnici Urožajne, která je klíčem ke Staromajorskému. Rusové se snaží o protiútoky směrem na Novodarivku, ale aktivní ukrajinská obrana jim jejich snahy hatí. Zdá se, že mají okupanti značné problémy doplňovat zásoby a živou sílu ve vesnici Robotyně, protože přístupy k ní kontroluje ukrajinské dělostřelectvo a předpokládáme, že se z tohoto místa budou muset Rusové v příštích dnech stáhnout. Na západě této oblasti se ukrajinští vojáci ze 128. samostatné horské útočné brigády snaží postupovat směrem na Vasilivku a aktivní boje zuří u vesnice Žerebjanky

Chersonská fronta: Ukrajinské speciální jednotky pokračují i nadále ve snaze vybudovat v bezprostředním okolí Antonivského mostu předmostí. Dnes se objevily záběry, na kterých je vidět, že okupanti se snažili toto místo zasáhnout bombou FAB-1500, ale ta pravděpodobně kvůli závadě neexplodovala. Ruské i ukrajinské zdroje se shodují, že jde o poměrně malou sílu, ale Rusové je nejsou schopni vytlačit z pozic. Mezi okupovanou částí Chersonské oblasti a Krymem bylo přerušeno veřejné dopravní spojení z důvodu “řešení krizové situace”. Před několika hodinami začaly ruské zdroje hlásit, že se Ukrajincům podařilo rozšířit předmostí v tomto směru a jsou už na okraji městečka Olešky.

31. mechanizovaná brigáda v osvobozeném Rivnopilu

Státy Evropské unie přidají další 3,5 miliardy eur (83 miliard korun) do fondu, z něhož financují nákupy zbraní pro Ukrajinu. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí členských zemí na jednání věnovaném aktuální situaci v Rusku a další podpoře Kyjeva. Celkový objem Evropského mírového nástroje (EPF) nezávislého na unijním rozpočtu by měl stoupnout na přibližně 12 miliard eur. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by peníze v souladu s původním účelem fondu měly putovat i na nákup vojenského materiálu pro další partnerské země.

Dánská vláda uvedla, že výcvik ukrajinských pilotů na letounech F-16 již začal. Období přechodu země z F-16 na F-35 se kvůli válce na Ukrajině zrychlilo o 2 roky, což znamená, že do konce příštího roku plánují F-16 odepsat. Předpokládá se, že školení Ukrajinců bude trvat 6-8 měsíců.

Australská vláda oznámila, že Ukrajině poskytne nový balíček pomoci ve výši 110 milionů australských dolarů (1,59 miliardy Kč). Bude sestávat z vojenské pomoci s vybavením a municí i humanitární části. Balíček vojenské pomoci bude zahrnovat 28 obrněných vozidel M113, 14 blíže nespecifikovaných vozidel speciálního určení, 28 středních nákladních vozidel a 14 přívěsů nebo také další dodávky 105mm dělostřelecké munice. Hodnota australské vojenské a humanitární pomoci od února 2022 dosahuje asi 11,5 miliardy korun.

Německo chce do Litvy natrvalo poslat asi 4000 vojáků, aby posílilo východní křídlo NATO. Dnes to při návštěvě Vilniusu oznámil německý ministr obrany Boris Pistorius. Podmínkou pro to je, aby vznikla potřebná infrastruktura pro ubytování příslušníků Bundeswehru a aby měli kde cvičit, píše DPA.

Gruzie neuvalí na Rusko sankce z obavy, že by je mohl jejich soused napadnout. Země se nicméně zavázala, že nedovolí, aby byla zneužívána k jejich obcházení, což se jí dosud podle všech informací celkem daří.

Dnešní Třešnička™ bude o třetím kole u vozu. V naší peckové sekci, která má alespoň trochu odlehčit tragické téma humorem, satirou nebo poukazováním na absurdno se obvykle věnujeme Rusku nebo jiným rádobydiktatůrám. Občas se ale pod upozorněním o střílení do vlastní nohy musíme podívat i do našeho tábora. A to občas je právě dnes, protože Německo je proti plánu Evropské komise poslat Ukrajině zmrazená ruská aktiva. Upozorňuje na právní a finanční rizika. A tak si hrajeme na slušňáky, když nás náš soused terorizuje, vyhrožuje smrtí a nebo vydírá komoditama, které jsou jen náhodou na zahradě, kterou ukradl někomu jinému. Jo a pozor! Právního precedentu se Německo obává i kvůli možným novým nárokům Polska za druhou světovou válku *břevnovský Takešiho hrad začíná silně vibrovat*.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme