Válka na Ukrajině: den 487

Ilustrační foto

Analýza ze dne 25.06.2023

Prigožinův “pochod na Řím skončil”. Sobotní krátkodechý pokus o vzpouru proti ruskému vedení ze strany soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny sice nakonec neuspěl a ozbrojenci se po jednodenním tažení na Moskvu stáhli, události ale ukázaly, jak chaotická situace v Rusku panuje, a naznačili, že pozice prezidenta Vladimira Putina je mnohem méně pevná, než se zdálo. Téměř všechny jednotky žoldnéřské Wagnerovy skupiny opustily ruskou Voroněžskou oblast, přes kterou v sobotu postupovaly směrem k Moskvě. Bojovníci čečenské speciální jednotky rychlého nasazení (která dorazila pozdě jak do Rostovu na Donu, tak do Moskvy) Achmat opouštějí ruská města. Povstání Wagnerovy skupiny odhalilo závažné slabiny v systému ruské vnitřní bezpečnosti. Prorušští hlasatelé za poslední dva dny minimálně 3x otočili o 180°; staré příspěvky na sítích jsou už ale smazané, a tak pořád směle kráčí k vítězství.

Vojáci 1. mechanizovaného praporu 3. útočné brigády utočí na ruské zákopy v prostoru Bachmutu

Severovýchodní fronta: Rusové postoupili přibližně 250 metrů v okolí Masjutivky, v průběhu dne zde však ukrajinské ozbrojené složky provedly protiútok a území opět osvobodili. Ruský útok proběhl směrem na Berestové, ale obránci ho odrazili. Více na jih se bojuje v blízkosti Bilohorivky, ale fronta se zde nepohybuje. Další ruský útok pak byl odražen u Veseleho.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se Ukrajincům podařilo prorazit u Jakovlivky a postupují na vesnici ze dvou směrů. V případě, že by se Ukrajincům podařilo osvobodit Jakovlivku, značně by to ohrozilo ruské pozice u Soledaru. V Bachmutu samotném ukrajinské síly opět postupovaly v jihozápadní části města. V okolí Kliščijivky ukrajinští vojáci konsolidují své zisky na výšinách v okolí vesnice. Víc na jih se Ukrajincům daří konsolidovat pozice na západním břehu Doněckého kanálu. Jihovýchodně od vesnice Kurďumivka bylo dosaženo linie kanálu a je odtud možné útočit směrem na jih, na vesnici Ozarjanivka. Prakticky to znamená, že už okupanti nedrží na západním břehu žádné území.

Doněcká fronta: Pokus okupantů o postup u Marjinky byl odražen. Těžké boje probíhají v Pervomajském, ale ruská videa z vesnice ukazují, že se Ukrajincům podařilo vytlačit je na východ podél silnice M-04 na úroveň poloviny rybníku Izmajlovskyj Stavok. Je to prakticky rok, co okupanti obsadili vesnici Pisky a toto video ukazuje, že od té doby postoupili maximálně o 300 metrů.

Americký systém protivzdušné obrany AN/TWQ-1 Avenger ve výzbroji ukrajinských ozbrojených sil

Jihovýchodní fronta: Ruský miliblogger WarGonzo píše, že se u Velyké Novosilky ukrajinským jednotkám podařilo postoupit a získat nové pozice u Prijutne a severovýchodně od Rivnopilu. Ruské jednotky se s dělostřeleckou podporou pokusily o protiútok u Makarivky, Zoloté Nivy a na předměstí Vuhledaru. Tyto protiútoky však byly krvavě odraženy. Na sever od Robotyne Ukrajinci rozšiřují své předmostí a nejspíš se snaží vyčistit remízky a pole okolo vesnice před tím, než na ní přímo zaútočí. Ukrajinci se snaží prorazit u Žerebjanky, zatím však nemáme přesnější informace.

Chersonská fronta: Jak jsme informovali včera, ruské zdroje uvedly, že ukrajinské jednotky útočí přes Dněpr. To by potvrzovalo i video ukrajinských vojáků pod Antonovským mostem na východním břehu Dněpru. Dnes ráno další proruský zdroj tvrdí, že se Rusům nedaří dostat z východního břehu a zastavit trajekty, kterými sem Ukrajinci dováží jak živou sílu, tak techniku. Záběry ze satelitů FIRMS potvrzují, že se v těchto místech značně zvýšila činnost dělostřelectva.

Výcvik postavení a přechodu pontonového mostu pod palbou

Řeka Dněpr se po záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady vrátila v Chersonu do svého koryta. Podle agentury Unian o tom informovalo ukrajinské ministerstvo životního prostředí. Celkem hladina od zničení přehrady klesla o 5,35 metru.

Německá vláda dodá do konce roku Ukrajině dalších 45 samohybných protivzdušných systémů Gepard. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to řekl zástupce ministerstva obrany Christian Freuding, který má na starosti koordinaci pomoci Ukrajině v její obraně proti ruské agresi.

Náměstek ministra zahraničí KLDR na nedělní schůzce s ruským velvyslancem uvedl, že podporuje jakékoli rozhodnutí ruského vedení vypořádat se s nedávnou vzpourou. Podle agentury Reuters to uvedla severokorejská státní média. Im Čon-il „vyjádřil pevné přesvědčení, že nedávné ozbrojené povstání v Rusku bude úspěšně potlačeno v souladu s aspirací a vůlí ruského lidu,“ uvedla tisková agentura KCNA. Severní Korea se v současné době snaží navázat užší vztahy s Kremlem.

Pondělí bude v Moskvě volným dnem, i když se tažení soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny na hlavní město podařilo zastavit. S odvoláním na mluvčí starosty Sergeje Sobjanina o tom informovala agentura RIA Novosti. Podle agentury AFP zůstává v hlavním městě a okolí nadále v platnosti režim protiteroristické operace.

Dnešní Třešnička™ bude krátkozraká. A dlouhá i široká, no prostě Pohádka, která by u dětí propadla (bohužel nemáme možnost před analýzou udělat několika hodinovou Cimrmanovskou přednášku). Spojené státy totiž odloží přijetí nových sankcí proti Wagnerovcům, protože a teď se něčeho přidržte – prý nechtějí, aby to vypadalo, že jsou na straně Vladimira Putina, kterému se tak nějak podařilo ustát ten Prigovo pučík. Nicméně je jasná jedna věc; „nedělat přestávku, nebo utečou“ tady nesplnila ani jedna strana. V Rusku mimochodem začal kolovat vtip, že kdyby je náhodou napadlo NATO, tak jediné, co by zmohli je rozvrtat silnice a zavolat Lukašenkovi. Což ale můžeme komentovat opět slovy mistra; „taky není špatný“.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme